Bóle menstruacyjne to problem, który dotyczy wielu kobiet. Nie należy go bagatelizować, zwłaszcza kiedy nasilone dolegliwości występują przez cały okres i nie reagują na standardowe leczenie przeciwbólowe. W takim przypadku konieczna jest wizyta u ginekologa w celu wykluczenia chorób mogących objawiać się bólem podczas menstruacji, takich jak endometrioza. Poznaj sposoby radzenia sobie z bolesną miesiączką!
Silne bóle miesiączkowe przyczyny
Ból związany z miesiączką, czyli dysmenorrhea, to częsta przypadłość, dotykająca nawet co drugą kobietę, zaliczana do grupy zaburzeń miesiączkowania. Różni się stopniem nasilenia, czasem trwania, objawami towarzyszącymi, a także reakcją na stosowane leczenie farmakologiczne. Ze względu na potencjalną przyczynę bolesne miesiączkowanie dzielimy na pierwotne oraz wtórne.
Dysmenorrhea pierwotna jest rozpoznawana u pacjentek, u których ból miednicy mniejszej w czasie okresu nie jest związany z żadną patologią. Kobiety z reguły są młode i miesiączkują regularnie, a dolegliwości bólowe pojawiają się w czasie pierwszych dwóch dni okresu.
- Pierwszy epizod bólowy ma najczęściej miejsce po upływie od 1 do 3 lat od pierwszej miesiączki.
- Przyczyn pierwotnego bolesnego miesiączkowania upatruje się w nadmiernej patologicznej czynności skurczowej macicy w czasie okresu w odpowiedzi na wydzielane przez ten narząd związki chemiczne prostaglandyny. Potwierdzają to badania, które wykazały większe stężenie prostaglandyn we krwi miesiączkowej u kobiet z bardziej nasilonymi objawami bólowymi oraz w pierwszych 2 dniach menstruacji.
- Pierwotne bolesne miesiączkowania dotyczy ponad 90% kobiet zgłaszających opisane objawy, ale rozpoznanie to może być postawione dopiero po wykluczeniu przyczyn wtórnych.
Dysmenorrhea wtórna wynika ze współistnienia patologii miednicy mniejszej. Do głównych przyczyn, które mogą ją wywołać, należą:
- Endometrioza,
- Adenomioza,
- Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID),
- Wady anatomiczne macicy i pochwy najczęstsza to zarośnięcie błony dziewiczej,
- Mięśniaki macicy,
- Polipy endometrium,
- Zrosty w miednicy,
- Zwężenie szyjki macicy.
Wtórne bolesne miesiączkowanie dotyczy ok. 10% kobiet, które zgłaszają dolegliwości bólowe podczas okresu. Najczęstszą przyczyną wtórną bolesnych miesiączek jest endometrioza. Co ważne ból może być jej jedynym objawem, dlatego nie należy go bagatelizować. Wczesne wykrycie choroby oraz odpowiednie leczenie dają szansę na zahamowanie jej postępu.