Czym natłuszczać skórę przy łuszczycy? Dermatolog radzi!

15. 10. 2019 · Aleksandra Malewska · 3 minuty czytania
  • objawy
Czym natłuszczać skórę przy łuszczycy? Dermatolog radzi!

Czym natłuścić skórę przy łuszczycy? W chorobie bardzo ważne jest wzmacnianie bariery lipidowej skóry. Pomogą Ci w tym preparaty, które zawierają cholesterol, ceramidy czy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz odpowiedniego natłuszczania skóry z łuszczycą pamiętaj także o jej regularnym złuszczaniu i nawilżaniu.

Łuszczyca to przewlekła zapalna choroba skóry, która według statystyk dotyka aż około 1 − 3% ludzi na całym świecie. W dzisiejszych czasach leczenie tej choroby, szczególnie w zaawansowanych przypadkach, zostało całkowicie zrewolucjonizowane dzięki lekom biologicznym. Mimo spektakularnych efektów leczenia najnowocześniejszymi lekami, istotnym elementem terapii nadal pozostaje odpowiednia pielęgnacja skóry.

Łuszczyca − natłuszczanie skóry

„Czym natłuszczać skórę przy łuszczycy?” – to pytanie, które dermatolodzy często słyszą od swoich pacjentów. Dbanie o skórę z łuszczycą nie ogranicza się jednak do samego tylko natłuszczania. Ważną rolę grają wszystkie preparaty pielęgnacyjne: od tych przeznaczonych do mycia, po te o właściwościach nawilżających, natłuszczających czy złuszczających. Czego zatem szukać w dermokosmetykach do skóry z łuszczycą?

czym natłuszczać skórę przy łuszczycy

1. Jak dbać o skórę przy łuszczycy? ZŁUSZCZANIE

W przebiegu łuszczycy na skórze chorego tworzą się grube, nawarstwione łuski. Żeby się ich pozbyć, możesz stosować preparaty, które zawierają substancje złuszczające i keratolityczne, takie jak alfa- i beta-hydroksykwasy czy mocznik.

Jedną z podstawowych substancji, którą zawierają preparaty do pielęgnacji skóry łuszczycowej, jest kwas salicylowy. To, jak działa na skórę zależy od jego stężenia. W zależności od tego, na jakiej partii ciała pojawiają się zmiany łuszczycowe, lekarz doradzi Ci  preparat w odpowiedniej postaci, np. maść czy krem na skórę gładką lub oliwkę czy roztwór na owłosioną skórę głowy.

łuszczyca natłuszczanie skóry

2. Jak dbać o skórę przy łuszczycy? NAWILŻANIE

Nawilżanie to podstawa pielęgnacji skóry z łuszczycą. Nawilżona skóra szybciej się goi i jest mniej podatna na podrażnienia. Odpowiednie nawilżenie zapewnią Ci substancje zwane emolientami i humektantami. Te pierwsze, czyli emolienty tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną, dzięki której dochodzi do mniejszej utraty wody przez naskórek. Drugą grupę substancji o właściwościach nawilżających stanowią humektanty, te z kolei, w przeciwieństwie do emolientów, przenikają przez naskórek i wiążą w nim wodę. To poprawia nawilżenie skóry. Do substancji o tych właściwościach należą między innymi gliceryna, kwas mlekowy czy mocznik.

łuszczyca pielęgnacja skóry

3. Jak dbać o skórę przy łuszczycy? NATŁUSZCZANIE

Poza złuszczeniem uporczywej łuski i zapewnieniem skórze właściwego nawilżenia, pielęgnacja skóry w łuszczycy wymaga też jej natłuszczenia i odbudowy płaszcza lipidowego. Skóra z łuszczycą ma niewłaściwie funkcjonującą barierę lipidową, która dodatkowo naruszana jest przez środki złuszczające i keratolityczne. Do odbudowy tej istotnej bariery służą preparaty, które zawierają brakujące skórze substancje jak ceramidy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe czy cholesterol.

jak dbać o skórę przy łuszczycy

Łuszczyca − pielęgnacja skóry

Skóra chorych często swędzi i piecze. Jak jeszcze można dbać o skórę przy łuszczycy? Staraj się wybierać preparaty do pielęgnacji, które zawierają w swoim składzie substancje łagodzące. Swędzenie i pieczenie, a także wszelkie podrażnienia można uśmierzyć przy pomocy takich składników dermokosmetyków jak alantoina czy dekspantenol (pochodna witaminy B5).

Mimo, że dobór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych może na początku wydawać się bardzo trudny, w krótkim czasie spokojnie opanujesz zasady pielęgnacji skóry z łuszczycą. Obecnie na rynku istnieje szeroka gama produktów do pielęgnacji skóry dotkniętej rozmaitymi chorobami, między innymi właśnie łuszczycą. Z pomocą w doborze właściwych preparatów przychodzi też oczywiście lekarz dermatolog.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska