Testy ciążowe (17)

Sortuj według
Testy ciążowe

Testy ciążowe

Domowy test ciążowy to najczęściej wybierana przez kobiety metoda wykrywania ciąży. Jego wiarygodność wynosi 95-99%. Potwierdza obecność zarodka w stosunkowo krótkim czasie, nawet już 7 dni po zapłodnieniu. Rozpoznaje gonadotropinę kosmówkową (β-hCG) w moczu kobiety, wskazującą na ciążę.


 


Gonadotropina kosmówkowa (hCG) – co to jest?


Zapłodniona komórka jajowa, a następnie łożysko, produkują ludzką gonadotropinę kosmówkową (β-hCG), potocznie zwaną hormonem ciąży. Wraz z krwią dociera ona do jajnika kobiety, w którym pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu, ważnego dla prawidłowego rozwoju ciąży. β-hCG wydalana jest z moczem, dlatego oznaczenie jej w domowych testach ciążowych stanowi podstawę do wykrywania ciąży.


 


Stężenie hormonu wzrasta w I trymestrze ciąży. hCG w organizmie ciężarnej podwaja się co 2 dni (najczulsze testy ciążowe wykrywają od 10 mlU/ml) w ciągu kilku pierwszych tygodni od zapłodnienia. Najwyższy poziom osiąga między 9 a 10 tygodniem. Stabilizacja następuje dopiero około 10-tygodnia i odtąd zaczyna powoli spadać.


 


Normy gonadotropiny kosmówkowej u kobiety ciężarnej pozwalają określić przybliżony tydzień ciąży: • 5 – 50 mlU/ml – do 3. tygodnia ciąży,

 • 5 – 426 mlU/ml – około 4. tygodnia ciąży,

 • 18 – 7 300 mlU/ml – 5. tydzień ciąży,

 • 1 080 – 56 500 mlU/ml – 6. tydzień ciąży,

 • 7 650 – 229 000 mlU/ml – od 7. do 8. tygodnia ciąży,

 • 25 700 – 288 000 mlU/ml – od 9. do 12. tygodnia ciąży,

 • 13 300 – 254 000 mlU/ml – od 13. do 16. tygodnia ciąży,

 • 4 060 – 165 400 mlU/ ml – od 17. do 24. tygodnia ciąży,

 • 3 640 – 117 000 mlU/ml – od 25. do 40. tygodnia ciąży.


 


Kiedy warto wykonać test ciążowy?


Domowe testy ciążowe są przede wszystkim wygodne, tanie i łatwe w użyciu. Z tego względu kobiety podejrzewające ciążę, sięgają po nie niemalże od razu. Jednak nie używaj go zaraz po stosunku!


 


Testy ciążowe mają czułość już od 10 mlU/ml, dzięki czemu pozwalają na wykrycie zarodka kilka dni po zapłodnieniu. Pamiętaj jednak, że nie ma sensu przeprowadzać testu wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji, ponieważ poziom hormonu ciąży będzie zbyt niski. Z kolei test ciążowy z czułością 25 mlU/ml da wiarygodny wynik dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy możesz nieprawidłowo odczytać ze względu na słabo widoczne linie oznaczające wynik dodatni. W związku z tym na wielu opakowaniach znajdziesz informację, by test ciążowy wykonać w terminie spodziewanej miesiączki.


 


Jeśli czujesz się zmęczona, senna, częściej niż zwykle oddajesz mocz, Twoje piersi są nabrzmiałe i bolą,  udaj się do apteki lub drogerii  po test ciążowy. Mogą to być pierwsze sygnały oznaczające ciążę.


 


Kobietom, które cierpią na nieregularne cykle miesiączkowe, producenci zalecają poczekać ze zrobieniem testu tyle dni, ile trwał najdłuższy cykl menstruacyjny w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jeśli jednak wynik wyjdzie negatywny, a krwawienie dalej nie wystąpi, warto wykonać test ciążowy ponownie za kilka dni.


 


Jak prawidłowo wykonać test ciążowy?


Każdy domowy test ciążowy wykrywa ciążę z moczu. Musi to być świeży, poranny mocz, ponieważ zawiera on najwyższe stężenie hCG. Testy ciążowe różnią się od siebie sposobem jego zbierania. • Jeśli wybierzesz test ciążowy płytkowy, potrzebne będzie Ci naczynie do zebrania moczu. Następnie dołączoną do opakowania pipetką, pobierz kilka kropel moczu i nanieś je na zaznaczony na teście „dołek”.

 • Test ciążowy strumieniowy nie wymaga zbierania moczu. W tym przypadku po zdjęciu nasadki wystarczy, że oddasz mocz bezpośrednio na końcówkę absorbującą.


Bez względu na to, jaki test ciążowy wybierzesz, przed jego zrobieniem zapoznaj się z dołączoną ulotką, która dokładnie opisuje sposób jego wykonania oraz odczytania wyniku. Pamiętaj, że zarówno zbyt wczesne, jak i późne odczytanie testu może zafałszować informację o ciąży.


 


Rodzaje testów ciążowych


Wyróżniamy testy ciążowe: strumieniowe, płytkowe i paskowe. Wszystkie są tak samo skuteczne. Wybierz ten, którego sposób wykonania i odczytu będzie dla Ciebie najlepszy.


 


Test ciążowy strumieniowy


Kształtem przypomina flamaster, dlatego też potocznie nazywany bywa „flamastrowym”. Test ciążowy strumieniowy posiada zamkniętą końcówkę, specjalny uchwyt i dwa pola do odczytu.


 


Jeśli chcesz wykonać test ciążowy strumieniowy, zdejmij końcówkę i umieść ją pod strumieniem moczu tak, aby pasek testowy był całkowicie zamoczony. Następnie nałóż nasadkę z powrotem i odczekaj około 5 minut na pojawienie się wyniku.


 


Test ciążowy strumieniowy dostępny jest również w wersji cyfrowej, dodatkowo wyposażonej we wskaźnik tygodnia ciąży. Wówczas zamiast kresek zobaczysz: • „pregnant” (w ciąży) lub „not pregnant” (brak ciąży),

 • znak plusa lub minusa.


 


Test ciążowy płytkowy


Najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez kobiety jest test ciążowy płytkowy. Ma kształt małego prostokąta z dwoma wgłębieniami. Większe służy do odczytania wyniku, mniejsze do wkraplania moczu.


 


Wykonując test ciążowy płytkowy, powinnaś mieć czysty, sterylny pojemnik, do którego pobierzesz próbę moczu. Zwróć na to uwagę już przy jego zakupie, ponieważ często jest on dołączony do opakowania. Jeśli nie – dobrze sprawdza się również ten, w którym dostarczasz mocz do laboratorium. Następnie do wskazanego okienka nanieś 3 krople pobranego moczu i poczekaj około 5 minut na wynik. Pamiętaj, że pierwsza kreska z reguły pojawia się wcześniej niż druga, dlatego podczas odczytu przestrzegaj czasu, który producent podaje na opakowaniu.


 


Test ciążowy paskowy


Wykonując test ciążowy paskowy, również musisz zebrać mocz do pojemnika. Następnie rozpakowany pasek powinnaś zanurzyć strzałkami do dołu do określonej głębokości. Po kilku sekundach wyjmij, odłóż w suchym, płaskim miejscu i poczekaj na wynik.


 


Wyniki testu ciążowego


Domowe testy ciążowe możesz odczytać już w kilka minut. Dokładny czas producent podaje na opakowaniu. Przestrzegaj go zawsze, ponieważ na skutek zachodzących reakcji chemicznych zbyt późna analiza może dać nieprawidłowy wynik.


 


Test ciążowy może okazać się: • Pozytywny – oznacza ciążę. Testy ciążowe w okienku odczytu mają dwa obszary C (kontrola) oraz T (wynik). Pojawienie się linii w obu miejscach to wynik pozytywny. Z kolei w testach cyfrowych na ekranie znajdziesz komunikat „tak” lub znak „+”.

 • Negatywny – informuje o braku ciąży, gdy pojawia się tylko jedna linia w obszarze kontrolnym. W cyfrowych testach ciążowych zobaczysz słowny komunikat „nie” lub znak „-”.

 • Błędny – jeśli na teście nie zobaczysz żadnej linii lub tylko jedną w obszarze T, wynik uznawany jest za nieważny. Cyfrowy test ciążowy pokaże „error”. W obu przypadkach należy powtórzyć test ciążowy.


 


Co po pozytywnym wyniku testu?


Zrobione przez Ciebie testy ciążowe pokazały dwie linie, znak „+” lub komunikat „pregnant”? Weź kilka głębokich oddechów i zacznij działać od razu!


Jeżeli otrzymałaś pozytywny wynik testu ciążowego: • Natychmiast odstaw używki (alkohol, papierosy, narkotyki),

 • Jak najszybciej zacznij przyjmować kwas foliowy,

 • W przypadku chorób przewlekłych lub regularnego przyjmowania leków, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Upewnij się, czy nie trzeba odstawić farmaceutyków lub zmienić na inne,

 • Sprawdź poziom β-hCG w Twojej krwi w laboratorium,

 • Wybierz ginekologa, który potwierdzi i poprowadzi Twoją ciążę,

 • Zrezygnuj z kosmetyków, w których składzie znajdują się kwasy.


 


Cena testu ciążowego


Wybierając test ciążowy, cena różni w zależności od producenta. Najtańsze są testy płytkowe, które kosztują od 4  do 17 zł. Do najdroższych należą testy cyfrowe – ich ceny zaczynają się od 30 zł. Koszt testu ciążowego zależy również od jego czułości na hCG. Te bardziej czułe (10 mlU/ml) są nieco droższe od tych, które wykrywają hormon na poziomie 25 mlU/ml.


Test ciążowy kupisz bez recepty.


 


Testy ciążowe – czy mogą się mylić?


Jak podają producenci, testy ciążowe wykazują skuteczność na poziomie około 95-99%. Prawdopodobieństwo uzyskania nieprawidłowej informacji o ciąży jest niewielkie. Oczywiście zdarzają się zafałszowane wyniki, jednak najczęściej błędu nie powoduje wada produktu, a niewłaściwy odczyt. Pamiętaj, że nawet lekką linię w obszarze (T) należy potraktować jako wynik pozytywny. Bezwzględnie przestrzegaj czasu podanego w dołączonej instrukcji, aby mocz nie zdążył zareagować z substancjami chemicznymi, które zawiera test ciążowy.