12 powodów, dlaczego suche, pękające wargi zimą nie są już moim problemem
Suche, pękające wargi zimą? Dla mnie to już nie problem. Masło shea, olej rycynowy na usta, a może maść witaminowa – co działa najlepiej? Oto 12 sposobów na piękne i nawilżone wargi podczas zimna i mrozów!
Moje sprawdzone sposoby na suche, pękające wargi zimą
Kiedy byłam małą dziewczynką, popękane usta były dla mnie nieodzownym elementem zimowego krajobrazu. Pękające kąciki ust i krwawiący brzeg dolnej wargi… grrr! Jeszcze mną wstrząsa na samą myśl o tym koszmarze.
Całe szczęście z wiekiem nauczyłam się, że podobnie jak dłonie w zimie usta wymagają specjalnej troski. Od paru lat kieszeń każdej z moich zimowych kurtek wypełniona jest magicznymi eliksirami, które pomagają mi utrzymać odpowiednio nawilżone wargi.
Sprawdź, jak pielęgnować skórę zimą.
1. Peeling cukrowy na usta i oliwa z oliwek
Pierwszą i najważniejszą rzeczą przed nałożeniem jakiejkolwiek pomadki czy jest wykonanie słodkiego i delikatnego peelingu. Usunie suchy naskórek z ust i dobrze je nawilży.
Scrub możesz kupić w drogerii lub wykonać go sama w domu. Żeby zrobić domowy peeling cukrowy, 1 łyżkę cukru (najlepiej trzcinowego) zmieszaj z 1 łyżką oliwy z oliwek. Tak powstałą masę wcieraj przez około 2 minuty w usta, aż cały suchy naskórek zniknie. Na koniec przemyj buzię ciepłą wodą i posmaruj usta oliwą z oliwek.
Sprawdź, jak pozbyć się nadwrażliwości skóry twarzy zimą.
2. Masło shea
Naturalne bogactwo afrykańskiej ziemi, masło shea, bogate jest w kwasy nienasycone i regenerujące skórę witaminę E oraz prowitaminę A. Masło shea bardzo długo utrzymuje się na ustach. Nierozgrzane dość ciężko się rozsmarowuje, ale równie ciężko usunąć je podczas jedzenia czy picia.
Masło shea możesz kupić w dużych opakowaniach w bardzo przystępnej cenie. Mój sposób na ochronę ust? Przekładam odrobinę masła shea do małego zakręcanego słoiczka i trzymam je zawsze w kieszeni kurtki lub w torebce.
3. Blistex Intensive
Ten niedrogi balsam świetnie działa, gdy moje suche usta są podrażnione i spierzchnięte. Pewnie znasz to uczucie, gdy obliżesz wargi na mrozie lub wietrze – wtedy naprawdę niewiele środków jest w stanie przynieść ulgę.
Blistex balsam na spierzchnięte usta ma w składzie kamforę i olejek miętowy, przez co zaraz po nałożeniu możesz czuć delikatne pieczenie. Jest to jednak tylko pierwsze wrażenie. Po minucie poczujesz przyjemną ulgę, a wargi przestaną Cię piec i szczypać.
4. Olej kokosowy
W moim domu olej kokosowy kupuje się na kilogramy. Używam go nie tylko jako zamiennika oliwy i innych tłuszczów roślinnych, ale przede wszystkim jest częścią już chyba wszystkich moich rytuałów pielęgnacyjnych. Nic więc dziwnego, że stosuję także jako zamiennik balsamu. Dobrze nawilża i nie ściera się szybko.
Podobnie jak mało shea przekładam go do zazwyczaj do malutkiego, zakręcanego pojemniczka, który zawsze mam pod ręką.
5. Stara, dobra wazelina
Wazelina to naturalny sposób na natłuszczenie i zmiękczenie naskórka. Nie wchłania się, więc długo pozostaje na powierzchni skóry.
Dobrze sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy masz popękane usta. Jej jedyną wadą jest to, że szybko znika z ust przy kontakcie z brzegiem szklanki czy jedzeniem. Dlatego pamiętaj, że jeśli chcesz nawilżać usta wazeliną, powinnaś stosować ją przynajmniej kilkanaście razy dziennie.
Sprawdź, jak regenerować skórę po zimie.
6. Witamina B2 i B12
Z popękanymi ustami i kącikami ust możesz także walczyć od środka. Tzw. zajady i przesuszone usta mogą być objawem niedoboru witaminy B2 lub B12. W naturalny sposób witaminy z grupy B możesz przyswoić, jeśli uzupełnisz swoją dietę np. o drożdże, wątróbkę, jajka czy migdały.
Sprawdź tabletki z witaminą B2.
7. Maść z witaminą A
Pamiętam zimę, kiedy moje popękane usta dawały mi nieźle popalić. Wtedy w desperacji udałam się do apteki i prosiłam farmaceutkę o pomoc . Pani wyciągnęła z półki małą tubeczkę, która kosztowała niecałe 4 zł! Była to maść z witaminą A. Swoją drogą to także świetny środek nazajady!
8. Scukrzony miód
Kolejny sposób na ochronę, nawilżenie i peeling do ust w jednym. Wystarczy, że weźmiesz odrobinę naturalnego, scukrzonego miodu i wmasujesz go w usta. Potem przemyj je ciepłą wodą i natrzyj oliwą z oliwek lub innym balsamem.
Miód jest fantastycznym, naturalnym peelingiem, a także jednym z najlepszych humektantów, jaki znany jest kosmetyce naturalnej.
9. Balsam Reve de Miel
Balsam do ust Reve de Miel delikatnie zmiękcza usta i pozostawia je w dobrej kondycji, a jednocześnie nie sprawia, że są zbyt tłuste. W jego składzie są tylko naturalne składniki i olejki roślinne. Może stanowić dobrą bazę pod pomadkę – lekko lepka konsystencja sprawi, że ta będzie się dobrze trzymać.
10. La Roche-Posay Cicaplast
La Roche-Posay Cicaplast barierowy balsam do ust działa podwójnie. Po pierwsze, dostarcza wyschniętym ustom wody i nawilża je dzięki zawartemu w nim pantenolowi, po drugie, dzięki zawartym w swoim składzie lipidom zatrzymuje wodę w naskórku i nie pozwala mu się ponownie odwodnić. Jest bardzo delikatny i polecam Ci go, jeżeli nie lubisz zbyt tłustych kosmetyków do ust. Przede wszystkim jednak działa jak dermokosmetyk do ciała i jest bezpieczny nawet dla skóry, która na nowe kosmetyki reaguje alergicznie.
11. Olej rycynowy na usta
Że jak?! O tym, że olej rycynowy świetnie działa na porost rzęs i brwi pewnie nie raz już słyszałaś, ale czy wiedziałaś, że ten olejek dobrze odżywia także usta? O tak. Olej rycynowy możesz stosować jako lekarstwo na wyschnięte usta.
Przed snem posmaruj usta olejkiem rycynowym i pozostaw go na całą noc. Rano przemyj je wodą. Uwaga! Olejek rycynowy ma właściwości przeczyszczające, dlatego lepiej nie oblizuj warg.
12. Woda, woda i jeszcze raz woda!
Najczęstszym powodem wyschniętych i pękających ust jest… odwodnienie organizmu. Dlatego najważniejszym powodem, dla którego moje usta nie cierpią w okresie zimowym, jest dobre nawodnienie organizmu. Wyschnięte i pękające usta mogą być sygnałem, jaki daje Ci Twój organizm. Widocznie nie dostarczasz mu wystarczającej ilości płynów.
Pamiętaj, aby regularnie pić wodę lub niesłodzoną czarną lub zieloną herbatę. Dziennie powinnaś wypić około 2 litrów wody. Co więcej, na każdą filiżankę kawy powinnaś wypić 3 filiżanki wody. Kawa odwadnia organizm, dlatego musisz uzupełnić płyny. Wodę powinnaś pić cały dzień regularnie – po kilka łyków w ciągu godziny. Niestety nadrabianie niedoboru wody i wypijanie naraz 1,5 litrowej butelki nie będzie miało zbyt dobrego wpływu na nawodnienie Twojego organizmu.
Najnowsze artykuły
Trądzik hormonalny – jak rozpoznać i jak leczyć?
Zmagasz się z wykwitami i zmianami trądzikowymi na skórze? Sprawdź, czy może to być trądzik hormonalny. Wyjaśniamy, jak go rozpoznać i jak przebiega leczenie.Najlepsze balsamy do ust – ranking produktów
Jeśli Twoim problemem są suche, spierzchnięte i pozbawione nawilżenia usta, koniecznie sprawdź ranking najlepszych balsamów do ust. Zapomnij o odstających skórkach! Poznaj nasze TOP 6 i wybierz swojego ulubieńca.Najlepsze kremy rozświetlające – ranking produktów
Szukasz skutecznego kremu rozświetlającego? Sprawdź nasz ranking i pożegnaj szarą, zmęczoną i pozbawioną blasku skórę. Przedstawiamy najlepsze kremy rozświetlające – nasze TOP 6.Najlepsze mleczka do demakijażu – ranking produktów
Dobre mleczko do demakijażu rozprawi się z kosmetykami kolorowymi, nadmiarem sebum i innymi zanieczyszczeniami. Nie wiesz, na jaki preparat się zdecydować? Sprawdź nasz TOP 6!Najlepsze kremy do twarzy na zimę – ranking produktów
Czy dobry krem do twarzy na zimę to konieczność? Tak! Poznaj nasz ranking zimowych kremów ochronnych, wybierz jedną z sześciu wartych uwagi propozycji i chroń swoją skórę przed zimową aurą.Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Jakie maseczki wybrać?
Czy maseczki faktycznie chronią przed wirusem COVID-19? Jakie są ich rodzaje i którą najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury!Pryszcze na czole – jakie są przyczyny i jak się pozbyć trądziku na czole?
Pryszcze na czole to problem estetyczny i zdrowotny, który może wywoływać kompleksy. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Poznaj skuteczne metody na niechciane krosty na czole.Trądzik u dorosłych — jakie są przyczyny i jak go leczyć?
Trądzik u dorosłych może powodować spadek pewności siebie oraz problemy w kontaktach społecznych. Wyjaśniamy, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!
Przeczytaj też
Kto powinien, a kto nie powinien używać korektora rozświetlającego pod oczy?
Twoja skóra straciła dawny blask, a przemęczanie dało się we znaki? Żeby odzyskać promienny wygląd, sięgnij po korektor rozświetlający po oczy. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt?5 najlepszych kremów na zmarszczki pod oczami
Sprawdź, dlaczego pielęgnacja skóry pod oczami jest tak istotna. Poznaj polecane kremy. Dowiedz się, jakie produkty cieszą się największym uznaniem blogerek.Maseczka z aspiryny na trądzik – zrób ją sama!
Nie wiesz, jak pozbyć się pryszczy oraz zaskórników? Pomoże Ci maska z aspiryny i witamin A+E. Jak ją zrobić i kiedy najlepiej ją stosować? Dowiedz się więcej!Szara, zmęczona cera – plan naprawy w 6 krokach
Nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów, stres – to tylko niektóre elementy sprawiające, że cera staje się szara i sucha. Jak przywrócić piękny wygląd? O czym pamiętać? Sprawdź!Czego szukać w kosmetykach na przebarwienia od słońca? Kwasów!
Przebarwienia na twarzy to częsty problem zwłaszcza w miesiącach letnich. Jak sobie z nim radzić? Co zrobić, żeby pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze? Sprawdź!Domowy sposób na podrażnioną i odwodnioną cerę – maska na twarz z olejkiem arganowym
Twoja cera jest sucha i ściągnięta? Wypróbuj maseczkę z olejkiem arganowym, awokado, miodem i płatkami owsianymi. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować kosmetyk!Worki pod oczami dodają 10 lat. Jak się ich pozbyć?
Worki pod oczami wyglądają nieestetycznie i dodają lat. Jak się ich pozbyć? Co zrobić, by zachować zdrowy i promienny wygląd bez ingerencji chirurga? Sprawdź!12 powodów, dlaczego suche, pękające wargi zimą nie są już moim problemem
Sprawdź 12 sposobów na pękające i wyschnięte usta zimą. Dowiedz się, jakie kosmetyki stosować na spierzchniętą skórę. Znajdź swój ulubiony sposób i przetestuj koniecznie!
Więcej artykułów na ten temat
Pękające kąciki ust − jak im zaradzić?
· 6 minut czytaniaPękają ci kąciki ust? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje. Dowiedz się, czy to problem jedynie natury estetycznej? Przeczytaj, jak prawidłowo pielęgnować skórę warg!Najlepszy balsam do ust z SPF. Chroń usta przed słońcem!
· 4 minuty czytaniaJeśli Twoje usta są spierzchnięte i wymagają regeneracji, zapoznaj się z naszym rankingiem balsamów do ust. Sprawdź, jakie kosmetyki będą dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem!Najlepsze balsamy do ust – ranking produktów
· 6 minut czytaniaJeśli Twoim problemem są suche, spierzchnięte i pozbawione nawilżenia usta, koniecznie sprawdź ranking najlepszych balsamów do ust. Zapomnij o odstających skórkach! Poznaj nasze TOP 6 i wybierz swojego ulubieńca.