Chusteczki do higieny intymnej

  (12)

Długa podróż, miesiączka, długotrwała aktywność fizyczna sprzyjają nieświeżości okolic intymnych i mogą powodować dyskomfort. Z pomocą przychodzą chusteczki do higieny intymnej, po które możesz sięgnąć w każdej chwili. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby bezpiecznie z nich korzystać!

Sortuj według
Chusteczki do higieny intymnej

Chusteczki do higieny intymnej

Podstawowe zasady higieny intymnej

Okolice intymne są wrażliwą sferą, którą należy traktować z wyjątkową delikatnością. Dotyczy to m.in. wyboru produktów do pielęgnacji. Podstawę w prawidłowej higienie intymnej stanowią dedykowane żele oraz płyny. Posiadają łagodniejszą formułę niż inne preparaty myjące, np. żele pod prysznic. Przede wszystkim płyn do higieny intymnej nie posiada substancji drażniących, mogących zaburzać naturalne procesy ochronne pochwy, zabezpieczające ją przed patogenami. Dlatego staraj się wybierać właśnie ten rodzaj kosmetyku. W awaryjnych sytuacjach, np. w podróży, możesz sięgnąć po chusteczki do higieny intymnej.

Pamiętaj również o tym, aby unikać zbyt częstego mycia okolic intymnych (1 raz dziennie wystarczy), gdyż wytwarzany przez nie śluz zawiera dobroczynne bakterie takie jak pałeczki Doederleina, produkujące kwas mlekowy. W jego składzie znajdują się także inne bakterie, zwalczające m.in. grzyby. Zbyt częste zmywanie śluzu z pochwy może ją narazić na infekcje.

Chusteczki do higieny intymnej − kiedy je stosować?

Chusteczki do higieny intymnej to dodatkowy rodzaj pielęgnacji i odświeżania okolic wrażliwych. Pamiętaj, że nie zastąpią tradycyjnego oczyszczania miejsc intymnych przy użyciu bieżącej wody i odpowiedniego płynu. Są za to świetną alternatywną podczas:

 • Długiej podróży;
 • Wakacji;
 • Wyjazdu, np. pod namioty;
 • Korzystania z toalety publicznej;
 • Wysiłku fizycznego, po którym nie masz możliwości skorzystać z prysznica.

Chusteczki do higieny intymnej sprawdzą się idealnie także podczas okresu. Oprócz intensywnego krwawienia miesiączce towarzyszy nieprzyjemny zapach, powodujący dyskomfort, a czasem nawet zawstydzenie. W takie sytuacji warto sięgnąć po rozwiązanie, jakim są chusteczki do higieny intymnej. Dzięki nim oczyścisz wrażliwą okolicę i złagodzisz uporczywą woń. Możesz z nich skorzystać w każdym miejscu, bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Chusteczki do higieny intymnej − czy mogą być nasączone?

Mogą, a wręcz powinny! Cechą charakterystyczną chusteczek do higieny intymnej jest właśnie to, że są nasączone odpowiednimi substancjami aktywnymi. Ich zadaniem jest jednoczesne oczyszczenie, pielęgnacja oraz nawilżenie okolic intymnych. Składniki te mają delikatne działanie, aby nie podrażniać wrażliwej okolicy.

Pamiętaj! Chusteczki do higieny intymnej nie są tym samym co chusteczki odświeżające bądź antybakteryjne. To zupełnie różne produkty, których nie możesz używać wymiennie. Chusteczki antybakteryjne są zbyt agresywne dla wrażliwej okolicy intymnej, mogą powodować jej swędzenie, pieczenie, a nawet – naruszenie bariery ochronnej.

Co chusteczki do higieny intymnej mogą mieć także w składzie?

Chusteczki do higieny intymnej najczęściej mają w składzie substancje wspomagające kwaśne pH pochwy, takie jak kwas mlekowy. Dodatkowo mogą zawierać wyciągi z ziół oraz składniki łagodzące, np. pantenol lub alantoinę. Po chusteczki do higieny intymnej z zawartością tych składników sięgnij szczególnie wtedy, gdy występują u Ciebie podrażnienia lub obtarcia.

Chusteczki do higieny intymnej mogą mieć w składzie również:

 • Aloes;
 • Wyciąg z rumianku;
 • Wyciąg z kory dębu;
 • Nagietek;
 • Zieloną herbatę;
 • Babkę lancetowatą.

Chusteczki do higieny intymnej − jak używać?

Chusteczki do higieny intymnej są bardzo proste w użyciu, musisz jednak pamiętać o prawidłowym kierunku podcierania się – zawsze rób to od przodu w tył, nigdy odwrotnie! W innym przypadku powstaje ryzyko, że bakterie z odbytu przedostaną się do pochwy. Chusteczek możesz używać w trakcie okresu, gdy zmieniasz wkładki higieniczne lub podpaski. Chusteczki są jednorazowe, dlatego po użyciu zawsze wyrzuć je do kosza. Staraj się również dokładnie zamykać opakowanie. Inaczej chusteczki mogą wyschnąć, co jednocześnie oznacza utratę ich właściwości.

Chusteczki do higieny intymnej są niezastąpione w nagłych lub ekstremalnych sytuacjach, dlatego zawsze warto mieć je pod ręką. Znajdują się w niewielkim, kompaktowym opakowaniu, więc nie zajmują dużo miejsca np. w torebce. To produkt higieniczny, który szybko oczyści wrażliwą okolicę, a Ty od razu poczujesz komfort i odświeżenie!

 

Marki powiązane z kategorią: Chusteczki do higieny intymnej