Kiedy z noworodkiem w gości? Czyli pierwsze, wielkie wyjście malucha

27. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Noworodek wymaga wyjątkowej troski, dlatego wspólne wizyty u rodziny lub znajomych trzeba dobrze zaplanować. O czym pamiętać? Kiedy jest najlepszy moment na wyjście z domu? Sprawdź!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Kiedy z noworodkiem w gości? Czyli pierwsze, wielkie wyjście malucha

Pierwsze wyjście z noworodkiem do rodziny nie musi być wielkim przeżyciem, ani wyzwaniem. Wystarczy dobrze się do niego przygotować i, co tu dużo pisać, lepiej nie nastawiać się na spokojne pogaduchy. Choć możesz się pozytywnie zaskoczyć tym, że maluszek prześpi całe spotkanie. Zobacz, kiedy można wyjść z noworodkiem do ludzi po raz pierwszy!

Kiedy można wyjść z noworodkiem do ludzi?

Akurat w tym aspekcie mam dość luźne podejście i od początku zakładałam, że szybko zaczniemy pokazywać światu córkę, jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja. I właśnie to ostatnie słowo wymaga kilku zdań komentarza.

Nie warto z góry zakładać, że pierwsze „wyjście z domu” z dzieckiem ma się odbyć konkretnie, np. w drugim tygodniu po narodzinach. Lepiej elastycznie reagować na rozwój wydarzeń. Maluszek już od pierwszych dni będzie dawał znać płaczem (od delikatnych pojękiwań po dotkliwy dla uszu rodziców wrzask) o swoich preferencjach. Kieruj się tymi reakcjami na: zbyt jasne światło, hałas, głośne rozmowy, perfumy o intensywnym zapachu i wtedy podejmij decyzję, czy to dobry moment na odwiedziny.

Sprawdź też, kiedy można zabrać noworodka na pierwszy spacer.

Kiedy można wyjść z noworodkiem do ludzi

 

Poza tym, weź pod uwagę pogodę i miejsce spotkania − klimatyzowane pomieszczenia nie są dobrym pomysłem na dłuższy pobyt. Szczególnie uważaj jesienią, kiedy wirusy zbierają największe żniwo.

Lekarze zalecają, żeby niepotrzebnie nie obciążać noworodka nowymi doznaniami zbyt wcześnie i zbyt intensywnie. Święta prawda! Dlatego, jeżeli zabierasz gdzieś ze sobą dziecko, zastanów się, czy musisz to zrobić. Kiedy masz sprawy do załatwienia, których nie możesz na kogoś scedować, śmiało bierz malucha ze sobą. Natomiast już polowanie na wyprzedażach w centrum handlowym, radziłabym przełożyć na czas, kiedy smyk trochę podrośnie.

Sprawdź też, jak nosić noworodka w chuście.

Za to spacery… spacery są polecane już od pierwszych tygodni, jeśli tylko pogoda pozwala.

 

    Kiedy z noworodkiem w gości?

    Zastanów się, która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza: przyjmowanie czy odwiedzanie najbliższych. Pojawienie się pierwszego dziecka wywraca świat do góry nogami. Podczas, gdy Ty poznajesz i uczysz się nowego człowieczka, szkoda czasu na ogarnianie domu. Dlatego jeśli nie odciąża Cię w tym mąż, rodzina czy inne dobre wróżki, czasem wygodniej wybrać się z maluszkiem w gości, zamiast wyszarpywać chwile na sprzątanie i przygotowanie poczęstunku. Wprawdzie bałaganu i tak w końcu trzeba będzie się pozbyć, ale lepiej zrobić to w wybranym przez siebie momencie.

    Kiedy w odwiedziny z noworodkiem

    Jak się przygotować na wielkie wejście, ale już niekoniecznie wielki płacz?

    • Jeśli wizyta u znajomych wiąże się z jazdą samochodem dobierz godzinę spotkania tak, żeby uniknąć korków. Większość maluchów dobrze znosi podróże autem i szybko zasypia (niestety moja córka należy do opozycyjnego obozu), jednak ciągłe hamowania mogą tylko rozdrażnić malucha. Podobnie będzie ze zbyt długą wyprawą. Poza płaczem ryzykujesz przewijaniem dziecka na umywalce na słabo wyposażonej stacji benzynowej, w drodze na drugi koniec Polski.
    • Jeśli tylko jest taka możliwość, ustal godzinę spotkania przed porą usypiania − oszczędzisz sobie gimnastyki z próbą przebrania dziecka i odłożenia do łóżeczka na śpiocha.
    • Jeśli jesteś blisko z osobami, które zamierzasz odwiedzić, możesz delikatnie zasugerować, żeby wzięli pod uwagę preferencje maluszka, np. wyjątkowo nie korzystali z wyżej wspomnianych perfum, a zamiast ulubionego dubstep’u włączyli jakiś spokojniejszy repertuar.

    Sprawdź też, ile powinno trwać werandowanie dziecka.

    Kiedy z noworodkiem do rodziny? Zasady, o których trzeba pamiętać

    1. Kontakt noworodka z dziećmi

    Przed wizytą, upewnij się, że wszyscy domownicy są zdrowi. To ważne, bo noworodek łatwo może podłapać wszelkie wirusy. Szczególnie, jeśli maluszek będzie miał kontakt z dziećmi w wieku przedszkolnym lub starszymi. Lepiej dopilnować, żeby umyły ręce, zanim zaczną zabawiać smyka (warto zapytać, czy w przedszkolu lub w szkole nie było w ostatnim czasie przypadków ospy, gdyż dzieciaki mogą być nosicielami wirusa

    Kontakt noworodka z innymi dziećmi

    2. Odpowiednia wyprawka!

    Przygotuj dwie zmiany ubranek dla niemowlaka, pampersy i pieluchomajtki, jakąś grzechotkę lub zabawkę z pozytywką (znana melodia może działać uspakajająco).

    3. Wracaj, kiedy niemowlę da znać!

    Jeśli maluszek zdecydowanie odmówi współpracy podczas wizyty i nie da się ukoić, nie obawiaj się przerwać spotkania i wrócić do domu. Nikt nie będzie miał o to żalu, a chyba lepiej się spotkać okolicznościach, kiedy można spokojnie pogadać bez płaczu w tle.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora