Kac
Skąd bierze się kac i jakie są jego objawy?
Kacem nazywany jest zespół nieprzyjemnych objawów następujących po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Pojawia się on zwykle kilka godzin, najczęściej po przebudzeniu, po spożyciu pewnej ilości alkoholu. Medycyna nie potrafi jednoznacznie określić, po jakiej ilości alkoholu będziesz odczuł objawy kaca następnego dnia. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji Twojego organizmu do trawienia alkoholu i usuwania go z organizmu.
Najczęstszymi dolegliwościami podczas kaca są:
- Ból głowy
- Duże pragnienie
- Brak apetytu
- Biegunka i nudności
- Ogólne rozbicie, osłabienie i zmęczenie organizmu
- Ból brzucha
- Uczucie wysuszenia w ustach
- Suchość skóry
- Problemy ze skupieniem
A dlaczego tak źle czujesz się po spożyciu alkoholu następnego dnia, czyli na kacu? Trawienie alkoholu można podzielić na dwie zasadnicze fazy. W pierwszej kolejności Twój organizm zmienia etanol (główny składnik napojów alkoholowych) w aldehyd octowy, a następnie − w kwas octowy, który wchodzi w dalsze reakcje z Twoimi narządami i komórkami. To właśnie aldehyd octowy jest sprawcą wielu nieprzyjemnych konsekwencji związanych ze spożywaniem alkoholu.
Kac powstaje także na skutek odwodnienia organizmu ─ podczas spożywania alkoholu hamowana jest produkcja hormonu (wazopresyny) odpowiedzialnego m.in. za gospodarkę wodną. Twój organizm szybciej traci wodę, nie zatrzymuje je. Przy odwodnieniu tracisz także cenne elektrolity, które mają duży wpływ na stan Twojego układu nerwowego i mięśniowego.
Jakie można stosować preparaty na kaca?
Niestety, nie wynaleziono jeszcze czegoś takiego, jak leki na kaca, które od ręki zlikwidują jego wszystkie objawy. Przyjmuje się, że jedynym skutecznym sposobem jest po prostu unikanie alkoholu lub jego ograniczenie. Jednak dla osób, które muszą zmierzyć się z kacem istnieje wiele preparatów, które pozwalają złagodzić jego nieprzyjemne objawy.
Przy metabolizmie alkoholu potrzebujesz solidnego nawodnienia organizmu. Dlatego też woda to najlepszy lek na kaca. Apteka może jednak Ci dodatkowo pomóc w tym przypadku. Aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości możesz wspomóc swój organizm specjalnymi preparatami na kaca, czy innymi suplementami diety, które mogą wpłynąć na wzmocnienie Twojego organizmu. Wybór jest duży.
Spożywanie alkoholu powoduje odwodnienie i wypłukiwanie z organizmu ważnych elektrolitów. Dlatego kolejnego dnia ważne jest szybkie nawodnienie i uzupełnienie tych minerałów. Elektrolity na kaca występują w różnej postaci: czy to saszetek z proszkiem rozpuszczalnym w wodzie, czy też w formie tabletek musujących.
Istnieją także preparaty na kaca, które mogą wspomagać metabolizm alkoholu. Występują one np. jako tabletki na kaca. Niektóre preparaty na kaca, dla ich lepszego działania, można przyjmować przed, w trakcie, a także po spożyciu alkoholu. To, w jaki sposób przyjmować takie preparaty, zawsze sprawdzaj na ulotce dołączonej do opakowania!
Jak działają preparaty na kaca?
Szczególnie znaczenie ma przyjmowanie preparatów zawierających magnez i potas, które są najbardziej narażone na wypłukiwanie podczas „zakrapianych” imprez. W przypadku ogólnego zmęczenia i rozbicia pomóc mogą Ci elektrolity na kaca. Apteka to miejsce, w którym bez problemu znajdziesz także elektrolity w formie tabletek lub proszku rozpuszczalnego w wodzie. A to właśnie woda w przypadku objawów kaca ma niebagatelne znaczenie.
W procesie poprawy samopoczucia i eliminacji objawów możesz sięgnąć po preparaty zawierające:
- Witaminę C
- Witaminy z grupy B
Te pierwsza jest antyoksydantem, który pozwala na pozbycie się z organizmu aldehydu octowego, czyli substancji, która uważana jest za główną przyczynę objawów kaca. Dodatkowo witamina C pozwala chronić organizm przez negatywnymi skutkami metabolizmu alkoholu. Natomiast witaminy z grupy B powodują ogólną poprawę samopoczucia i pozwalają na skuteczniejszą walkę z bólem głowy.
A jak działają przyspieszające metabolizm alkoholu preparaty na kaca? Tabletki, które zażywa się podczas spożycia alkoholu oparte są głównie na składnikach, które mogą wpływać na poprawienie wielu funkcji organizmu. Tego typu tabletki zawierać mogą między innymi kwas bursztynowy i kwas fumarunowy. Substancje te mogą pozytywnie wpływać na pozbywanie się z organizmu aldehydu octowego, który w dużej mierze odpowiada za objawy kaca.
Pamiętaj, żeby zawsze rozsądnie i bezpiecznie spożywać alkohol. A także pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kierownicę pod jego wpływem.