Rzucanie palenia (30)

Sortuj według
Rzucanie palenia

Rzucanie palenia

Czy rzucanie palenia może być łatwiejsze? Preparaty, które pomogą Ci wygrać z nałogiem.Wielokrotnie próbowałeś rzucić palenie, ale nałóg zawsze okazywał się silniejszy? Nic dziwnego, rzucanie palenia z pewnością nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych rzeczy. Wszystko dlatego, że jesteś uzależniony od nikotyny, a dokładniej Twój organizm nieustannie się jej domaga i daje Ci o tym znać w różnorodny sposób.Czym właściwie jest nikotyna? Z naukowego punktu widzenia jest to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w liściach oraz w korzeniach tytoniu. Jest to także substancja, która sprawia, że odczuwasz przyjemność, więc Twój organizm łatwo się do niej przyzwyczaja. To dlatego tak trudno mu z niej zrezygnować. Z tego też powodu nikotyna została zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia do grupy narkotyków uzależniających. Co więcej, nikotyna oficjalnie uznawana jest za jeden z głównych czynników wpływających na rozwój nowotworu w organizmie. Co ciekawe badania na temat zależności pomiędzy nikotyną a rakiem przybrały na znaczeniu stosunkowo niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku. Wtedy właśnie naukowcy ostatecznie zadecydowali o rakotwórczych właściwościach tej substancji. Informacja ta przechyliła szalę na niekorzyść wyrobów tytoniowych, które spotykają się z coraz bardziej negatywnymi reakcjami.Co pomaga rzucić palenie?


Jednak pomimo wielu badań i naukowych dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka, rzucenie palenia dla niektórych nadal stanowi spore wyzwanie. Preparaty na rzucenie palenia mogą jednak okazać się bardzo pomocne w walce z nałogiem i uzależniającą nikotyną, której stale domaga się Twój organizm.Metody farmakologiczne są bardzo pomocne podczas trudnego procesu wychodzenia z nałogu. Oczywiście w dalszym ciągu najważniejsze jest nastawienie psychiczne, motywacja i odpowiednia wola walki, jednak dostępne na rynku preparaty i leki na rzucenie palenia stanowią sporą podporę w tym trudnym postanowieniu.Co pomaga rzucić palenie? Oprócz wsparcia bliskich i motywacji, do kupienia w aptece są namacalne produkty ograniczające zgubne działanie nikotyny. Preparaty te zawierają niewielką ilość nikotyny, dzięki czemu pomagają uniknąć głodu nikotynowego. To on w największej mierze przeszkadza i utrudnia wytrwanie w postanowieniu rzucenia papierosów. Głód wynikający z uzależnienia od nikotyny może objawiać się poprzez rozdrażnienie, znużenie, spadek koncentracji, zły nastrój, a nawet stany lękowe. Każde uzależnienie wywołuje zmiany w mózgu, które najbardziej widoczne są w momencie odstawienia narkotyku. Nie inaczej jest z nikotyną, która może również wywoływać uczucie łaknienia, bóle głowy bardzo trudną do zwalczenia chęć zapalenia papierosa. Środki na rzucenie palenia częściowo likwidują objawy głodu nikotynowego i zmniejszają chęć sięgnięcia po papierosa. Ich zażywanie sprawi, że nie będziesz tak dotkliwie odczuwał negatywnych skutków towarzyszących odstawieniu papierosów.Rzucenie palenia z pomocą cytyzyny


Do najpopularniejszych środków ułatwiających rzucenie palenia należą: gumy z nikotyną, plastry nikotynowe, spraye do ust oraz tabletki na rzucenie palenia. Jak działają te preparaty? Niektóre z nich, jak na przykład tabletki nikotynowe mają w składzie cytyzynę, czyli substancję czynną, która charakteryzuje się bardzo podobnym działaniem jak nikotyna. Cytyzyna ma za zadanie oszukać organizm i sprawić, że poczuje on podobną substancję do upragnionej nikotyny. Dostarczana regularnie, cytyzyna prowadzi do stopniowego wyciszenia głodu nikotynowego i ułatwia skuteczne rzucenie palenia. Dużą zaletą leków z cytyzyną jest fakt, że nie jest ona substancją trującą lub uzależniającą, dlatego w momencie, kiedy stwierdzisz, że jesteś wystarczająco silny na poradzenie sobie z nałogiem bez potrzeby zażywania leków, możesz spokojnie odstawić preparaty na bazie cytyzyny.Preparaty do nikotynowej terapii zastępczej


Kolejną grupą preparatów są produkty oparte o substancję, której najbardziej domaga się wygłodniały organizm, czyli o nikotynę.
Zasada ich działania jest bardzo podobna. Zawierają niewielką dawkę nikotyny, która jest uwalniana do krwiobiegu, dzięki czemu zmniejsza się potrzeba zapalenia papierosa. Gumy z nikotyną, tabletki czy plastry posiadają zróżnicowaną dawkę tej substancji i w kolejnych tygodniach ulega ona odpowiedniemu zmniejszeniu. Stosuje się je aż do momentu, kiedy organizm będzie domagał się minimalnej ilości nikotyny lub w ogóle przestanie jej potrzebować.Różnorodność form sprawia, że znalezienie preparatu odpowiadającego Twoim preferencjom nie jest trudne i skomplikowane.Środki te mają jeszcze jedną ważną zaletę – nie zawierają trujących substancji zawartych w dymie papierosowym. Dzięki temu ich stosowanie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne niż palenie tytoniu.Rzucenie palenia przynosi wiele korzyści. Niemal natychmiast poprawisz swój stan zdrowia i jakość życia, a po kilku latach zdecydowanie zmniejszysz ryzyko zachorowania na zagrażające życiu choroby. Dlatego warto zrobić jak najwięcej, aby trudny proces rzucania palenia zakończyć sukcesem. Preparaty z cytyzyną lub nikotynowa terapia zastępcza zdecydowanie zwiększa szanse powodzenia.