Łysienie u młodych kobiet a hormony – co powinnaś wiedzieć?

11. 11. 2017 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
  • choroby
Łysienie u młodych kobiet a hormony – co powinnaś wiedzieć?

Łysienie oznacza nadmierną utratę włosów. Bardzo wiele kobiet w różnym wieku zgłasza się z tym problemem do dermatologa. Łysienie u kobiet stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale także może być objawem różnych chorób.  

Jakie badania należy wykonać, by dowiedzieć się, dlaczego wypadają Ci włosy?

Bardzo ważne jest dokładne określenie przyczyny nadmiernej utraty włosów. Konieczne jest wykonanie trichoskopii, czyli dokładnego badania owłosionej skóry głowy i włosów za pomocą specjalnego urządzenia.

Badania laboratoryjne, które pomogą Ci poznać przyczynę wypadania włosów:

  • morfologia
  • poziom żelaza we krwi
  • stężenie niektórych hormonów

W przypadku niejednoznacznych wyników wykonaj biopsję skóry głowy oraz badanie histopatologiczne, które precyzyjnie określą typ łysienia. Celna diagnoza jest konieczna do wdrożenia odpowiedniego i skutecznego leczenia.

Rodzaje łysienia – jeden objaw, wiele przyczyn

Przyczyn nadmiernej utraty włosów jest wiele. Do podstawowych typów łysienia zarówno u kobiet jak i u mężczyzn należą łysienie bliznowaciejące i niebliznowaciejące.

Łysienie bliznowaciejące

W przypadku łysienia bliznowaciejącego dochodzi do trwałego zniszczenia mieszka włosowego, więc odrost włosów nie jest możliwy.

Łysienie niebliznowaciejące

U młodych kobiet najczęściej dochodzi jednak do łysienia niebliznowaciejącego. W tym typie łysienia prognozy są zdecydowanie lepsze i może dojść do całkowitego lub częściowego odrostu włosów.

Jedną z form łysienia niebliznowaciejącego jest łysienie telogenowe, które charakteryzuje się zwiększonym wypadaniem włosów. Do tego typu łysienia dochodzi pod wpływem silnych reakcji organizmu na stres, np. po ciężkiej operacji, po porodzie (zazwyczaj 2 – 4 miesiące po urodzeniu dziecka na skutek dużych zmian hormonalnych) czy po odstawieniu środków antykoncepcyjnych.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe występuje na skutek czynników genetycznych i androgenów (hormonów płciowych). Zwykle przed 30. rokiem życia włosy się przerzedzają, szczególnie na czubku głowy, w okolicy „przedziałka”.

Z kolei po menopauzie na skutek spadku stężenia androgenów może dojść do rozwinięcia się łysienia androgenowego. Charakterystycznym objawem jest poszerzenie się przedziałka.

Jeśli jesteś młoda i pojawiły się u Ciebie zmiany, które wskazują na nadmiar androgenów (np. hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn – na twarzy, klatce piersiowej czy brzuchu), konieczne jest wykonanie badań hormonalnych takich jak stężenie testosteronu czy dehydroepiandrosteronu (DHEA-S).

Czasami przed wdrożeniem leczenia dermatologicznego konieczna jest konsultacja z endokrynologiem oraz ginekologiem. Chociaż wypadanie włosów może być Twoim największym zmartwieniem, zwróć uwagę, czy nie towarzyszą mu inne objawy, np. zaburzenia miesiączkowania, nadmierna senność czy cechy maskulinizacji.

Łysienie plackowate

U kobiet, które chorują na łysienie plackowate, dochodzi do nagłego powstania okrągłych lub owalnych ognisk wyłysienia na skórze głowy. Osoby z łysieniem plackowatym wykazują większą skłonność do innych chorób autoimmunologicznych, w tym chorób tarczycy (choroba Hashimoto, choroba Gravesa–Basedowa), dlatego rozszerzenie badań o czynność tarczycy jest w tych przypadkach uzasadnione.

łysienie u młodych kobiet

Dlaczego włosy mogą jeszcze wypadać?

Istnieje szereg różnych czynników, które mogą sprawić, że włosy wypadają.

Oto niektóre z nich:

1. Tabletki antykoncepcyjne

Wypadanie włosów po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych spowodowane jest zmianą stosunku hormonów w organizmie. Kiedy poziom hormonów się wyrówna, łysienie ustanie.

2. Problemy z tarczycą

Do innych przyczyn rozlanego łysienia należą schorzenia tarczycy, dlatego zawsze w przypadku nadmiernej utraty włosów powinnaś wykonać badania czynnościowe tarczycy (TSH, FT3, FT4). Wypadanie włosów może być objawem zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy.

3. Anemia

Także niedokrwistość z niedoboru żelaza może być jedną z przyczyn łysienia. Jeśli nadmiernie wypadają Ci włosy, wykonaj badania krwi, w których oznaczony zostanie poziom żelaza oraz ferrytyny.

4.Leki i chemioterapia

Łysienie może wywoływać także chemioterapia, a także niektóre leki. Kiedy leczenie zostanie zakończone, włosy zazwyczaj całkowicie odrastają.

Więcej artykułów na ten temat

Klaudia Dopytalska