Czyszczenie uszu niemowlaka. Uważaj z patyczkami do uszu!

22. 10. 2018 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
 • pielęgnacja i higiena niemowlaka

Odpowiednia higiena uszu niemowlaka jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju słuchu dziecka. Niestety, często jest ona zaniedbywana. Wynika to z tego, ze młodzi rodzice boją się, że uszkodzą ucho dziecka. A jest zupełnie na odwrót. Niemycie uszek dziecka może prowadzić do zatkania się przewodu słuchowego czy infekcji. Czas więc obalić popularne mity dotyczące higieny uszu dziecka! Zobacz, czym czyścić uszy niemowlaka i jak to robić.

Jak często myć uszy dziecka?

Ciągle jeszcze pokutuje w społeczeństwie mit, że uszy niemowlaka trzeba czyścić bardzo rzadko. Jest to jednak błąd, który może skończyć się zatkaniem przewodu słuchowego czy infekcją. Jak często myć uszy dziecka? Najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu.

Z drugiej strony, pamiętaj, że codzienne mycie uszu, może prowadzić do nadprodukcji woskowiny i przesuszenia skóry w tych miejscach. Codziennie warto jednak umyć skórę za uszami maluszka. Jest to miejsce, gdzie bardzo lubi gromadzić się brud i resztki pokarmu, które spływają dziecku po brodzie.

Sprawdź też artykuły higieniczne dla dzieci.

„Popularne patyczki do czyszczenia uszu są nie wskazane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czyścić nimi można jedynie małżowinę uszną, w której również zbiera się kurz, brud i nadmiar zrogowaciałego naskórka. Nie powinno się jednak czyścić nimi przewodu słuchowego zewnętrznego − to bardzo wrażliwa i podatna na rozwój infekcji okolica. Patyczek może z łatwością urazić skórę i spowodować infekcję ucha. Lepszym rozwiązaniem jest regularne stosowanie delikatnych płynów, które rozpuszczają nadmiar woskowiny”

− poleca dermatolog, Aleksandra Malewska.

patyczek z woskowiną dziecka

Jak czyścić uszy niemowlakowi?

Najważniejsze to pamiętać o tym, że zwykle patyczki do uszu przeznaczone dla dorosłych są absolutnie zabronione! Dlaczego? Po pierwsze, możesz wtedy wepchnąć woskowinę w głąb przewodu słuchowego.  Nagromadzona w ten sposób woskowina utworzy tzw. „korek woskowinowy”, który zatka przewód słuchowy. Może to prowadzić do tymczasowej, częściowej utraty słuchu, a także do infekcji ucha. Jeżeli tak się stanie, udaj się z dzieckiem do lekarza. Co gorsza, nieprawidłowe użycie patyczków, może uszkodzić  bębenek. W konsekwencji może to prowadzić nawet do nieodwracalnej utraty słuchu.

Czyszczenie uszu niemowlaka – krok po kroku

Krok 1. Kąpiel dziecka

Najpierw umyj dziecku uszka podczas kąpieli. Małżowiny uszne przemyj tak, jak całą resztę ciała. Możesz przemyć je namydloną gąbką, a następnie spłukać.  Mitem jest to, że nie można moczyć uszów niemowlaka. Twój maluszek przez 9 miesięcy miał zanurzone uszka w płynie owodniowym. Odrobina wody, która może dostać się do uszka, z pewnością mu nie zaszkodzi. Jeśli jednak dziecko ma infekcję ucha, wtedy unikaj moczenia uszu tak długo, jak zaleci to lekarz.

mycie uszu podczas kąpieli

Krok 2. Mycie skóry za uszami dziecka!

Przy codziennej higienie, młodzi rodzice bardzo często zapominają o tym, że należy również myć skórę za uszkami. Jest to błąd, gdyż tam głównie gromadzi się brud. Staraj się też zawsze osuszyć skórę za uszami. Niepowdowienia higiena tych miejsc może prowadzić do oparzeń i podrażnień skóry.

 Sprawdź też patyczki higieniczne.

Spray do uszu na bazie oliwy z oliwek, usuwa woskowinę, oczyszcza.
Preparat z oliwą z oliwek do usuwania korków woskowinowych z uszu.

 

Może się zdarzyć, że na uszach niemowlaka zauważysz żółte łuski ciemieniuchy. Pamiętaj o tym, żeby nie zdrapywać jej na sucho. O tym, jak prawidłowo obchodzić się z ciemieniuchom pisałam w artykule: Ciemieniucha. Jak pielęgnować skórę głowy noworodka

Krok 3. Dokładne osuszanie

Po kąpieli delikatnie, ale dokładnie osusz uszy. Wilgoć jest bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju różnych bakterii i grzybów.

Krok 4. Usuwanie woskowiny

Jak to zrobić? Połóż dziecko na boku, żeby mieć swobodny dostęp do uszka.  Do umycia głębokich zakamarków małżowiny najlepiej użyć palca wskazującego, owiniętego wilgotnym wacikiem lub specjalnych patyczków do uszu. Patyczki dla uszu dla niemowląt, tym różnią się od tych przeznaczonych dla dorosłych, że mają szerszą końcówkę. Jednak z nimi również obchodź się bardzo ostrożnie. Woskowinę usuwaj tylko z zakamarków małżowiny, a nie z wnętrza przewodu słuchowego! Woskowinę z wnętrza ucha możesz usunąć za pomocą specjalnych preparatów. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wkładać patyczków do wnętrza przewodu słuchowego!

Sprawdź też produkty do czyszczenia uszu.

Czym czyścić uszy niemowlaka?

Do czyszczenia uszu dziecka najlepiej używać specjalnie do tego przeznaczonych preparatów i akcesoriów.  Raz w tygodniu warto zaaplikować do każdego uszka specjalny spray do uszu niemowląt. Ma on działanie antybakteryjne i antygrzybicze. Przede wszystkim jednak, pomagają one przy czyszczeniu ucha z woskowiny. Rozpuszczają woskowinę i w konsekwencji ułatwiają pozbycie się jej z ucha.

czym czyścić uszy niemowlaka -akcesoria

Przy używaniu takich sprayów, pamiętaj, żeby stosować się dokładnie do instrukcji dołączonej do opakowania. Przy wyborze sprayu, zwracaj uwagę na jego skład. Im jest krótszy, tym lepiej. Jest wtedy większa szansa, że nie uczuli dziecka.

Dobry preparat do czyszczenia uszu niemowlaka powinien mieć również wygodną w stosowaniu końcówkę, którą łatwo zaaplikujesz środek.

Sprawdź też płatki kosmetyczne.

Kiedy do lekarza na czyszczenie uszu niemowlaka?

Jeżeli zauważysz, że pomimo prawidłowej pielęgnacji w przewodzie słuchowym zalega nadmiar woskowiny, natychmiast udaj się do lekarza najbezpieczniej będzie, jeżeli to on w profesjonalny sposób usunie woskowinę. 

Preparat do stosowania w profilaktyce niedosłuchu przewodzeniowego.

Więcej artykułów na ten temat

 • Puder dla niemowląt. Co powinna zawierać zasypka dla dzieci?

  Puder dla niemowląt. Co powinna zawierać zasypka dla dzieci?

  · 6 minut czytania
  • pielęgnacja i higiena niemowlaka
  Skóra niemowląt jest szczególnie narażona na otarcia i odparzenia. Jak im zapobiec? Kiedy warto sięgnąć po zasypkę? Na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków dziecięcych?
 • Pielęgnacja skóry niemowlaka, jak zabezpieczyć skórę dziecka zimą?

  Pielęgnacja skóry niemowlaka, jak zabezpieczyć skórę dziecka zimą?

  · 5 minut czytania
  • pielęgnacja i higiena niemowlaka
  Spacer zimą wymaga odpowiednich przygotowań. O czym pamiętać? Jakie kosmetyki stosować, żeby ochronić skórę dziecka przed negatywnym wpływem mrozu i wiatru? Sprawdź!
 • Mama testuje aspirator do nosa KATAREK COMPLETE

  Mama testuje aspirator do nosa KATAREK COMPLETE

  · 5 minut czytania
  • pielęgnacja i higiena niemowlaka
  • recenzja
  Zmiany temperatury, opady – to tylko niektóre czynniki sprzyjające infekcjom. Do skutecznych metod leczenia kataru zalicza się aspirator do nosa. Przeczytaj recenzję urządzenia Katarek Complete.