Puder dla niemowląt. Co powinna zawierać zasypka dla dzieci?

21. 1. 2019 · 5 minut czytania
Skóra niemowląt jest szczególnie narażona na otarcia i odparzenia. Jak im zapobiec? Kiedy warto sięgnąć po zasypkę? Na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków dziecięcych?
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Puder dla niemowląt. Co powinna zawierać zasypka dla dzieci?

Puder dla niemowląt był sprawdzonym kosmetykiem naszych mam i babć na podrażnioną skórę dziecka. Obecnie również cieszy się popularnością. Jednak ogromny asortymeny produktów dla dzieci nie ułatwia podejmowania decyzji. Pokażę Ci, na co warto zwracać uwagę, wybierając zasypkę dla swojego bobasa.

Puder dla dzieci – po co stosować?

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Wilgoć, która zbiera się w okolicach pachwin i w fałdach skórnych może bardzo szybko prowadzić do zaczerwieniania i wysypki. Szczególnie narażone są okolice intymnie niemowlaków, bo to właśnie one mają bardzo częsty kontakt z wilgocią (w postaci moczu i kału). Co więcej, ze względu na pieluchę, dostęp powietrza do skóry w okolicach intymnych, jest bardzo utrudniony. Zasypka ma za zadanie zapobiegać podrażnieniom skóry dziecka, w tym odparzeniem pieluszkowym. Produkty na odparzenia pomagają łagodzić zaczernienia i świąd.

„Skóra niemowląt różni się znacznie od skóry osób dorosłych – naskórek jest bardzo cienki, podobnie jak ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry. Z tego powodu skóra u najmłodszych dzieci nie jest w stanie samodzielnie bronić się przed takimi czynnikami jak podrażnienia, wilgoć czy zmiany temperatury. Niemowlęta wymagają dodatkowej ochrony skóry w postaci delikatnych preparatów do pielęgnacji przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

po co jest puder dla dziecka

 

Kiedy i jak stosować zasypkę dla bobasa?

Zasypkę najlepiej stosować po każdej kąpieli i zmianie pieluszki. Bardzo ważne jest dokładne umycie i wysuszenie skóry dziecka. Jeżeli dziecko ma już podrażnioną skórę, pamiętaj żeby robić to bardzo delikatnie. Najlepiej, przykładaj ręcznik na skórę, a nie pocieraj jej.

Przed zastosowaniem zasypki, usuń resztki tej zastosowanej poprzednim razem i dokładnie umyj skórę dziecka. Puder nie powinien gromadzić się w fałdach skóry. W przypadku higieny intymnej dziewczynek, staraj się nie używać go w okolicach ujścia pochwy i cewki moczowej. Zasypka ma tendencję to gromadzenia się między wargami sromowymi. Takie zlepione grudki zasypki mogą powodować podrażnienie i świąd.

„Skóra niemowląt różni się znacznie od skóry dorosłych – naskórek jest bardzo cienki, podobnie jak ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry. Z tego powodu skóra u najmłodszych dzieci nie jest w stanie samodzielnie bronić się przed takimi czynnikami jak podrażnienia, wilgoć czy zmiany temperatury. Niemowlęta wymagają dodatkowej ochrony skóry w postaci delikatnych preparatów do pielęgnacji przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych”

− pisze lekarz, Aleksandra Malewska.

 

zasypka dla bobasa stosowanie

Skład zasypki dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Przy wyborze zasypki, podobnie jak przy każdym innym kosmetyku dla bobasa, najlepiej zwracać uwagę na skład. Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa i podatna na różnego rodzaju reakcje alergicznie.

 Sprawdź też akcesoria i produkty do przewijania niemowląt.

    Dlatego, zanim wybierzesz zasypkę, sprawdź, czy jest to produkt hipoalergiczny i odpowiedni dla najmłodszych maluchów.

    zasypka dla dzieci skład

    Co powinna zawierać zasypka dla bobasa?

    • Talk (Talc) – to właśnie on jest najczęściej głównym składnikiem pudrów dla dzieci. Jego zadaniem jest pochłanianie wilgoci i osuszanie skóry. Talk ogranicza nadmierną potliwość i zmniejsza tarcie.  Niestety, używany w zbyt dużych ilościach, wysusza skórę. Kiedy blokuje skórze dostęp do tlenu, może nasilić objawy pieluszkowego odparzenia. Dlatego, tak ważne jest, żeby na skórę aplikować jedynie cienką warstwę. Naturalnym zamiennikiem talku może być skrobia ziemniaczana (Solanum Tuberosum Starch) lub kukurydziana. Ta ostatnia stanowi bazę naturalnej zasypki łagodzącej do ciała Sylveco.
    • D-pantenol − odpowiada za poprawne nawilżenie skóry. Pomaga związać i zatrzymać wodę na dłużej, dzięki czemu zapobiega przesuszaniu skóry. Do tego łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne skóry, w tym odparzenia. Na pewno nie raz używałaś kosmetyków z d-pantenolem w walce z oparzeniami słonecznymi.
    • Alantonina  (Allantoin) − ma silne działanie nawilżające i przeciwzapalne. Regeneruję i koi podrażnioną skórę.
    • Tlenek cynku  (Zinc Oxide) – chroni skórę przed otarciami i przyspiesza regenerację uszkodzonych już tkanek.  Jest też naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.
    • Olejek rumiankowy – łagodzi podrażnioną skórę.

    Produktami na bazie talku są zasypka dla niemowląt AlantanAlantan plus Altek zasypka dla niemowląt. Pierwszy kosmetyk ma w składzie również mąkę ziemniaczaną, allantoinę i tlenek cynku. Z kolei drugi zawiera zarówno allantoinę, jak i d-pantenol.           

    O czym warto pamiętać przed kupnem zasypki dla bobasa?

    Czy w wyprawce dla noworodka musi zawsze znaleźć się zasypka dla niemowląt? Opinie są podzielone. Jedni uważają, że puder jest najlepszym sposobem pochłaniania wilgoci, która może się gromadzić w fałdach skóry niemowlaka. Inni, że jest to kolejny niepotrzebny kosmetyk, który może tylko podrażnić delikatną skórę dziecka.

    Tak naprawdę, sama najlepiej sprawdzisz, jak zasypka działa na skórę Twojego bobasa. Jeżeli już zdecydujesz się na jej zakup, pamiętaj jedynie o 2 rzeczach.

    puder dla niemowląt jaki wybrać

     

    Po pierwsze, podstawą profilaktyki odparzeń u niemowlaka jest regularna higiena, bardzo częste zmienianie pieluchy (także w nocy) i wietrzenie pupy. Więcej o tym, jak radzić sobie z oparzeniami u dzieci i jak im zapobiegać pisałam w artykule: „Pieluszkowe odparzenia u dzieci. Jak sobie z nimi poradzić?”. Pamiętaj, że bez tego, żadna zasypka nie pomoże w walce z zaczerwienioną i swędzącą skórą!

    Po drugie, przy wyborze odpowiedniego kosmetyku sprawdź wcześniej jego skład. Produkt powinien być przebadany dermatologicznie, hipoalergiczny i odpowiedni dla noworodków od pierwszych dni życia. Najlepiej, kiedy jego skład jest prosty i zawiera jedyne te składniki, które podałam w artykule. Jeżeli zauważysz inne substancje, wcześniej sprawdź, czy są bezpieczne. Możesz po prostu je „wygooglować”. Niestety, także zasypki dla niemowląt zawierają składniki (np. konserwanty), które mogą podrażniać skórę dziecka.  

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora