Śpisz z traktorem? Oto sposoby na chrapanie [Leczenie]

25. 9. 2017 · Agnieszka Dusza · 4 minuty czytania
  • leczenie
Śpisz z traktorem? Oto sposoby na chrapanie [Leczenie]

Nie dość, że sam chrapiący się nie do końca wysypia, to i osoba towarzysząca ma noc z głowy. Każdy z nas wie, o co chodzi, a kto na dłuższą metę ma z tym do czynienia, ten wie - wesoło nie jest. Ale czy o to tylko chodzi? Z pozoru wydawałoby się, że chrapanie to błaha sprawa. Niestety, błaha nie jest, bo poza zmęczeniem, może powodować bezdech senny. Dlatego lepiej jej nie bagatelizować. Jak leczyć chrapanie? Oto kilka sposobów.

Co nieco o samym chrapaniu

Chrapanie jest przypadłością, która dotyka ok. 45% Polaków. Przy czym częściej dotyczy ona mężczyzn. Ale tak naprawdę bardzo rzadko ktokolwiek z nich coś z tym robi, bo przecież to nic i każdemu się zdarza. I rzeczywiście - samo chrapanie to po prostu odgłosy, które towarzyszą oddychaniu podczas snu, kiedy zwęża się gardło, a jego ściany wprowadzone są w ruch przez przepływające powietrze.

Niestety, czasami może dojść do zatrzymania tego przepływu i wtedy mamy do czynienia z bezdechem sennym, a ten niestety nie jest już taki bezproblemowy. Prowadzi do nieprawidłowego dotlenienia mózgu, serca, nerek czy wątroby. W wyniku czego „chrapiący osobnik” jest zmęczony i niewyspany. Po dłuższym czasie występowania bezdechu może dojść nawet do arytmii, nadciśnienia, a nawet zawału.

Sposoby na chrapanie

Pierwszym punktem, który powinien być zaliczony przy pozbywaniu się chrapania to wprowadzenie kilku modyfikacji w Twoim życiu. Tak naprawdę często to sam styl życia i Twoje nawyki są powodem chrapania. Bardzo często kilka drobnych zmian całkowicie niweluje ten problem.

I tak sprawdzone środki na chrapanie to:

1. Śpij na boku! Gdy śpisz na plecach chrapanie się nasila. Dochodzi wtedy do opadania języka, a co za tym idzie, otwarcia ust i zwężenia szczeliny gardła.

2. Przygotuj sobie odpowiednio miejsce do spania. W tym przypadku zadbaj:

  • o odpowiednią poduszkę, która zapewni prawidłowe ułożenie głowy (najlepsza będzie płaska),
  • o temperaturę w sypialni, która powinna wynosić 18-21 stopnie C oraz wilgotność ok. 50%
  • o częste wietrzenie pokoju, w którym śpisz.

Wszystko to polepszy sen i zapewni lepszą regenerację!

3. Jeśli masz problemy z wagą ciała – rusz się i zadbaj o odpowiednią dietę. To bardzo ważne, bo niestety nadwaga jest najczęstszym powodem chrapania.

4. Odwiedź również aptekę i zaopatrz się w preparaty ułatwiające oddychanie. W tej chwili jest ich wiele do wyboru i są bardzo pomocne. Mogą być w formie aerozolu do gardła lub nosa oraz w postaci listków przyklejanych na nos.

Chrapanie - leczenie u lekarza laryngologa

Czasami jednak powyższe sposoby nie są skuteczne i wtedy dobrze byłoby udać się już do laryngologa. Pan doktor sprawdzi stan Twoich dróg oddechowy np. obecność polipów, przerost migdałków czy prawidłową budowę przegrody nosowej i podejmie odpowiednie kroki.

Jeśli będzie to konieczne zleci również polisomnografię, która pozwala na wykrycie ewentualnych zaburzeń w trakcie snu.

Zanim potrzebne będą zabiegi, lekarz może zaproponować Ci na chrapanie leczenie w postaci specjalnego aparatu lub maski tlenowej.

Ten pierwszy zakłada się na zęby, w wyniku czego żuchwa wysuwa się w przód i w dół, a język jest umiejscowiony bardziej z przodu, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Maska tlenowa natomiast zakładana na nos i usta, dostarcza do organizmu powietrze pod zwiększonym ciśnieniem, co rozszerza zwężone gardło i niweluję bezdech i chrapanie.

Chrapanie - leczenie zabiegowe

Czasami niestety niezbędne jest zabiegowe leczenie chrapania. I tutaj już wszystko zależy od miejsca występowania dysfunkcji – może to być m.in. nos, migdałki, język.

Gdy masz krzywą przegrodę, zostaniesz wysłany na jej korektę, czyli tzw. septoplastykę.

W przypadku nieprawidłowości w obrębie podniebienia wykonana zostanie Ci snoreplastyka iniekcyjna, która wzmocni Twoje podniebienie: usztywni jego tkanki i obniży zdolności do wibracji podczas oddychania.

Kiedy to przerośnięte migdałki będą zaburzać przepływ powietrza podczas snu - zostaną usunięte. I to samo spotka polipy obecne w Twoim nosie (polipektomia endoskopowa).

Innymi zabiegami, jakie można wymienić to m.in.: diodowy laser kontaktowy, który usuwa nadmiar tkanek w obrębie małżowin nosowych lub podniebienia, czy technika pillar polegająca na umieszczeniu usztywniających implantów w podniebieniu.

Leczenie chrapania - problem z głowy raz na zawsze?

No i tutaj niestety odpowiedz brzmi: nie.

Wszystko przez to, że elementy twarzoczaszki, jakie biorą udział w chrapaniu (m.in. język i podniebienie miękkie) są strukturami podatnymi na zmiękczenie i stają się zwiotczałe po pewnym czasie. Dlatego efekty wszystkich tych zabiegów utrzymują się tylko przez pewien czas (nawet do 10 lat), a nie przez całe życie. Ale jeśli będzie taka potrzeba, możesz je oczywiście powtórzyć.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza