Higiena i pielęgnacja protez
Preparaty do protez zębowych
Produkty takie jak klej do protez zębowych są spoiwem przytwierdzającym protezę do naturalnych tkanek. Preparaty wzmacniają siły fizjologiczne trzymające sztuczne zęby na właściwym miejscu. Dzięki wspomnianym środkom nie trzeba martwić się, że proteza przesunie się podczas jedzenia, mówienia i wykonywania innych czynności.
Poza kremami i klejami do mocowania protez służą specjalne podściółki mocujące. Produkty wspomagają mocowanie akcesoriów. Są wykonane z delikatnych materiałów uformowanych w kształt krążków. Podściółki nasączono substancjami o właściwościach mocujących. Produkty pomagają przyzwyczaić się do nowej protezy oraz wspierają mocowanie protez u seniorów.
Oprócz preparatów do mocowania w aptece dostępne są również środki do czyszczenia protez zębowych. Wspomniane akcesoria wymagają codzienną higienę i właściwą pielęgnację. Do czyszczenia protez nadają się specjalne tabletki i pasty pomagające pozbyć się resztek jedzenia i bakterii. Produkty działają odkażająco i zapobiegają gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia. Pasty i tabletki eliminują również osad powstający w wyniku picia mocnej herbaty, kawy czy palenia papierosów. Ponadto preparaty higieniczne mają działanie odświeżające, przeciwdziałające nieprzyjemnemu zapachowi z ust.
Produkty czyszczące nadają się do mycia protez całkowitych oraz częściowych. Pozwalają na bezpieczną i szybką dezynfekcję akcesoriów. Efektywnie usuwają resztki jedzenia i drobnoustroje będące główną przyczyną nieświeżego oddechu.
Sposób działania kleju do protez
Klej do protez jest nietoksycznym, rozpuszczalnym w wodzie żelem lub proszkiem. Umieszcza się go pomiędzy protezą a dziąsłem, aby wzmocnić siły utrzymujące protezę na właściwym miejscu. Klej do protez ogranicza przesuwanie się protezy podczas jedzenia, mówienia, kaszlu i kichania. Produkt pozwala bez skrępowania gryźć nawet twarde produkty i szeroko się uśmiechać. Zwiększa stabilność protezy i przeciwdziała przedostawaniu się pod nią resztek jedzenia.
Dzięki klejowi proteza nie odkleja się nawet osobom cierpiącym na suchość jamy ustnej. Niedostateczna produkcja śliny nie będzie wiązać się z osłabionym mocowaniem akcesorium. Stosowanie kleju zwiększa też wytrzymałość protezy. Dzięki niemu nie trzeba się martwić, że akcesorium zacznie się przedwcześnie niszczyć.
Jak stosować klej do protez zębowych?
Klej do protez należy aplikować na oczyszczoną protezę zębową. Preparat nakłada się dokładnie na te miejsca, które będą stykać się ze śluzówką jamy ustnej. W zależności od konsystencji sposób jego aplikacji może się różnić. Czasem nakłada się go jako równoległe paski, a czasem jako elipsy. Zanim zacznie się aplikować klej do protez zębowych, warto zapoznać się z zaleceniami producenta.
Nakładając preparat, nie należy przesadzać z grubością zaaplikowanej warstwy. Klej do protez nie powinien dostawać się na krawędzie protezy. Po nałożeniu żelu, protezę trzeba szybkim i zdecydowanym ruchem umieścić w jamie ustnej. Należy odczekać około 10 sekund, a następnie docisnąć akcesorium do dziąseł.
Przeciwskazania do stosowania kleju, kremu do protez
Klej do protez zębowych jest produktem skutecznie mocującym protezę i zwiększającym jej trwałość, istnieją jednak pewne przeciwskazania związane z jego stosowaniem. Z produktu lepiej zrezygnować, jeśli proteza nie jest odpowiednio dopasowana. Gdy potrzeba bardzo dużej ilości środka, by przymocować akcesorium do dziąseł, lepiej odstawić preparat. W takiej sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą w celu wymiany wypełnienia.
Klej czy krem do protez nie powinien być stosowany również wtedy, gdy wystąpią związane z nim reakcje alergiczne. Po pojawieniu się niepokojących symptomów trzeba zaprzestać korzystania z preparatu i poszukać innego produktu. Przeciwskazaniem do stosowania kleju do protez będzie też problem z utrzymaniem higieny jamy ustnej.
Środków do mocowania protez nie należy nakładać, gdy w jamie ustnej pojawią się skaleczenia i otwarte rany. Specyfiki mogą pogłębiać urazy i powodować podrażnienia. Stosowania kleju nie zaleca również się wtedy, gdy rzadko odwiedza się stomatologa. Tylko dentysta może ocenić, czy proteza jest odpowiednio dobrana i czy należy wymienić ją na nową. Warto pamiętać, że nie należy przez długie lata korzystać z jednego wypełnienia, gdyż ludzka kość szczękowa kurczy się z biegiem czasu.
Krem do protez – rozwiązanie problemu z mocowaniem protezy
Krem do protez zwiększa komfort stosowania protez szczękowych i żuchwowych. Produkt wykazuje działanie uszczelniające i skutecznie utrzymuje wypełnienie na miejscu. Preparat nie zmienia smaku spożywanych potraw. Nie zawiera drażniących konserwantów ani szkodliwych barwników. Krem do protez może być wzbogacony roślinnymi wyciągami dodatkowo redukującymi stany zapalne. Część produktów ma właściwości antybakteryjne, a także ogranicza występowaniu bólu i pieczenia wewnątrz jamy ustnej.
Kremy efektywnie rozwiązują problemy z mocowaniem protez zębowych. Zapewniają dużą siłę mocowania, dzięki czemu mogą być stosowane w warunkach utrudnionej przyczepności związanej z suchością w jamie ustnej. W korzystaniu z preparatów nie przeszkodzi również zwiększona produkcja śliny.