Leki na rzucanie palenia - tabletki, plastry, spraye, gumy do żucia

  (33)
Sortuj według
Czy wiesz, że....
dym papierosowy zawiera kilka tysięcy substancji chemicznych, z czego co najmniej 70 z nich jest znanych jako czynniki rakotwórcze? To znaczy, że wdychanie dymu papierosowego może mieć poważne skutki dla zdrowia. Dodatkowo, dym papierosowy może być bardziej szkodliwy niż sam papieros. Dlaczego? Ponieważ podczas spalania papierosa powstaje tzw. dym bierzący (ang. sidestream smoke), który jest emitowany z końcówki papierosa. Ten rodzaj dymu zawiera jeszcze większe stężenie substancji chemicznych niż dym, który jest wdychany przez palacza. Oznacza to, że osoby przebywające w pobliżu palaczy są narażone na większe ryzyko szkodliwych skutków palenia.
Rzucanie palenia

Rzucanie palenia

Czy rzucanie palenia może być łatwiejsze? Preparaty, które pomogą Ci wygrać z nałogiem.





Wielokrotnie próbowałeś rzucić palenie, ale nałóg zawsze okazywał się silniejszy? Nic dziwnego, rzucanie palenia z pewnością nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych rzeczy. Wszystko dlatego, że jesteś uzależniony od nikotyny, a dokładniej Twój organizm nieustannie się jej domaga i daje Ci o tym znać w różnorodny sposób.





Czym właściwie jest nikotyna? Z naukowego punktu widzenia jest to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w liściach oraz w korzeniach tytoniu. Jest to także substancja, która sprawia, że odczuwasz przyjemność, więc Twój organizm łatwo się do niej przyzwyczaja. To dlatego tak trudno mu z niej zrezygnować. Z tego też powodu nikotyna została zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia do grupy narkotyków uzależniających. Co więcej, nikotyna oficjalnie uznawana jest za jeden z głównych czynników wpływających na rozwój nowotworu w organizmie. Co ciekawe badania na temat zależności pomiędzy nikotyną a rakiem przybrały na znaczeniu stosunkowo niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku. Wtedy właśnie naukowcy ostatecznie zadecydowali o rakotwórczych właściwościach tej substancji. Informacja ta przechyliła szalę na niekorzyść wyrobów tytoniowych, które spotykają się z coraz bardziej negatywnymi reakcjami.





Co pomaga rzucić palenie?



Jednak pomimo wielu badań i naukowych dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka, rzucenie palenia dla niektórych nadal stanowi spore wyzwanie. Preparaty na rzucenie palenia mogą jednak okazać się bardzo pomocne w walce z nałogiem i uzależniającą nikotyną, której stale domaga się Twój organizm.





Metody farmakologiczne są bardzo pomocne podczas trudnego procesu wychodzenia z nałogu. Oczywiście w dalszym ciągu najważniejsze jest nastawienie psychiczne, motywacja i odpowiednia wola walki, jednak dostępne na rynku preparaty i leki na rzucenie palenia stanowią sporą podporę w tym trudnym postanowieniu.





Co pomaga rzucić palenie? Oprócz wsparcia bliskich i motywacji, do kupienia w aptece są namacalne produkty ograniczające zgubne działanie nikotyny. Preparaty te zawierają niewielką ilość nikotyny, dzięki czemu pomagają uniknąć głodu nikotynowego. To on w największej mierze przeszkadza i utrudnia wytrwanie w postanowieniu rzucenia papierosów. Głód wynikający z uzależnienia od nikotyny może objawiać się poprzez rozdrażnienie, znużenie, spadek koncentracji, zły nastrój, a nawet stany lękowe. Każde uzależnienie wywołuje zmiany w mózgu, które najbardziej widoczne są w momencie odstawienia narkotyku. Nie inaczej jest z nikotyną, która może również wywoływać uczucie łaknienia, bóle głowy bardzo trudną do zwalczenia chęć zapalenia papierosa. Środki na rzucenie palenia częściowo likwidują objawy głodu nikotynowego i zmniejszają chęć sięgnięcia po papierosa. Ich zażywanie sprawi, że nie będziesz tak dotkliwie odczuwał negatywnych skutków towarzyszących odstawieniu papierosów.





Rzucenie palenia z pomocą cytyzyny



Do najpopularniejszych środków ułatwiających rzucenie palenia należą: gumy z nikotyną, plastry nikotynowe, spraye do ust oraz tabletki na rzucenie palenia. Jak działają te preparaty? Niektóre z nich, jak na przykład tabletki nikotynowe mają w składzie cytyzynę, czyli substancję czynną, która charakteryzuje się bardzo podobnym działaniem jak nikotyna. Cytyzyna ma za zadanie oszukać organizm i sprawić, że poczuje on podobną substancję do upragnionej nikotyny. Dostarczana regularnie, cytyzyna prowadzi do stopniowego wyciszenia głodu nikotynowego i ułatwia skuteczne rzucenie palenia. Dużą zaletą leków z cytyzyną jest fakt, że nie jest ona substancją trującą lub uzależniającą, dlatego w momencie, kiedy stwierdzisz, że jesteś wystarczająco silny na poradzenie sobie z nałogiem bez potrzeby zażywania leków, możesz spokojnie odstawić preparaty na bazie cytyzyny.





Preparaty do nikotynowej terapii zastępczej



Kolejną grupą preparatów są produkty oparte o substancję, której najbardziej domaga się wygłodniały organizm, czyli o nikotynę.

Zasada ich działania jest bardzo podobna. Zawierają niewielką dawkę nikotyny, która jest uwalniana do krwiobiegu, dzięki czemu zmniejsza się potrzeba zapalenia papierosa. Gumy z nikotyną, tabletki czy plastry posiadają zróżnicowaną dawkę tej substancji i w kolejnych tygodniach ulega ona odpowiedniemu zmniejszeniu. Stosuje się je aż do momentu, kiedy organizm będzie domagał się minimalnej ilości nikotyny lub w ogóle przestanie jej potrzebować.





Różnorodność form sprawia, że znalezienie preparatu odpowiadającego Twoim preferencjom nie jest trudne i skomplikowane.





Środki te mają jeszcze jedną ważną zaletę – nie zawierają trujących substancji zawartych w dymie papierosowym. Dzięki temu ich stosowanie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne niż palenie tytoniu.





Rzucenie palenia przynosi wiele korzyści. Niemal natychmiast poprawisz swój stan zdrowia i jakość życia, a po kilku latach zdecydowanie zmniejszysz ryzyko zachorowania na zagrażające życiu choroby. Dlatego warto zrobić jak najwięcej, aby trudny proces rzucania palenia zakończyć sukcesem. Preparaty z cytyzyną lub nikotynowa terapia zastępcza zdecydowanie zwiększa szanse powodzenia.

Marki powiązane z kategorią: Rzucanie palenia