Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?

Zapalenie tchawicy najczęściej jest powikłaniem zapalenia krtani lub zapalenia oskrzeli. Możesz je u siebie podejrzewać, jeśli występuje u Ciebie suchy kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Nigdy nie bagatelizuj takiego stanu! Jak jeszcze objawia się zapalenie tchawicy? Jaki jest jego przebieg i jak wygląda leczenie?
Co to jest zapalenie tchawicy?
Jak już wcześniej wspomniałam, zapalenie tchawicy praktycznie nigdy nie występuje jako odrębna choroba, a raczej jest wynikiem zapalenia gardła, krtani, zatok lub oskrzeli.
Powodem takiego stanu rzeczy jest jej umiejscowienie: tchawica jest środkową częścią dróg oddechowych – jej górny odcinek jest przedłużeniem krtani, a dolny rozgałęzia się na dwa oskrzela główne.
Zobacz, jak objawia się zapalenie krtani u dzieci.
Zapalenie tchawicy: przyczyny choroby i jej stany
Skąd się bierze zapalenie tchawicy? Zaraźliwe zapalenie tchawicy wywołują wirusy i bakterie. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy zatem, że wejdziesz w kontakt z zainfekowaną osobą, a jeśli Twój układ odpornościowy jest osłabiony, rozwinie się choroba.
W przypadku zapalenia tchawicy można wyróżnić stan ostry i przewlekły. Ten drugi to już nie przelewki!
Za stan ostry zapalenia tchawicy odpowiedzialne są głównie wirusy: grypy, adenowirusy i rinowirusy, w mniejszym zaś stopniu bakterie (głównie te atypowe, m.in.: Chlamydia pneumoniae czy Mycoplasma pneumoniae).
Dowiedz się, czym jest nebulizacja.
Z kolei czynnikiem, który wywołuje przewlekłe zapalenie tchawicy, jest drażniąca błony śluzowe tchawicy wydzielina spływająca z gardła lub zatok (przy ich przewlekłym stanie zapalnym).
Przewlekłe zapalenie tchawicy mogą wywoływać niekorzystne czynniki klimatyczne lub zawodowe, np.:
- opary substancji chemicznych
- duże stężenie pyłów w powietrzu
- dym papierosowy
- suche powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Sprawdź, czego można się dowiedzieć, wykonując RTG klatki piersiowej.
Zapalenie tchawicy: objawy, które mogą Cię zaniepokoić
Ostre zapalenie tchawicy: objawy
W przypadku ostrej odmiany zapalenia tchawicy jednym z jej objawów jest kaszel – głównie suchy, męczący lub rzadziej mokry z obfitą wydzieliną. Do tego dochodzi ból zamostkowy, który może się u Ciebie nasilać przy kaszlu i głębokich wdechach. Czasami mogą pojawić się duszności i dodatkowo objawy, które wynikają ze współistniejących stanów zapalnych – najczęściej gardła i krtani.
Ból gardła połączony z silnym drapaniem i świszczący głos są wynikiem zapalenia krtani. W przypadku zapalenia tchawicy bez zajęcia krtani Twój głos się nie zmieni.
Sprawdź, jak żyć z astmą oskrzelową.
Oprócz wyżej wymienionych objawów, możesz zaobserwować u siebie inne objawy ogólne, takie jak:
- niewielka temperatura
- zmęczenie
- apatyczność
Przewlekłe zapalenie tchawicy: objawy
W przypadku przewlekłego zapalenia tchawicy objawy są nasilone w mniejszym stopniu. Tak naprawdę głównie występuje suchy kaszel.
Jak leczyć zapalenie tchawicy?
Leczenie polega na nawilżaniu dróg oddechowych poprzez wykonywanie inhalacji. O tym, jak wykonywać inhalacje pisałam już w innym artykule: Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?
Lekarz może zapisać Ci także glikokortykosteroidy (głównie w formie inhalacji i wziewów), które działają przeciwzapalnie i zmniejszają obrzęk tchawicy, oraz doustne leki przeciwzapalne (NLPZ).
Aby wspomóc dochodzenie do zdrowia:
- sporo odpoczywaj
- pamiętaj o odpowiedniej dawce snu
- prawidłowo nawadniaj organizm
- unikaj dymu papierosowego i innych drażniących czynników
Kiedy pójdziesz do lekarza, ten najpierw porozmawia z Tobą i na podstawie dokuczających Ci, opisanych powyżej objawów i badania laryngologicznego (np. przy użyciu lusterka krtaniowego), postawi diagnozę.
Jeśli będzie podejrzewać zakażenie bakteryjne, wykona wymaz z gardła. Z kolei żeby wykluczyć zapalenie płuc oraz upewnić się, czy jego diagnoza jest trafna, zleci Ci badanie RTG klatki piersiowej i tchawicy.
Zobacz leki na przeziębienie i grypę.
Ciekawostka o zapaleniu tchawicy
W przypadku zapalenia tchawicy spowodowanego przez bakterie wyróżnia się:
1.„Pseudokrup” – złośliwe zapalenie tchawicy, krtani i gardła
2. Błonicę – charakteryzuje się silnymi dusznościami i mokrym kaszlem. Chorzy odkrztuszają dużą ilość gęstej wydzieliny, nawet z fragmentami błony śluzowej dróg oddechowych! Leczenie wymaga podawania antybiotyków.
W celu oczyszczania dróg oddechowych wykonuje się bronchoskopię, a gdy istnieje taka konieczność – przy nasilonych dusznościach – tracheostomię.
Błonica, dzięki obowiązkowym szczepieniom przeprowadzanym u dzieci, jest już praktycznie chorobą archaiczną. Jeśli jednak ktoś już na nią zachoruje, na ogół jego stan jest bardzo ciężki.
Najnowsze artykuły
Duszący kaszel – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Duszący kaszel, który utrzymuje się przez dłuższy czas może być objawem wielu różnych schorzeń, nie tylko tych związanych z układem oddechowym. Objaw zawsze należy skonsultować z lekarzem.Zapalenie płuc u dzieci: objawy to duszność i drżenie skrzydełek nosa
Czym objawia się zapalenie płuc u dzieci? Jak je rozpoznać i leczyć? Dowiedz się więcej!Duszności - skąd się biorą? Stres, problemy z sercem czy z płucami?
Uczucie duszności może wynikać ze stresu albo stanowić objaw poważniejszej choroby. Sprawdź, z czym się może wiązać!Skąd bierze się chrapanie? Przyczyny i metody leczenia
Denerwuje Cię chrapiący partner? A może sam chrapiesz? Sprawdź, z czego wynika ten problem i jak sobie z nim poradzić!Bezdech senny – objawy, przyczyny i leczenie
Bezdech senny to dość poważna dolegliwość, której przyczyny mogą wynikać z innych chorób lub problemów zdrowotnych.Bolesne zatoki: przyczyny i objawy zapalenia zatok
Zapalenie zatok pojawia się w następstwie infekcji górnych dróg oddechowych. Czym się objawia? Jak je leczyć? U kogo najczęściej występuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!Nebulizacja: co to jest i na co pomaga?
Nebulizacja to zabieg pomagający w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych. Jak z niego skorzystać? W przypadku jakich chorób sprawdza się najlepiej? Odpowiadamy!Zapalenie oskrzeli – co warto wiedzieć o chorobie? Objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie oskrzeli to jedna z mniej przyjemnych i groźniejszych dolegliwości układu oddechowego. Koniecznie sprawdź, jak się ją rozpoznaje i leczy!
Przeczytaj także
Lato w pełni, a tu katar! Leczenie w tempie ekspresowym
Inhalacje, krople do nosa, tabletki? Co zastosować, aby szybko pozbyć się kataru? Kiedy udać się do lekarza? Czy olejki eteryczne wspomagają walkę z infekcją? Sprawdź!Czy to złamany nos? [OBJAWY]
Wbrew pozorom złamany nos to poważna dolegliwość. Może objawiać się bólem, opuchlizną twarzy, a nawet krwiakami pod oczami. Sprawdź, na czym polega leczenie?Biała zaraza grozi mieszczuchom? Gruźlica – profilaktyka
Gruźlica to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Jak się przed nią zabezpieczyć? Co zrobić, żeby uniknąć „białej zarazy”? Szczegóły w naszym artykule!Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?
Zapalenie tchawicy to jedno z najczęstszych powikłań zapalenia krtani lub oskrzeli. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się problemy z oddychaniem i suchy kaszel. Dowiedz się więcej!Rośliny oczyszczające powietrze i inne sposoby jak chronić się przed smogiem
Smog pojawia się głównie w dużych miastach. W jego składzie znajdują się ciężkie metale i inne szkodliwe substancje powodujące problemy płuc. Jak się uchronić przed tym zjawiskiem? Sprawdź!Astma oskrzelowa – objawy i przyczyny oraz leczenie naturalne
Świszczący oddech, kaszel, duszności oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej – to najczęstsze objawy astmy oskrzelowej. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jej temat? Sprawdź!Męczy mnie poranny kaszel – co może mi dolegać?
Dokucza Ci poranny kaszel? Sprawdź, co może być jego przyczyną. Dowiedz się, kiedy należy działać objawowo, a kiedy udać się do lekarza? Dowiedz się więcej!Szczepionka na krztusiec − warto czy nie warto? [opinia lekarza]
Krztusiec może prowadzić do zapalenia płuc, odmy opłucnowej, a także powikłań neurologicznych. Czy szczepionka jest skutecznym sposobem na zapobieganie chorobie? Sprawdź!
Więcej artykułów na ten temat
Astma oskrzelowa – objawy i przyczyny oraz leczenie naturalne
· 6 minut czytaniaŚwiszczący oddech, kaszel, duszności oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej – to najczęstsze objawy astmy oskrzelowej. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jej temat? Sprawdź!O czym świadczy świszczący oddech przy wydechu?
· 4 minuty czytaniaO czym może świadczyć świszczący oddech? Kiedy warto udać się do lekarza? Co powinno niepokoić? Kto jest szczególnie narażony na problemy z oddychaniem? Sprawdź!Przychodzi nagle i w nocy – zapalenie tchawicy u dziecka
· 4 minuty czytaniaZapalenie tchawicy wzbudza obawy rodziców. Nagłe i intensywne duszności, problemy z oddychaniem mogą wymagać hospitalizacji. Jak rozwija się choroba i na czym polega leczenie? Sprawdź!