Smog: choroby, jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze

20. 12. 2018 · 4 minuty czytania

Smog negatywnie wpływa na cały organizm. Czym jest? Jak go unikać? Co zrobić, by uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Dowiedz się więcej!

Irmina Turek
Irmina Turek
Smog: choroby, jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze

Smog to zanieczyszczenia powietrza połączone z wiecznie unoszącą się nad miastem, wilgotną mgłą. Jest on bardzo szkodliwy dla Twojego zdrowia. Choroby wywołane przez smog dotyczą głównie układu oddechowego i układu krążenia. Czym dokładnie jest smog i jak wpływa na Twój organizm? Czy obawy przed zanieczyszczeniami powietrza są słuszne. Zobacz, dlaczego ochrona przed smogiem jest tak ważna!

Zanieczyszczona, szara mgła − czym jest smog?

Samo określenie smog jest połączeniem angielskich słów „dym” i „mgła” (smoke i fog). Smog to połączenie zanieczyszczonego powietrza, które jest bardzo wilgotne. Bardzo często powodem do kumulacji smogu jest brak wiatru. W skrócie: jest to wymieszanie spalin i innych zanieczyszczeń z mgłą.

Smog - Zanieczyszczona, szara mgła nad miastem

 

Pojawia się najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, bo wtedy znacznie częściej powstają mgły. Trwa też sezon grzewczy, który dodatkowo zwiększa zanieczyszczenie powietrza.

Jakie dokładnie składniki smogu są niebezpieczne dla zdrowia? Zanieczyszczone powietrze bogate jest w pyły, dwutlenek siarki, tlenek azotu i węgla, a także benzopireny i ozon. W skażonym powietrzu może dochodzić również do reakcji miedzy zanieczyszczeniami i powstawania wtórnych skażeń powietrza.

Sprawdź też, z czego wynika płytki oddech.

 

Choroby od smogu − co powoduje smog?

Smog wpływa na błonę śluzową górnych dróg oddechowych i upośledza jej funkcje obronne. W ten sposób smog sprawia, że organizm jest dużo bardziej podatny na infekcje, bo poniekąd otwiera drogę wnikania drobnoustrojów do organizmu. Jakie choroby powoduje smog?

Sprawdź też leki na zatoki.

Smog - maska przeciwsmogowa

 

Obecność zanieczyszczeń w płucach zwiększa również trudność wymiany gazowej i przekłada się na większe obciążenie dla serca.

Sprawdź też leki i preparaty wspierające układ krążenia.

Już jednorazowe wystawienie się na działanie smogu z wysokimi stężeniami zanieczyszczeń może skutkować nie tyko upośledzeniem funkcji błony śluzowej dróg oddechowych, ale również wytworzeniu się w niej stanu zapalnego. Nie mówiąc już o regularnym kontakcie z zanieczyszczeniami, także w niższych stężeniach.

Choroby od smogu

 

Przy podrażnieniu drzewa oskrzelowego związkami, które występują w smogu może dojść również do skurczu oskrzeli. Skurcz ten to swego rodzaju mechanizm obronny oskrzeli. Problemy związane z skurczami w obrębie drzewa oskrzelowego będą szczególnie nasilone przy współistniejącym stanie zapalnym w górnych drogach oddechowych.

Drażniące składniki zanieczyszczonego powietrza wpływają bezpośrednio na wytwarzanie w płucach wolnych rodników, które prowadzą do licznych uszkodzeń i powstania reakcji zapalnych. Złe dotlenienie organizmu i zła wentylacja skutkują wytworzeniem większego ciśnienia w tętnicy płucnej. Efektem tego zjawiska jest większe obciążenie mięśnia sercowego i całego układu sercowo-naczyniowego. Smog zwiększa też ryzyko występowania alergii.

Sprawdź też leki na alergię.

Skutki smogu dla człowieka − jak niszczy smog?

Jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe i zaburzenia układu oddechowego, to ekspozycja na smog może wiązać się z wystąpieniem bardziej nasilonych objawów, kiedy złapiesz infekcję (np. przeziębienie). Choroba może też się wydłużyć.

Smog może też źle wpływać na Twoje samopoczucie i kondycję, jeżeli masz problemy z układem krwionośnym i oddechowym (np. jesteś astmatykiem). U dzieci może dochodzić do częstszych infekcji, zapalenia spojówek czy nieżytu górnych dróg oddechowych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wiele uszkodzeń w obrębie płuc wywołanych zanieczyszczeniami jest nieodwracalne.

Skutki smogu dla człowieka

Profilaktyka antysmogowa − Jak walczyć ze smogiem?

Niestety nie na wszystkie czynniki, które powodują smog masz wpływ. Są miejsca w Polsce, które ze względu na swoje położenie geograficzne, będą narażone bardziej na gromadzenie się zanieczyszczeń. Ale warto wspierać inicjatywy, które prowadzą do ograniczenia emisji spalin i zwracać uwagę na rzeczy, których można używać, jako opał w domowych piecach, a które się do tego nie nadają. Kiedy planujesz aktywność w sezonie jesienno-zimowym na świeżym powietrzu, pamiętaj żeby kontrolować wskazania dotyczące, jakości powietrza w okolicy. Przy złej jakości powietrza lepiej nie wietrzyć mieszkań i lepiej ograniczyć w miarę możliwości przebywanie na zewnątrz. Pomiary jakości powietrza wskazują, że w pomieszczeniach zamkniętych nawet podczas alarmów smogowych stężenia zanieczyszczeń są dużo niższe. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której smog pojawia się często., dobrze jest przemyśleć zakup oczyszczacza powietrza, żeby zapewnić lepszą jakość powietrza w mieszkaniu.

Zobacz, też jak walczyć ze smogiem we własnym mieszkaniu w artykule: Rośliny oczyszczające powietrze i inne sposoby jak chronić się przed smogiem.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Irmina Turek
  Irmina Turek
  Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Irmina Turek
  Irmina Turek
  Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
  Przeczytaj więcej od tego autora