Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?

21. 10. 2017 · 4 minuty czytania

Zapalenie tchawicy to jedno z najczęstszych powikłań zapalenia krtani lub oskrzeli. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się problemy z oddychaniem i suchy kaszel. Dowiedz się więcej!

Agnieszka Dusza
Agnieszka Dusza
Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?

Zapalenie tchawicy najczęściej jest powikłaniem zapalenia krtani lub zapalenia oskrzeli. Możesz je u siebie podejrzewać, jeśli występuje u Ciebie suchy kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Nigdy nie bagatelizuj takiego stanu! Jak jeszcze objawia się zapalenie tchawicy? Jaki jest jego przebieg i jak wygląda leczenie?

Co to jest zapalenie tchawicy?

Jak już wcześniej wspomniałam, zapalenie tchawicy praktycznie nigdy nie występuje jako odrębna choroba, a raczej jest wynikiem zapalenia gardła, krtani, zatok lub oskrzeli.

Powodem takiego stanu rzeczy jest jej umiejscowienie: tchawica jest środkową częścią dróg oddechowych – jej górny odcinek jest przedłużeniem krtani, a dolny rozgałęzia się na dwa oskrzela główne.

Zobacz, jak objawia się zapalenie krtani u dzieci.

Zapalenie tchawicy: przyczyny choroby i jej stany

Skąd się bierze zapalenie tchawicy? Zaraźliwe zapalenie tchawicy wywołują wirusy i bakterie. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy zatem, że wejdziesz w kontakt z zainfekowaną osobą, a jeśli Twój układ odpornościowy jest osłabiony, rozwinie się choroba.

 

Jak dzielimy zapalenie tchawicy?
 

W przypadku zapalenia tchawicy można wyróżnić stan ostry i przewlekły. Ten drugi to już nie przelewki!

 

Za stan ostry zapalenia tchawicy odpowiedzialne są głównie wirusy: grypy, adenowirusy i rinowirusy, w mniejszym zaś stopniu bakterie (głównie te atypowe, m.in.: Chlamydia pneumoniae czy Mycoplasma pneumoniae).

Dowiedz się, czym jest nebulizacja.

Z kolei czynnikiem, który wywołuje przewlekłe zapalenie tchawicy, jest drażniąca błony śluzowe tchawicy wydzielina spływająca z gardła lub zatok (przy ich przewlekłym stanie zapalnym).

Przewlekłe zapalenie tchawicy mogą wywoływać niekorzystne czynniki klimatyczne lub zawodowe, np.:

 • opary substancji chemicznych
 • duże stężenie pyłów w powietrzu
 • dym papierosowy
 • suche powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Sprawdź, czego można się dowiedzieć, wykonując RTG klatki piersiowej.

 

Zapalenie tchawicy: objawy, które mogą Cię zaniepokoić

Ostre zapalenie tchawicy: objawy

W przypadku ostrej odmiany zapalenia tchawicy jednym z jej objawów jest kaszel –  głównie suchy, męczący lub rzadziej mokry z obfitą wydzieliną. Do tego dochodzi ból zamostkowy, który może się u Ciebie nasilać przy kaszlu i głębokich wdechach. Czasami mogą pojawić się duszności i dodatkowo objawy, które wynikają ze współistniejących stanów zapalnych –  najczęściej gardła i krtani.

Ból gardła połączony z silnym drapaniem i świszczący głos są wynikiem zapalenia krtani. W przypadku zapalenia tchawicy bez zajęcia krtani Twój głos się nie zmieni.

Sprawdź, jak żyć z astmą oskrzelową.

Oprócz wyżej wymienionych objawów, możesz zaobserwować u siebie inne objawy ogólne, takie jak:

 • niewielka temperatura
 • zmęczenie
 • apatyczność
objawy zapalenia tchawicy

Przewlekłe zapalenie tchawicy: objawy

W przypadku przewlekłego zapalenia tchawicy objawy są nasilone w mniejszym stopniu. Tak naprawdę głównie występuje suchy kaszel.

kaszel przy zapaleniu tchawicy

Jak leczyć zapalenie tchawicy?

Leczenie polega na nawilżaniu dróg oddechowych poprzez wykonywanie inhalacji. O tym, jak wykonywać inhalacje pisałam już w innym artykule: Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?

Lekarz może zapisać Ci także glikokortykosteroidy (głównie w formie inhalacji i wziewów), które działają przeciwzapalnie i zmniejszają obrzęk tchawicy, oraz doustne leki przeciwzapalne (NLPZ).

Aby wspomóc dochodzenie do zdrowia:

 • sporo odpoczywaj
 • pamiętaj o odpowiedniej dawce snu
 • prawidłowo nawadniaj organizm
 • unikaj dymu papierosowego i innych drażniących czynników

Kiedy pójdziesz do lekarza, ten najpierw porozmawia z Tobą i na podstawie dokuczających Ci, opisanych powyżej objawów i badania laryngologicznego (np. przy użyciu lusterka krtaniowego), postawi diagnozę.

Jeśli będzie podejrzewać zakażenie bakteryjne, wykona wymaz z gardła. Z kolei żeby wykluczyć zapalenie płuc oraz upewnić się, czy jego diagnoza jest trafna, zleci Ci badanie RTG klatki piersiowej i tchawicy.

Zobacz leki na przeziębienie i grypę.

Ciekawostka o zapaleniu tchawicy

W przypadku zapalenia tchawicy spowodowanego przez bakterie wyróżnia się:

1.„Pseudokrup” – złośliwe zapalenie tchawicy, krtani i gardła

2. Błonicę – charakteryzuje się silnymi dusznościami i mokrym kaszlem. Chorzy odkrztuszają dużą ilość gęstej wydzieliny, nawet z fragmentami błony śluzowej dróg oddechowych! Leczenie wymaga podawania antybiotyków.

W celu oczyszczania dróg oddechowych wykonuje się bronchoskopię, a gdy istnieje taka konieczność – przy nasilonych dusznościach – tracheostomię.

Błonica, dzięki obowiązkowym szczepieniom przeprowadzanym u dzieci, jest już praktycznie chorobą archaiczną. Jeśli jednak ktoś już na nią zachoruje, na ogół jego stan jest bardzo ciężki.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Agnieszka Dusza
  Agnieszka Dusza
  Kocham ludzi i podróże – najlepiej te niezaplanowane, pozwalające odkryć to, co nieznane! Śmiech uważam za najlepsze lekarstwo, a rower za najlepszą formę komunikacji. Lubię stawiać sobie nowe cele i wyzwania... I co teraz rzadkie – cieszy mnie moja praca ;)
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Agnieszka Dusza
  Agnieszka Dusza
  Kocham ludzi i podróże – najlepiej te niezaplanowane, pozwalające odkryć to, co nieznane! Śmiech uważam za najlepsze lekarstwo, a rower za najlepszą formę komunikacji. Lubię stawiać sobie nowe cele i...
  Przeczytaj więcej od tego autora