Naprzemienny prysznic: sposób na wygładzenie skóry?

13. 6. 2018 · 4 minuty czytania

Naprzemienny prysznic ujędrnia i poprawia kondycję skóry. Dodatkowo zmniejsza zmęczenie i redukuje stres. W czym jeszcze pomaga? Przeczytaj w naszym artykule blogowym!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Naprzemienny prysznic: sposób na wygładzenie skóry?

Naprzemienny prysznic ma swoich zwoleników. Może poprawiać samopoczucie, wygląd skóry, ujędrniać ją, a nawet wspierać walkę z cellulitem. Ale niesie też ze sobą pewne ryzyko − jakie? Naprzemienny prysznic ma więcej wad czy zalet? Przekonaj się sama!

Jakie zalety ma prysznic naprzemienny?

Masaż pod prysznicem możesz wykonywać przy użyciu rękawicy gąbki, dłoni i peelingu czy akcesoriów do masażu. Ale nie tylko! Żeby pobudzić krążenie podskórne możesz zastosować też strumień wody, który płynie pod ciśnieniem, prosto ze słuchawki prysznicowej. Cała zabawa polega na wykorzystaniu działania różnicy temperatur − raz ciepłej, a raz zimnej wody.

Prysznic naprzemienny to kuracja medycyny alternatywnej. Jest metodą stosowaną w hydroterapii (dział fizjoterapii) i należy do jednego z najstarszych sposobów leczenia bodźcowego. Kuracja kontrastowa (bo tak też bywa nazywana ta prosta, w gruncie rzeczy, metoda) to sprawdzony sposób na niezwykle zdrowe i ożywione ciało. Uznaje się, że naprzemienny prysznic może być rozwiązaniem na dolegliwości bólowe. A na pewno, taka zmiana temperatur pod prysznicem, zafunduje Ci orzeźwienie i zdrowe pobudzenie.

Sprawdź też żele pod prysznic.

Prysznic naprzemienny zalety

 

Jedną z zalet naprzemiennego prysznica jest łagodzenie zmęczenia i redukcja stresu. Po prostu poprawia on nastrój.

Metoda ta pobudza też krążenie krwi i metabolizm komórek − naczynia krwionośne rozszerzają się i zwężają. Dzięki temu krew dociera do narządów wewnętrznych, usprawnia ich pracę oraz pomaga skutecznie usuwać toksyny z organizmu.

Naprzemienny prysznic to również ożywienie i wzmocnienie funkcji układu odpornościowego (limfatycznego), naczyniowego, nerwowego oraz poprawa wyglądu, napięcia i gładkości skóry.

    Jak działa naprzemienny prysznic?

    Kiedy działasz na swoje ciało niską temperaturą − cyrkulacja jest skierowana do wewnątrz, czyli w kierunku narządów wewnętrznych. Gdy natomiast temperatura przy skórze staje się wysoka, przepływ krwi skierowany jest na zewnątrz, a więc w stronę skóry.

    Naprzemienne fale ciepła i zimna powodują, że cyrkulacja krwi nabiera tempa i staje się szybsza.

    Działanie na organizmu prysznicu naprzemiennego

     

    Przy usuwaniu toksyn główną rolę spełnia układ limfatyczny − jest on jak wewnętrzna „oczyszczalnia” ciała, która wypłukuje niepotrzebne i szkodliwe dla organizmu związki. Ale w przeciwieństwie do układu krążenia, nie ma pompy, która mogłaby go napędzać. W układzie limfatycznym wszystko musi być pompowane  „ręcznie”. Limfę możesz pobudzić ćwiczeniami, ruchem czy masażem. Istnieje kilka innych sposobów, które pobudzają limfę do przemieszczenia się. Jednym z nich jest hydroterapia zimną i gorącą wodą. Pomaga ona stworzyć pompujący ruch, bo powoduje kurczenie się i rozluźnianie naczyń limfatycznych. To zaś wpływa na odblokowanie wewnętrznych kanalików, zwiększa tempo usuwania toksyn i usprawnia przenoszenie składników odżywczych do różnych części ciała.

    Sprawdź też, jak działa peeling z płatków owsianych.

    Jak wykonać naprzemienny masaż prysznicem?

    Jak wykonać naprzemienny masaż prysznicem

     

    Pamiętaj, że gorąca woda ma właściwości relaksujące i pomaga Twojemu ciału się rozluźnić. Zaś zimna woda pomaga złagodzić stany zapalne i stymuluje usuwanie toksyn z narządów.

    Masaż naprzemiennym prysznicem najlepiej wykonuj regularnie: 3 – 4 razy w tygodniu (wtedy przynosi zauważalne efekty). Warto robić to też po treningach, żeby zmniejszyć stan zapalny i ilość mleczanów we krwi, dzięki temu zakwasy będą mniej dawać się we znaki.

    Zaczynaj zawsze ciepłym strumieniem wody (38°C i zwiększaj do 43°C). Ciało masuj 2 − 3 minuty. Następnie zmień temperaturę i polewaj ciało strumieniem chłodnej wody (16 − 30°C) przez 15 do 20 sekund. Po tym czasie wróć do ciepłego strumienia, który wzmocni działanie zimnej wody, a oprócz tego zapewni dobry trening dla układ krwionośnego oraz limfatycznego. Masaż zakończ zimnym strumieniem, stopniowo przechodząc w temperaturę neutralną (ok. 36 °C przez 2 minuty).

    W czasie masażu, ciepły strumień stosuj 3 razy, a zimny 4. Nie ma potrzeby przedłużania kuracji, bo Twój organizm będzie reagował coraz słabiej z każdym kolejnym strumieniem.

    Im większa róznica temperatur, tym lepszy efekt – oczywiście wszystko w granicach Twojej tolerancji i rozsądku.

    Nie warto przeciążać organizmu – bądź świadoma swoich możliwości w danym dniu, słuchaj swojego ciała i dostosuj temperaturę pryszynica do własnych preferencji.

    Najlepiej, aby używana woda nie zawierała chloru, fluorków, ani innych toksycznych chemikaliów, które stosuje się na publicznych pływalniach.

    Sprawdź też, jak ujędrnić ciało po 50

    Wady naprzemiennego prysznica

    Na masaż naprzemienny trzeba jednak uważać. Na pewno, gdy pojawiają się jasne sygnały, że to nie dla Ciebie.

    Kiedy należy zrezygnować z masażu?

    • kiedy odczuwasz osłabienie, zawroty głowy, omdlenia,
    • masz skoki ciśnienia (zwłaszcza, jeżeli masz problemy z wysokim ciśnieniem)
    • gdy masz chorobę sercowo-naczyniową,
    • przy zaburzeniach krążenia (z powstawaniem zrostów, skrzepów),
    • w trakcie okresu, chorób zapalnych, astmy.

    Jeżeli wolisz wykonywać masaż ciała na sucho, polecam Ci mój artykuł: Szczotkowanie ciała na sucho: alternatywa dla peelingu?

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora