Egzema – objawy, po których ją rozpoznasz

9. 8. 2017 · Klaudia Dopytalska · 5 minut czytania
 • objawy
Egzema – objawy, po których ją rozpoznasz

Egzema to bardzo częsta choroba skóry, która w zależności od stadium i postaci, ma różne objawy. Gdy przybiera ostrą formę, oprócz rumienia, naskórek pokrywają często pęcherzyki i nadżerki. W postaci przewlekłej skóra wygląda starzej, jest bardzo sucha i swędzi. Dowiedz się jakie są stadia egzemy i jakie objawy im towarzyszą.

Czym jest egzema?

Egzema, czyli inaczej mówiąc wyprysk, to nieinfekcyjna choroba skóry o podłożu zapalnym. Nie można się nią zarazić, dlatego jeśli na Twojej skórze pojawiły się takie zmiany, nie ma potrzeby unikać kontaktu z przyjaciółmi czy rodziną.

Pewnie zastanawiasz się skąd bierze się egzema? W jej powstawaniu bierze udział wiele różnych czynników etiologicznych. Tło choroby może być zarówno alergiczne jak i niealergiczne. Z uwagi na przykre objawy, choroba może mieć niekorzystny wpływ na Twoje samopoczucie i utrudniać kontakty z innymi. To zupełnie zrozumiałe, że zmiany skórne, które nie zawsze da się ukryć pod ubraniem, mogą powodować wstyd i zażenowanie.

Zamiast chować się w domu, szybko podejmij walkę z chorobą!

Egzema to bardzo częsta choroba skóry. Ma wiele twarzy - może przybrać postać ostrego bądź przewlekłego stanu zapalnego skóry. Niekiedy zdarza się, że zmiany zapalne całkowicie przygasają i na skórze nie widać żadnych objawów, bowiem te przechodzą w okres uśpienia, by po jakimś czasie przebudzić się i zaostrzyć.

Pamiętaj, że egzema dotyka ludzi  praktycznie w każdym wieku i dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli w Twojej rodzinie już ktoś kiedyś cierpiał na tę chorobę, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że pojawi się ona również u Ciebie.

Jakie są rodzaje egzemy?

Aby jak najszybciej się wyleczyć, trzeba określić typ egzemy. Jest to istotne, ponieważ umożliwia podjęcie odpowiednich kroków, by zapobiec dalszemu postępowaniu choroby. Pozwala też przewidzieć, jak długo może ona trwać oraz co zaostrza jej przebieg. Niestety u niektórych pacjentów określenie typu choroby bywa bardzo trudne i stanowi duże wyzwanie dla lekarza. Czasami zdarza się, że jeden pacjent może chorować na kilka typów wyprysku jednocześnie.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje egzemy - egzogenną, zwaną również kontaktową, która powstaje na skutek kontaktu z substancją z zewnątrz, oraz endogenną, której przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu.

Poszczególne typy są charakterystyczne dla danego wieku, np.:

 • u niemowląt najczęściej pojawia się wyprysk łojotokowy lub wysypka od pieluszek,
 • u dzieci atopowe zapalenie skóry,
 • a u dorosłych alergiczny wyprysk kontaktowy.

Wyprysk kontaktowy, czyli egzema egzogenna

Jest to bardzo częsta postać wyprysku, szczególnie u dorosłych, ale może pojawić się w każdym wieku. Zmiany skórne powstają na skutek działania czynnika występującego w środowisku, który ma wpływ drażniący czy uszkadzający na skórę.

Mogą być to zarówno czynniki podrażniające, czyli czynniki szkodliwe, które mogą uszkodzić skórę u każdego oraz czynniki alergicznie, które wywołują zmiany u osób z pewną predyspozycją.

Do czynników drażniących należą między innymi:

 • mydła,
 • detergenty,
 • kwasy,
 • różnego rodzaju substancje chemiczne,
 • a także niektóre rośliny.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, czyli najczęstsza egzema

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących i bardzo dokuczliwych chorób skóry. Ta forma wyprysku może być sprowokowana przez około cztery tysiące substancji chemicznych!

Do najczęstszych alergenów należą metale,  takie jak:

 • nikiel - nieraz obecny w biżuterii, 
 • kobalt - używany np. w cieniach do powiek, 
 • mieszanki zapachowe, które występują w większości kosmetyków,
 • czy  środki konserwujące.

Niezwykle istotnym elementem diagnostyki są testy płatkowe, które umożliwiają zidentyfikowanie substancji wywołujących zmiany skórne. Aby najłatwiej dowiedzieć się, co konkretnie podrażnia Twoją skórę i wywołuje egzemę, wykonaj test płatkowy.

Egzema - jak wygląda?

Na każdym etapie choroby dotknięta egzemą skóra może wyglądać inaczej.

Tak oto wygląda początkowe, ostre stadium, które pojawia się w kilka godzin lub dni po zaobserwowaniu pierwszych objawów:

 • Skóra jest zaczerwieniona i spuchnięta.
 • Pojawiają się na niej grudki oraz większe lub mniejsze pęcherze.
 • Następnie, na skutek pękania pęcherzy, tworzą się bolesne nadżerki i strupki.
 • Może im towarzyszyć silne swędzenie.

Jeśli egzema trwa dłuższy czas, przechodząc w formę podostrą czy przewlekłą, zmiany skórne, na skutek wydrapywania, zmieniają swój wygląd.

Twoja skóra staje się grubsza i tworzą się na niej blaszki. W przeciwieństwie do początkowego stadium choroby, rumień przygasa i nie jest już tak intensywny, zmiany się łuszczą, a skóra przyjmuje „starczy wygląd" - dochodzi do tzw. lichenizacji.

Egzema na dłoniach

Bardzo częstą formą egzemy jest wyprysk dłoni - często na skutek kontaktu z substancjami chemicznymi. Zazwyczaj objawia się w postaci rumienia i pęcherzyków. Sama skóra z kolei staje się bardzo sucha i zaczyna swędzieć. Szczególną postacią egzemy na dłoniach jest wyprysk potnicowy, który oprócz dłoni może dotknąć również stóp.

Egzema u niemowląt i dzieci - objawy

Najczęściej występującymi postaciami egzemy u niemowlątłojotokowe zapalenie skóry oraz wysypki powstałe na skutek podrażnienia pieluszkami. Pierwszymi objawami, które powinny Cię zaniepokoić, są rumień oraz łuszczenie się skóry w miejscach, gdzie skóra miała kontakt z pieluchą. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na tego typu egzemę, wybierz się do dermatologa, który postawi odpowiednią diagnozę.

Egzema w wieku dziecięcym ma najczęściej podłoże endogenne w postaci wyprysku atopowego. Na początku skóra staje się sucha i swędzi.  Kiedy dziecko bardzo się drapie, może dojść do powstania stanu zapalnego i lichenifikacji (skóra staje się ciemniejsza, grubsza i jakby „oglądana przez lupę”). Ciągłe drapanie powoduje powstanie „błędnego koła’’ i dalsze pogarszanie się wyglądu skóry.

Pamiętaj!

Egzema to bardzo częsta choroba skóry, która może objawiać się uporczywymi, nawracającymi i swędzącymi zmianami skórnymi. Ważne jest odpowiednie postawienie diagnozy oraz zidentyfikowanie czynników, które powodują zaostrzenie zmian.

Więcej artykułów na ten temat

Klaudia Dopytalska