Testy ciążowe – płytkowe, strumieniowe, paskowe, cyfrowe

  (21)

Domowy test ciążowy to najczęściej wybierana przez kobiety metoda wykrywania ciąży. Jego wiarygodność wynosi 95-99%. Potwierdza obecność zarodka w stosunkowo krótkim czasie, nawet już 7 dni po zapłodnieniu. W aptekach dostępne są testy ciążowe płytkowe, strumieniowe, paskowe lub cyfrowe.

Sortuj według
Testy ciążowe

Testy ciążowe

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) – co to jest?

Zapłodniona komórka jajowa, a następnie łożysko, produkują ludzką gonadotropinę kosmówkową (β-hCG), potocznie zwaną hormonem ciąży. Wraz z krwią dociera ona do jajnika kobiety, w którym pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu, ważnego dla prawidłowego rozwoju ciąży. β-hCG wydalana jest z moczem, dlatego oznaczenie jej w domowych testach ciążowych stanowi podstawę do wykrywania ciąży.

Stężenie hormonu wzrasta w I trymestrze ciąży. hCG w organizmie ciężarnej podwaja się co 2 dni (najczulsze testy ciążowe wykrywają od 10 mlU/ml) w ciągu kilku pierwszych tygodni od zapłodnienia. Najwyższy poziom osiąga między 9 a 10 tygodniem. Stabilizacja następuje dopiero około 10-tygodnia i odtąd zaczyna powoli spadać.

Jak działają testy ciążowe?

Działanie testów ciążowych polega na rozpoznaniu obecności hormonu β-hCG w moczu kobiety.

Rodzaje testów ciążowych

Wyróżniamy testy ciążowe: strumieniowe, cyfrowe, płytkowe i paskowe. Wszystkie są tak samo skuteczne. Wybierz ten, którego sposób wykonania i odczytu będzie dla Ciebie najlepszy.

Testy ciążowe strumieniowe

Kształtem przypominają flamaster, dlatego też potocznie nazywa się je „flamastrowymi”. Test ciążowy strumieniowy posiada zamkniętą końcówkę, specjalny uchwyt i dwa pola do odczytu.

Jeśli chcesz wykonać test ciążowy strumieniowy, zdejmij końcówkę i umieść ją pod strumieniem moczu tak, aby pasek testowy był całkowicie zamoczony. Następnie nałóż nasadkę z powrotem i odczekaj około 5 minut na pojawienie się wyniku.

Testy ciążowe cyfrowe

Testy ciążowe cyfrowe również stwierdzają stężenie hormonu β-hCG na podstawie moczu. Od tradycyjnych testów różnią się sposobem odczytywania wyniku – na zamieszczonym ekranie pojawia się informacja „w ciąży” lub „brak ciąży”, zamiast klasycznych kresek.

Testy ciążowe płytkowe

Najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez kobiety jest test ciążowy płytkowy. Ma kształt małego prostokąta z dwoma wgłębieniami. Większe służy do odczytania wyniku, mniejsze do wkraplania moczu.

Wykonując test ciążowy płytkowy, powinnaś mieć czysty, sterylny pojemnik, do którego pobierzesz próbę moczu. Zwróć na to uwagę już przy zakupie, ponieważ często jest on dołączony do opakowania. Jeśli nie – dobrze sprawdza się również ten, w którym dostarczasz mocz do laboratorium. Następnie do wskazanego okienka nanieś 3 krople pobranego moczu i poczekaj około 5 minut na wynik.

Testy ciążowe paskowe

Wykonując test ciążowy paskowy, zbierz mocz do pojemnika. Następnie rozpakowany pasek zanurz strzałkami do dołu do określonej głębokości. Po kilku sekundach wyjmij, odłóż w suchym, płaskim miejscu i poczekaj na wynik.

Kiedy  wykonać test ciążowy?

Testy ciążowe mają czułość już od 10 mlU/ml, dzięki czemu pozwalają na wykrycie zarodka kilka dni po zapłodnieniu. Pamiętaj jednak, że nie ma sensu przeprowadzać testu wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji, ponieważ poziom hormonu ciąży będzie zbyt niski. Z kolei test ciążowy z czułością 25 mlU/ml da wiarygodny wynik dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy możesz nieprawidłowo odczytać ze względu na słabo widoczne linie oznaczające wynik dodatni. W związku z tym na wielu opakowaniach znajdziesz informację, by test ciążowy wykonać w terminie spodziewanej miesiączki.

Kobietom, które cierpią na nieregularne cykle miesiączkowe, producenci zalecają poczekać ze zrobieniem testu tyle dni, ile trwał najdłuższy cykl menstruacyjny w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jeśli jednak wynik wyjdzie negatywny, a krwawienie dalej nie wystąpi, warto wykonać test ciążowy ponownie za kilka dni.

Po jakim czasie od zapłodnienia można zrobić test ciążowy?

Test ciążowy warto zrobić najwcześniej ok. 7 dnia od stosunku.

Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

Test ciążowy najlepiej wykonać rano, gdyż wówczas stężenie hormonu hCG jest najwyższe.

Jak przygotować się do testu ciążowego?

 Do testu ciążowego nie trzeba się przygotowywać, gdyż nawet takie substancje jak alkohol nie wpływają na wynik testu. Warto jednak pamiętać, że testy ciążowe różnią się od siebie sposobem  zbierania moczu, dlatego dobrze jest wcześniej przygotować sobie odpowiednie „akcesoria” oraz zapoznać się z dołączoną ulotką.

 • Jeśli wybierzesz test ciążowy płytkowy, potrzebne będzie Ci naczynie do zebrania moczu. Następnie dołączoną do opakowania pipetką, pobierz kilka kropel moczu i nanieś je na zaznaczony na teście „dołek”.
 • Test ciążowy strumieniowy nie wymaga zbierania moczu. W tym przypadku po zdjęciu nasadki wystarczy, że oddasz mocz bezpośrednio na końcówkę absorbującą.

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Domowe testy ciążowe możesz odczytać już w kilka minut. Dokładny czas producent podaje na opakowaniu. Przestrzegaj go zawsze, ponieważ na skutek zachodzących reakcji chemicznych zbyt późna analiza może dać nieprawidłowy wynik.

Test ciążowy może okazać się:

 • Pozytywny –testy ciążowe w okienku odczytu mają dwa obszary C (kontrola) oraz T (wynik). Pojawienie się linii w obu miejscach to wynik pozytywny, co oznacza ciążę,
 • Negatywny – informuje o braku ciąży, gdy pojawia się tylko jedna linia w obszarze kontrolnym,
 • Błędny – jeśli na teście nie zobaczysz żadnej linii lub tylko jedną w obszarze T, wynik uznaje się za nieważny. Cyfrowy test ciążowy pokaże „error”. W obu przypadkach należy powtórzyć test ciążowy.

Co po pozytywnym wyniku testu?

Jeżeli otrzymałaś pozytywny wynik testu ciążowego:

 • Natychmiast odstaw używki (alkohol, papierosy, narkotyki),
 • Jak najszybciej zacznij przyjmować kwas foliowy,
 • W przypadku chorób przewlekłych lub regularnego przyjmowania leków skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Upewnij się, czy nie trzeba odstawić farmaceutyków lub zmienić na inne,
 • Sprawdź poziom β-hCG w Twojej krwi w laboratorium,
 • Wybierz ginekologa, który potwierdzi i poprowadzi Twoją ciążę,
 • Zrezygnuj z kosmetyków, w których składzie znajdują się kwasy.

Cena testu ciążowego

W zależności od tego, jaki wybierzesz test ciążowy, cena może się różnić. Najtańsze są testy płytkowe, które kosztują od 4  do 17 zł. Do najdroższych należą testy cyfrowe – ich ceny zaczynają się od 30 zł. Koszt testu ciążowego zależy również od jego czułości na hCG. Te bardziej czułe (10 mlU/ml) są nieco droższe od tych, które wykrywają hormon na poziomie 25 mlU/ml.

Test ciążowy kupisz bez recepty.

Testy ciążowe – czy mogą się mylić?

Jak podają producenci, testy ciążowe wykazują skuteczność na poziomie około 95-99%. Prawdopodobieństwo uzyskania nieprawidłowej informacji o ciąży jest niewielkie, choć może się to zdarzyć np. na skutek niewłaściwego wykonania testu lub błędnej interpretacji wyniku.

Marki powiązane z kategorią: Testy ciążowe