Leki i maści dermatologiczne

  (2340)

Leki dermatologiczne pomagają zwalczyć powszechny problem, który stanowią choroby skóry. Łagodzą objawy i przyspieszają proces leczenia. Jeśli zauważysz swędzące, łuszczące i wyglądające nieestetycznie zmiany, czym prędzej zastosuj odpowiednią maść dermatologiczną!


Sortuj według
Pianka wzmacniająca do mycia twarzy z witaminą B3 oraz ostropestem.
Dermatologia

Dermatologia

Jakie problemy dermatologiczne występują najczęściej?

Problemy dermatologiczne stanowią dużą i różnorodną grupę schorzeń. Mają różny przebieg, często powodują ból i wyglądają nieestetycznie, zwłaszcza na widocznych partiach ciała. Niekiedy pojawiają się bąble, plamy, cysty, pęcherzyki, krosty czy rumienie. Nieleczone mogą stanowić przyczynę poważnych chorób. Walkę z problemami wspomagają preparaty dermatologiczne. Im wcześniej zastosujesz maść dermatologiczną lub leki dermatologiczne, tym szybciej Twoja skóra znów będzie zdrowa.

Do najczęstszych chorób skóry zaliczamy m.in.:

  • Grzybicę,
  • Reakcję alergiczną,
  • Trądzik,
  • Atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • Liszajec zakaźny,
  • Stany zapalne skóry.

Leki dermatologiczne – kiedy stosować? 

Leki dermatologiczne należy stosować przy objawach choroby skóry. Zaczerwienienia, wypryski lub swędzące partie ciała to zazwyczaj pierwszy sygnał zmian chorobowych. Poznanie przyczyny ich powstawania jest konieczne, aby dobrać odpowiednie preparaty dermatologiczne. Niekiedy wystarczą te dostępne bez recepty. Bardziej uciążliwe zmiany skórne wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą i odpowiedniego leczenia, często doustnymi środkami farmakologicznymi.

Zarówno leki dermatologiczne, jak i pozostałe preparaty dermatologiczne trzeba stosować regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty, farmaceuty lub producenta. 

Jak działają leki dermakologiczne?

Skóra ludzka to złożony zespół barier dyfuzyjnych, przez które leki dermatologiczne muszą przeniknąć. W leczeniu wielu schorzeń stosuje się miejscowe preparaty dermatologiczne jak np. maść dermatologiczna. W bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą nawilżać lub wysuszać zmiany chorobowe, co znacznie łagodzi przykre dolegliwości.Preparaty dermatologiczne w pierwszym etapie działania dyfundują do warstwy rogowej naskórka. Tam niewielka część substancji aktywnych zostaje zmagazynowana. Następnie przenikają kolejno do warstwy kolczystej i skóry właściwej, w których łączą się z receptorem. Z błony podstawnej trafiają do tłuszczu podskórnego, z którego wchłaniają się do krwiobiegu. 

Efekt terapii zależy od substancji czynnej i właściwości fizycznych danego produktu (nawilżających lub wysuszających). Niektóre preparaty dermatologiczne mogą mieć działanie antyseptyczne.

Maść dermatologiczna oraz inne preparaty

Maść dermatologiczna oraz preparaty dermatologiczne przeznaczone do stosowania zewnętrznego tworzone są ze składników aktywnych zamkniętych w nośnikach (podłożach), które ułatwiają aplikację na skórę. W zależności od zastosowanego podłoża wyróżniamy m.in.:

  • Opatrunki mokre,
  • Lotiony,
  • Żele,
  • Aerozole,
  • Pudry,
  • Kremy,
  • Pianki,
  • Maści.

Powyższe preparaty dermatologiczne wymienione zostały zgodnie ze zdolnością nośnika do opóźniania parowania z powierzchni skóry (najmniejsza dla opatrunków mokrych, największa dla maści). Różnią się sposobem aplikacji, stabilnością środka leczniczego czy też tempem parowania substancji czynnej z naskórka.

Jak wybrać odpowiedni preparat dermatologiczny?

Dobór odpowiedniego preparatu dermatologicznego jest kluczowy, ponieważ niewłaściwy może mieć drażniące działanie na skórę, a tym samym znacznie wydłużyć proces leczenia. Jeśli podczas terapii nie zauważysz poprawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który dobierze produkt odpowiedni do Twojego problemu.

W przypadku ostrych stanów zapalnych, którym często towarzyszą sączące się pęcherze i strupy, najlepiej sprawdzają się wysychające środki (mokre opatrunki, lotiony). Z kolei przy przewlekłych stanach zapalnych charakteryzujących się łuszczeniem, suchością czy lichenizacją (wzmożonym pogrubieniem, szorstkością) warto sięgnąć po produkty lepiej nawilżające (maść dermatologiczna, krem).

Marki powiązane z kategorią: Dermatologia