Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Fakty i mity na temat okresu po ciąży

21. 1. 2018 · Magdalena Mossakowska · 5 minut czytania
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Fakty i mity na temat okresu po ciąży

Jak wygląda miesiączka po ciąży? Kiedy można się jej spodziewać? Cykl miesiączkowy zależy od matki i tego, jak wrażliwa jest na hormonalny wpływ karmienia na organizm. Duże znaczenie ma także częstotliwość karmienia, korzystanie z butelki i smoczka, długość snu dziecka w nocy oraz rozszerzanie diety. Zobacz, kiedy możesz spodziewać się miesiączki po ciąży.

Wśród mam funkcjonuje wiele sprzecznych informacji dotyczących tego, kiedy pierwsza miesiączka po porodzie może się pojawić. I z lewa, i z prawa możesz usłyszeć zupełnie inne informacje na temat terminu pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie, bolesności, obfitości i czasu jej trwania. Co najciekawsze, żadna z tych opowieści nie musi być nieprawdziwa! Znaczy to jedynie tyle, że miesiączka po porodzie jest kwestią indywidualną i ile kobiet, tyle historii. Wprawdzie próżno szukać jednoznacznej odpowiedzi, kiedy spodziewać się powrotu krwawienia, ale wskazówką może być częstotliwość i długość karmienia piersią.

karmienie piersią

Karmienie piersią a miesiączka. Kiedy znowu możesz być płodna?

Bardziej interesujący niż sam powrót miesiączkowania jest fakt, z czym się ona wiąże − czyli możliwością ponownego zajścia w ciążę. I tu chcę sprostować błędne przekonanie, jakoby dopiero po ponownym wystąpieniu krwawienia możliwe było zapłodnienie. Otóż może zdarzyć się, ze zajdziesz w ciążę jeszcze przed pierwszym okresem po porodzie, bo owulacja może poprzedzić krwawienie, a to przecież właśnie ona sprawia, że jesteś płodna. Dlatego, nieprawdą jest, że zajście w ciążę jest niemożliwe przed powrotem miesiączki.

pozytywny test ciążowy

Temat powrotu płodności u kobiet po urodzeniu dziecka jest na tyle złożony, że można mówić jedynie o czynnikach spowalniających lub przyspieszających ten proces. Kluczową rolę odgrywa w nim hormon prolaktyna, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową podczas ssania piersi przez dziecko. Wysoki poziom prolaktyny w surowicy krwi opóźnia wystąpienie jajeczkowania, a co za tym idzie − powrót płodności. Stąd właśnie wzięło się określenie fizjologicznej niepłodności laktacyjnej.

Niemniej jednak nie udało się ustalić jasnej zależności pomiędzy stężeniem prolaktyny a wystąpieniem jajeczkowania. Dlatego włóżcie między bajki opowieści koleżanek o tym, że karmienie piersią jest naturalną antykoncepcją. Żeby tak się stało, musi być spełnionych jednocześnie wiele czynników, które i tak nie dają stuprocentowej gwarancji opóźnienia jajeczkowania.

A jak zapatruje się na to lekarz?

Okres karmienia piersią nie musi być czasem strachu o zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę. Na szczęście dostępny jest szeroki wybór bezpiecznych i skutecznych środków antykoncepcyjnych, a każda kobieta już w okresie połogu powinna omówić ze swoim ginekologiem najlepszą i najskuteczniejszą dla niej metodę antykoncepcji

− komentuje tę kwestię dr n. med. Magdalena Stoczyńska.

Co może wpłynąć na płodność po porodzie?

Lista tzw. „spowalniaczy” jajeczkowania po porodzie:

 • naturalne, genetyczne uwarunkowania matki,
 • stosowanie zasad tzw. ekologicznego karmienia,
 • karmienie na żądanie: w dzień – co min. 4h, w nocy – co min. 6h, czyli min 5 − 6 karmień/dzień,
 • łączna długość karmienia –  co najmniej 100 min/dobę,
 • wspólne spanie, kangurowanie, czy częste chustowanie dziecka,
 • dobrze rozwinięty odruch ssania u dziecka i prawidłowe przybieranie na wadze w stosunku do wieku,
 • niekorzystanie ze smoczka,
 • rozszerzanie diety (włączanie dodatkowych posiłków poza karmieniem piersią),
 • powrót do pracy,
 • dziecko zaspokaja częściowo potrzebę ssania korzystając ze smoczka, śpi w swoim łóżeczku, nieprawidłowo przybiera na wadze.

I analogicznie lista „przyspieszaczy” jajeczkowanie po porodzie:

 • rozszerzanie diety (włączanie dodatkowych posiłków poza karmieniem piersią),
 • powrót do pracy,
 • dziecko zaspokaja częściowo potrzebę ssania korzystając ze smoczka, śpi w swoim łóżeczku, nieprawidłowo przybiera na wadze.

Laktacyjny Brak Miesiączki. Co to takiego?

Warto w tym miejscu wspomnieć o tzw. Laktacyjnym Braku Miesiączki (LAM - ang. lactaton amenorrhea method), czyli naturalnej metodzie planowania rodziny, która bazuje na zależności między karmieniem piersią a opóźnieniem laktacji.

Skierowana jest do kobiet karmiących naturalnie do 6. miesiąca życia i stosujących wszystkie wspomniane „spowalniacze”. Stąd jasno wynika, że stosowanie karmienia piersią, jako metody antykoncepcyjnej jest bardzo wymagające, aczkolwiek naturalne, ekologiczne i bezpieczne.

Jak zmienia się miesiączka po porodzie?

Badając proces powrotu miesiączkowania po porodzie zauważono pewne prawidłowości:

1. Kobiety, posiadające już dzieci, mogą z dużym prawdopodobieństwem założyć, że miesiączkowanie wróci podobnie, jak w przypadku pierwszej ciąży (przy założeniu, że stosowały podobne metody karmienia).

2. Im później po porodzie wystąpi miesiączka, tym większe prawdopodobieństwo, że została poprzedzona owulacją.

3. Większość krwawień przed upływem pół roku występuje bez owulacji.

4. Przez pierwsze miesiące po porodzie miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie.

5. Pojawienie się miesiączki w żaden sposób nie wpływa na jakość i ilość pokarmu matki.

nieregularne miesiączki po porodzie

6.Kobiety, które nie karmią piersią mogą spodziewać się miesiączki znacznie wcześniej, ok. 3. miesiąca po porodzie;

7. Nie ma żadnych reguł dotyczących bolesności, długości i obfitości miesiączek po porodzie. Mogą ulec zmianie zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Jednak, gdy krwawienia będą bardzo obfite i towarzyszyć im będą: gorączka, bóle brzucha czy nudności należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

8. Sposób urodzenia dziecka – cięcie cesarskie, czy poród naturalny, nie mają żadnego wpływu na termin wystąpienia miesiączki.

Magdalena Mossakowska