Tłuszczak − niegroźny guzek?

25. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Tłuszczak, inaczej określany jako lipoma, to forma łagodnego nowotworu. Choroba dotyczy ok. 1% populacji. Jak się ją diagnozuje oraz leczy? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Tłuszczak − niegroźny guzek?

Tłuszczak, czyli lipoma, to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Najczęściej spotyka się je u osób dorosłych między 40. a 60. rokiem życia, dotyczą około 1% populacji. Zazwyczaj, gdy pacjent słyszy już samo słowo „nowotwór”, natychmiast wpada w panikę i obawia się najgorszego. Spokojnie! Tłuszczak jest w prawdzie nowotworem, lecz na szczęście całkowicie łagodnym i niezagrażającym Twojemu zdrowiu. Dlaczego w takim razie go usuwamy? Czy tłuszczak boli? Jak rozpoznać tłuszczaka?

Tłuszczak − przyczyny

Co to jest tłuszczak? To jedna z tych chorób, których bezpośredniej przyczyny niestety nie znamy. Nie ma jednego czynnika, który miałby 100-procentowy związek z rozwojem tych zmian.

Tłuszczaki mogą mieć podłoże dziedziczne. Nie ma tu jednak wyraźnej reguły. Przypadki rodzinnego występowania tłuszczaków dotyczą zwykle kilku członków rodziny, którzy mają wówczas kilka, a nawet kilkanaście tych charakterystycznych podskórnych zmian guzkowych.

Jedna z teorii mówi, że tłuszczak może powstawać w miejscu urazu tkanek − ta hipoteza nie została jednak póki co potwierdzona.

Co jeszcze może być przyczyną tłuszczaków? Tłuszczaki statystycznie częściej obserwuje się u osób chorujących na otyłość, stąd może to być jedna z przyczyn ich formowania. 

Sprawdź też leki na problemy dermatologiczne.

tłuszczak przyczyny

 

Jak rozpoznać tłuszczaka?

Mimo bardzo charakterystycznych cech tłuszczaka, lepiej nie stawiaj diagnozy na własną rękę. Podejrzany guzek podskórny zawsze wymaga konsultacji dermatologa lub chirurga, który po zbadaniu postawi właściwą diagnozę lub zaleci dalszą diagnostykę, np. badanie ultrasonograficzne skóry (USG) czy biopsję z guzka.

Tłuszczak jest miękkim w dotyku, bezbolesnym i ruchomym względem otaczających tkanek guzkiem. Guzek jest dobrze odgraniczony od otoczenia ze względu na spoistą, włóknistą torebkę, w której się znajduje. Mimo łagodnego charakteru, może on stanowić duży problem natury estetycznej dla pacjentów.

Tłuszczak najczęściej rozwija się podskórnie. Z uwagi jednak na swoje pochodzenie, może pojawić się w każdym narządzie. Ramiona, plecy i brzuch to miejsca, gdzie tłuszczaki pojawiają się wyjątkowo często.

Sprawdź też maści na problemy skórne.

tłuszczak jak rozpoznać

Tłuszczak − jak wpływa na organizm?

O ile guzki te są łagodne, jedną z ich cech jest skłonność do powolnego wzrostu i niestety czasem osiągają one całkiem spore rozmiary. Czym skutkuje wzrost tłuszczaka? Rosnący guzek, nawet o łagodnym charakterze może dawać miejscowe objawy w postaci ucisku na okoliczne struktury. Szczególnie gdy tłuszczak osiąga rozmiar kilku- czy kilkunastu centymetrów, może uciskać nerwy czy naczynia. Powoduje wtedy ból, dyskomfort czy zaburzenia czucia. Jeśli tłuszczak pojawi się w okolicy przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych, może uciskać na te struktury i dawać rzadkie objawy niedrożności jelit lub problemów z oddychaniem.

Guzek ten może również ulegać urazom czy podrażnieniu, gdy zlokalizowany jest na kończynach. W ogromnej większości przypadków tłuszczaki są jednak bezobjawowe.

tłuszczak czy boli

 

Dlaczego w takim razie je usuwać?

Tłuszczak − usuwać czy nie usuwać?

Pacjenci często pytają, co zrobić, kiedy lekarz określi, że to tłuszczak – czy usuwać go, czy może pozostawić pod skórą? Choć tłuszczak jest nowotworem o łagodnym charakterze, lekarz czasem może zalecić jego usunięcie. Kiedy tak się dzieje? Przede wszystkim wtedy, gdy nie ma 100-procentowej pewności, czy to na pewno jest tłuszczak. Usuwanie takiego guza lekarz może zalecić, kiedy ma podejrzenie, że to tłuszczakomięsak, naczyniak czy torbiel naskórkowa.

Sprawdź też leki przeciwbólowe.

tłuszczak czy usuwać

 

A co, jeśli wiadomo na pewno, że guzek jest tłuszczakiem? Wtedy wskazania do wycięcia mają naturę czysto estetyczną – usuwa się je, bo stanowią defekt estetyczny. Najczęściej wycina się tłuszczaki w obrębie skóry głowy i szyi. Może się również zdarzyć, że lekarz zaleci Ci usunięcie tłuszczaka, jeśli zmiana jest regularnie podrażniana czy urażana − na przykład, gdy tłuszczak pojawi się na łokciu lub kolanie.

tłuszczak usuwanie

Oto cechy, które mogą świadczyć o złośliwym charakterze pozornie łagodnego guzka:

  • szybki wzrost
  • wielkość powyżej 10 cm
  • wiek pacjenta powyżej 75. roku życia
  • naciekanie okolicznych tkanek – zmiana jest nieruchoma, nieprzesuwalna

Pamiętaj, że każdą nietypową zmianę, która pojawi się na Twojej skórze, warto skonsultować u lekarza dermatologa. Zmiany skórne dają Ci tę przewagę, że wystarczy czujne oko, żeby je dostrzec i na wczesnym etapie skonsultować. Każdy raz w roku powinien udać się do dermatologa na oględziny całej skóry, bo to najlepszy sposób profilaktyki chorób nowotworowych skóry.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora