Canesten, 0,5 g, 1 kapsułka dopochwowa

Dostępny
28,99

O produkcie

100018700

Substancją czynną leku Canesten jest klotrymazol, który należy do grupy leków zwanych imidazolami.

Działanie

Substancją czynną leku Canesten jest klotrymazol, który należy do grupy leków zwanych imidazolami. Ma szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego, to znaczy niszczy grzyby i hamuje ich wzrost. Jest skuteczny wobec drobnoustrojów takich, jak: dermatofity, drożdżaki i pleśnie.

Wskazania

Lek Canesten stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol. Objawy to swędzenie, pieczenie i upławy.
Wiarygodnego rozpoznania grzybicy i stwierdzenia wrażliwości drobnoustroju na klotrymazol może dokonać wyłącznie lekarz. Należy zapoznać się z informacjami w punkcie 2 ulotki, w jakich sytuacjach porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem leku Canesten.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Canesten jeśli pacjent ma uczulenie na klotrymazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Canesten należy omówić to z lekarzem:
− gdy do zakażeń pochwy doszło po raz pierwszy,
− gdy wystąpiły co najmniej 4 przypadki zakażeń w ciągu ostatniego roku,
− w przypadku gorączki 38°C lub wyższej,
− gdy pacjentka odczuwa ból w dolnej części brzucha, ból pleców,
− w przypadku cuchnących upławów
− w przypadku nudności,
− gdy występuje krwawienie z pochwy i (lub) jednoczesny ból w ramionach.

W trakcie stosowania leku Canesten nie należy stosować tamponów, płukania pochwy, środków plemnikobójczych lub innych produktów do stosowania dopochwowego.
Podczas stosowania leku Canesten należy unikać stosunków płciowych, ponieważ infekcja może być przeniesiona na partnera seksualnego.
Skuteczność antykoncepcyjna lateksowych środków antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy i krążki domaciczne, może być zmniejszona.
Leku Canesten nie należy połykać.

Stosowanie leku u dzieci

Nie należy stosować leku Canesten u dziewcząt w wieku poniżej 16 lat bez konsultacji z lekarzem.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jako środek ostrożności, należy unikać stosowania klotrymazolu w trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży.
W przypadku stosowania leku Canesten w ciąży, nie należy używać aplikatora dołączonego do opakowania. Kapsułkę należy umieścić w pochwie za pomocą palca, aby zapobiec urazom szyjki macicy.

Nie zaleca się stosowania leku Canesten w trakcie karmienia piersią. Jako środek ostrożności należy zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka
Dorośli i młodzież w wieku od 16 lat jedna kapsułka dopochwowa, miękka, wprowadzona głęboko dopochwowo, w dawce jednorazowej, wieczorem.

Nie należy stosować leku Canesten w trakcie miesiączki. Należy zakończyć stosowanie tego leku przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego.
Partner seksualny powinien jednocześnie zostać poddany miejscowemu leczeniu, jeżeli występują u niego objawy zakażenia drożdżakami.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane obserwowano z następującą częstością:
Często, częściej niż u 1 na 100 osób:
• pieczenie
Niezbyt często, częściej niż u 1 na 1000 osób:
• ból brzucha
• swędzenie
• zaczerwienienie skóry i (lub) podrażnienie
Rzadko, częściej niż u 1 na 10000 osób:
• reakcje alergiczne
• obrzęk
• wysypka skórna
• krwawienie z pochwy
Częstość nieznana, na podstawie dostępnych danych:
• złuszczanie w obrębie narządów płciowych
• uczucie dyskomfortu
• bóle w obrębie miednicy

Skład

Substancją czynną leku jest klotrymazol.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: wypełnienie kapsułki: wazelina biała, parafina ciekła; otoczka kapsułki: żelatyna, glicerol, woda oczyszczona, tytanu dwutlenek (E171), żółcień chinolinowa (E104), żółcień pomarańczowa (E110), lecytyna sojowa, trójglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.

Producent

GP Grenzach Produktions GmbH
Emil-Barell-Strasse 7
D-79639 Grenzach-Wyhlen
Niemcy

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.