Choroby skóry - blog

  (84)

Łuszczyca, AZS, grzybica, trądzik – to tylko niektóre choroby skóry. Jak z nimi walczyć? Co zrobić, by zminimalizować uciążliwe dolegliwości w postaci świądu, zaczerwienienia, wyprysków? Na te pytania odpowiadają dermatolodzy, farmaceuci, alergolodzy. Specjaliści tłumaczą, z czego wynikają najczęstsze problemy skórne, a także radzą, kiedy warto skonsultować się z lekarzem. Przy tworzeniu artykułów bierzemy pod uwagę aktualne badania naukowe.

Dolegliwości skórne – przyczyny i objawy

Problemy dermatologiczne skóry mogą pojawić się w każdym wieku. Ich natężenie zależy od wielu czynników, np. rodzaju schorzenia bądź zmian metabolicznych. Część z nich przebiega z następującymi po sobie okresami zaostrzeń oraz remisji. Do przyczyn dermatozy zaliczają się m.in.:

  • Zakażenia bakteryjne i wirusowe,
  • Choroby pasożytnicze i grzybicze,
  • Alergie,
  • Schorzenia o podłożu autoimmunologicznym lub genetycznym,
  • Nowotwory skóry,
  • Czynniki chemiczne lub fizyczne,
  • Zmiany hormonalne.

Problemy skórne u dorosłych i dzieci objawiają się m.in. wykwitami, grudkami, świądem, pieczeniem. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące dolegliwości, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty. Leczenie chorób skóry powinno rozpocząć się już na wczesnym etapie.

Jak leczyć problemy skórne twarzy i ciała?

Na naszym blogu znajdziesz wskazówki dotyczące profilaktyki i przeciwdziałania różnorodnym schorzeniom. Zdradzamy, jak leczyć choroby skóry oraz podpowiadamy, czym najlepiej natłuszczać cerę. Dużą uwagę poświęcamy zagadnieniom związanym z diagnostyką. Tłumaczymy, jakie badania należy wykonać, aby odkryć, z czego wynikają problemy dermatologiczne. Wskazujemy, dlaczego warto zdecydować się na testy alergiczne lub hormonalne.

Zdrowa skóra a dieta – przeczytaj nasz poradnik

Nasi specjaliści wyjaśniają też, jak ważne jest przestrzeganie zdrowej diety. Problemy dermatologiczne skóry często wynikają z zaburzeń układu odpornościowego, dlatego trzeba pamiętać o regularnym dostarczaniu porcji witamin i minerałów. Należy także unikać wysoko przetworzonych artykułów spożywczych. Dodatkowo dobrze uważać na produkty podwyższające ryzyko wystąpienia dermatozy, jak np. białko mleka krowiego, ryby, jaja, pomidory. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz poradnik!

Przeczytaj też