Płyny do płukania jamy ustnej

  (110)
Sortuj według
Płyny do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej jest ważnym elementem codziennej higieny, który powinien stanowić uzupełnienie szczotkowania i nitkowania zębów. Stosowanie płynu pozwala na wypłukanie z ust resztek jedzenia. Jednak to nie jedyna zaleta regularnego płukania ust – taki płyn do płukania pozwala ustrzec się od rozwoju bakterii, co jest istotne zwłaszcza w celach zapobiegania chorobom zębów i dziąseł.


Jaki płyn do płukania jamy ustnej wybrać?


Wśród wielu specyfików związanych z higieną jamy ustnej istnieją różne rodzaje płynów przeznaczonych do dbania o ten aspekt zdrowotny. Jednak to właśnie to zróżnicowanie dostępnych preparatów wprawia w niemałe zakłopotanie potencjalnych użytkowników. Który płyn do ust najlepiej wybrać? Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, ponieważ każdy wariant płynu przeznaczony jest do nieco innych zadań.


Osoby, dla których istotna jest dbałość o stan swojego uzębienia nierzadko zastanawiają się, czy wystarczy im samo dokładne szczotkowanie z wykorzystaniem odpowiedniej pasty, czy jednak warto wspomóc się dodatkowymi specyfikami. Wielu ludzi stawia w tym aspekcie na stosowanie nici dentystycznej, by pozbyć się resztek pokarmowych z przestrzeni między zębami. I rzeczywiście, nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ niejednokrotnie włosiem szczoteczki nie jesteś w stanie dotrzeć w każdy zakątek. Wynika to z prostych uwarunkowań fizycznych. Dlatego też nici dentystyczne są w tym aspekcie bardzo pomocne. Jednak nie tylko one pozostają do dyspozycji. Działanie pasty i nici wzmacnia płyn do płukania jamy ustnej.


Wśród płynów do płukania znajdziesz między innymi:  • płyn do jamy ustnej na nieświeży oddech – zawiera substancje, które ograniczają skutki halitozy, czyli problemów z przykrym zapachem z ust. Dzięki zawartości specjalnych kompozycji ziołowych skutecznie niweluje kłopoty ze świeżością;

  • płyn do płukania zębów przeciw próchnicy – zastosowany w nim dodatek fluoru przeciwdziała rozwojowi próchnicy na zębach, wzmacnia szkliwo i pozwala pozbyć się bakterii odpowiedzialnych za psucie się zębów;

  • płyn wybielający do płukania zębów – pomaga usuwać powierzchowne przebarwienia występujące na zębach z powodu picia kawy i herbaty lub palenia papierosów, dzięki niemu pozbędziesz się także resztek nalotu nazębnego i przykrego zapachu z ust. Zazwyczaj takie płyny są elementem uzupełniającym działanie past wybielających;

  • płyn na problemy z dziąsłami – leczy afty, zmniejsza obrzęk i łagodzi stany zapalne. Wykazuje także działanie przeciwbakteryjne.


Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci bez alkoholu


W szerokiej gamie płynów wyróżnia się płyn do płukania zębów w wariancie alkoholowym oraz takim bez dodatku alkoholu. Alkohol wzmacnia poczucie świeżości, a w mniemaniu wielu ludzi – także dużo lepiej odkaża.


Preparaty przeznaczone dla dzieci mają łagodne, ale skuteczne działanie. Pozwalają ograniczać rozwój próchnicy i mają przyjemne smaki, które polubi każdy maluch! Ponadto jako rodzic powinieneś pamiętać, by swojemu dziecku kupować zawsze płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu.


Dlaczego warto płukać jamę ustną?


Przeciwbakteryjne płyny do płukania ust wspomagają walkę z bakteriami. Niewiele osób wie, że nawet dokładne wyszczotkowanie zębów i użycie nici dentystycznej nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed próchnicą. Część bakterii może pozostać w jamie ustnej i jedynym sposobem ich usunięcia jest użycie płynu. Dlatego tak ważne jest pamiętanie o tej czynności higienicznej.


Składniki preparatów do płukania jamy ustnej zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Dzięki temu stosowanie płynów wspomaga nie tylko walkę z próchnicą, ale zapobiega także chorobom dziąseł.


Płyn do płukania jamy ustnej – dodatkowe działanie


Płyny do płukania ust nie służą jedynie walce z bakteriami. Substancje dodawane do płynów mogą pomagać w radzeniu sobie z różnymi problemami. Wybielające płyny do płukania ust pomagają w uzyskaniu pięknego, perłowego uśmiechu. Preparaty odświeżające pomagają w radzeniu sobie z problemami związanymi z nieświeżym oddechem. Natomiast specjalistyczne, stomatologiczne płyny do płukania ust mogą być stosowane na przykładu w leczeniu nadwrażliwości zębów.


Oferta rynkowa jest bardzo bogata i wybór płynu zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb i preferencji. Stosowanie płynów jest przyjemne i przede wszystkim nie wymaga długiego czasu. Dlatego warto pamiętać o tym ważnym codziennym zabiegu higienicznym.