Canesten, 0,5 g, 1 kapsułka dopochwowa

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

38,91

O produkcie: Canesten, 0,5 g, 1 kapsułka dopochwowa

100018700

Opis

Nazwa Canesten
Nazwa międzynarodowa Clotrimazolum
Dawka 500 mg
Postać tabletka dopochwowa
Wielkość opakowania 1 sztuka
Działanie/właściwości
  • przeciwgrzybiczo

Canesten, 0,5 g, 1 kapsułka dopochwowa to lek zawierający substancję czynną klotrymazol.


Działanie

Substancją czynną leku Canesten jest klotrymazol, który należy do grupy leków zwanych imidazolami. Ma szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego, to znaczy niszczy grzyby i hamuje ich wzrost. Jest skuteczny wobec drobnoustrojów takich, jak: dermatofity, drożdżaki i pleśnie.


Wskazania

Lek Canesten stosuje się w leczeniu infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol. Objawy to swędzenie, pieczenie, upławy (gęsta, biała do żółtej, bezwonna wydzielina z pochwy podobna do twarogu), zaczerwienienie, obrzęk i bolesność. Wiarygodnego rozpoznania grzybicy i stwierdzenia wrażliwości drobnoustroju na klotrymazol może dokonać wyłącznie lekarz. Należy zapoznać się z informacjami w punkcie 2 ulotki, w jakich sytuacjach porozmawiać z lekarzem przed zastrosowaniem leku Canesten.

Lek Canesten przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat.


Przeciwwskazania

Nie stosować leku Canesten jeśli pacjent ma uczulenie na klotrymazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Canesten należy omówić to z lekarzem:
− gdy do zakażeń pochwy doszło po raz pierwszy,
− gdy wystąpiły co najmniej 4 przypadki zakażeń w ciągu ostatniego roku,
− w przypadku gorączki 38°C lub wyższej,
− gdy pacjentka odczuwa ból w dolnej części brzucha, ból pleców,
− w przypadku cuchnących upławów
− w przypadku nudności,
− gdy występuje krwawienie z pochwy i (lub) jednoczesny ból w ramionach.

Nie należy stosować leku Canesten w trakcie miesiączki. Należy zakończyć stosowanie tego leku przed rozpoczęciem się krwawienia miesiączkowego.

W trakcie stosowania leku Canesten nie należy stosować tamponów, płukania pochwy, środków plemnikobójczych lub innych produktów do stosowania dopochwowego.

Podczas stosowania leku Canesten oraz w trakcie zakażenia pochwy należy unikać stosunków płciowych, ponieważ infekcja może być przeniesiona na partnera seksualnego.

Partner seksualny powinien jednocześnie zostać poddany miejscowemu leczeniu, jeżeli występują u niego objawy zakażenia drożdżakami. Leczenie partnerów seksualnych może pomóc w zapobieganiu ponownej infekcji.

Skuteczność antykoncepcyjna lateksowych środków antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy i krążki domaciczne, może być zmniejszona.

Leku Canesten nie należy połykać.


Stosowanie leku u dzieci

Nie należy stosować leku Canesten u dziewcząt w wieku poniżej 16 lat bez konsultacji z lekarzem.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Należy powiedzieć lekarzowi, gdy pacjent przyjmuje takrolimus lub syrolimus, leki stosowane w kontroli odpowiedzi immunologicznej po przeszczepieniu organów. Możliwe jest zwiększenie stężenia niektórych leków we krwi pacjenta, jeżeli stosowane są jednocześnie z lekiem Canesten. Jednak jest to mało prawdopodobne w przypadku zastosowania pojedynczej dawki 500 mg. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania innego leku z lekiem Canesten, należy skonsultować się z lekarzem.


Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Canesten.

Jako środek ostrożności, należy unikać stosowania klotrymazolu w trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży.
W przypadku stosowania leku Canesten w ciąży, nie należy używać aplikatora dołączonego do opakowania. Kapsułkę należy umieścić w pochwie za pomocą palca, aby zapobiec urazom szyjki macicy.

Nie zaleca się stosowania leku Canesten w trakcie karmienia piersią. Jako środek ostrożności należy zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.


Dawkowanie

lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka

Dorośli i młodzież w wieku od 16 lat
- jedna tabletka dopochwowa, wprowadzona głęboko dopochwowo, w dawce jednorazowej, wieczorem.

Należy zapewnić wilgotne środowisko pochwy, aby tabletka rozpuściła się całkowicie. W przeciwnym wypadku nierozpuszczone części tabletki mogą wyślizgnąć się z pochwy.

Leczenie może być powtórzone. Jednak nawracające zakażenia mogą wskazywać na inną chorobę będącą przyczyną dolegliwości. W przypadku powtarzających się objawów pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem.

Instrukcja użycia
Tabletka dopochwowa powinna zostać umieszczona w pochwie tak głęboko jak to możliwe, przy użyciu dołączonego do leku aplikatora, najlepiej w pozycji leżącej, wieczorem przed snem.

Należy umyć ręce przed wyjęciem tabletki dopochwowej i aplikatora z opakowania oraz ponownie po użyciu aplikatora.
1. Wyjąć aplikator z opakowania i wyciągnąć z korpusu tłoczek i czerwoną blokadę.

2. Umieścić tabletkę dopochwową w korpusie aplikatora, zakrzywioną częścia do wnętrza korpusu. Wcisnąć tłoczek i blokadę w korpus aż do wyczucia kliknięcia.

3. Po wyczuciu kliknięcia usunąć blokadę z tłoczka a następnie ostrożnie umieścić aplikator w pochwie aż do wzorzystej strefy na uchwycie.

4. Przytrzymać korpus aplikatora na wysokości wzorzystej strefy na uchwycie i ostrożnie wcisnąć tłoczek do końca, aż się zatrzyma by zaaplikować tabletkę dopochwową.

Po użyciu należy wyrzucić aplikator w bezpieczne miejsce, poza zasięgiem dzieci. Aplikatora nie można spłukiwać w toalecie.

Sposób użycia tabletek dopochwowych bez aplikatora:
Jeżeli pacjentka jest w ciąży, tabletkę dopochwową należy umieścić w pochwie przy pomocy palca.

Po jakim czasie dziala Canesten?

Lek Canesten stosowany jest do leczenia w dawce jednorazowej. W przypadku braku znaczącej poprawy po 7 dniach od zastosowania, należy skonsultować się z lekarzem w celu potwierdzenia przyczyny infekcji. W przypadku pogorszenia objawów, należy skontaktować się z lekarzem.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane obserwowano z następującą częstością:
Często, częściej niż u 1 na 100 osób:
• pieczenie
Niezbyt często, częściej niż u 1 na 1000 osób:
• ból brzucha
• swędzenie
• zaczerwienienie skóry i (lub) podrażnienie
Rzadko, częściej niż u 1 na 10000 osób:
• reakcje alergiczne
• obrzęk
• wysypka skórna
• krwawienie z pochwy
Częstość nieznana, na podstawie dostępnych danych:
• złuszczanie w obrębie narządów płciowych
• uczucie dyskomfortu
• bóle w obrębie miednicy

Należy zaprzestać stosowania leku, gdy u pacjenta występują miejscowe działania niepożądane lub reakcje alergiczne (w tym reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk), niskie ciśnienie krwi, duszność i (lub) omdlenie).

Miejscowe działania niepożądane mogą być podobne do objawów choroby. Z tego względu odróżnienie objawów zakażenia od działań niepożądanych wywołanych lekiem może być utrudnione


Skład

Substancją czynną leku jest klotrymazol.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: wypełnienie kapsułki: wazelina biała, parafina ciekła; otoczka kapsułki: żelatyna, glicerol, woda oczyszczona, tytanu dwutlenek (E171), żółcień chinolinowa (E104), żółcień pomarańczowa (E110), lecytyna sojowa, trójglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.

Producent

GP Grenzach Produktions GmbH
Emil-Barell-Strasse 7
D-79639 Grenzach-Wyhlen
Niemcy

Dystrybutor

Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.