D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry

12. 4. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
 • substancje naturalne i syntetyczne

Podejrzewam, że nazwa pantenol kojarzy Ci się tylko z chłodzącą pianką, którą nakłada się na oparzenia po zbyt długim plażowaniu. Ale tak naprawdę, D-pantenol to substancja, która spełnia znacznie ważniejszą rolę dla Twojej skóry. Zobacz, czym jest tajemniczy d-pantenol, czym różni się od witaminy B5 oraz dlaczego warto stosować go na włosy.

Czym jest d-pantenol?

Panthenol

Jeżeli myślisz, że pantenol występuje pod postacią białej pianki, która chłodzi oparzenia słoneczne, to niestety Cię rozczaruję. D-pantenol, czyli deksapanthenol, to tak naprawdę substancja organiczna, która naturalnie występuje w Twojej skórze. D-pantenol ma postać lekko lepkiej, gęstawej, przezroczystej substancji.

Bardzo często możesz przeczytać, że d-pantenol to tak naprawdę prowitamina B5. Co to oznacza? D-pantenol po wniknięciu w Twoją skórę, pod wpływem utleniania się, przemienia się w kwas pantenowy. Ten z kolei następnie tworzy witaminę B5. Co ciekawe, często kwas pantenowy błędnie nazywa się witaminą B5. A tak naprawdę witamina ta jest mieszanką kwasu pantenowego, panteiny, pantenolu i koenzymu A.

Sprawdź też tabletki z witaminą B.

Witamina B5 pomaga komórką Twojej skóry odbudowywać się. Dlaczego jest szczególnie ważna, kiedy Twoja skóra przechodzi ciężkie czasy: jest nadmiernie wysuszona, podrażniona, poparzona lub w inny sposób uszkodzona. Stymuluje regenerację nie tylko naskórka, ale i skóry właściwej.

Witamina ta bierze także udział w wielu przemianach metabolicznych w Twoim organizmie. Bardzo często polecana jest do stosowania przez sportowców lub osoby starsze. Istnieje pogląd, że ponieważ witamina ta występuje praktycznie w każdym żywym organizmie (tak u zwierząt, jak i w roślinach), ciężko jest cierpieć na niedobór witaminy B5. Określenie pantenol, oznacza bowiem, że występuje on powszechnie (słowo pan  z greckiego oznacza wszechobecny). Jednak, kiedy w Twojej skórze zabraknie witaminy B5, zaczyna się ona łuszczyć, występują na niej podrażnienia i może się przesuszać.

Jak działa pantenol na oparzenia?

Dlaczego jest on tak skuteczny przy oparzeniach? Jeżeli przyjrzeć się bliżej budowie jego cząsteczki, można dostrzec, że jest ona bardzo mała. Dlatego z łatwością może przeniknąć przez szczelny mur komórek Twojej skóry i wniknąć do ich wnętrza.

 Sprawdź też leki i maści na oparzenia.

 

Stosowanie pantenolu na skórę często zalecane jest przy oparzeniach 1. stopnia. Najczęściej możesz mieć z nim do czynienia po przedawkowaniu słońca. Przy oparzeniu słonecznym Twoja skóra będzie zaczerwieniona i przesuszona. Tak naprawdę oparzenie słoneczne uszkadza naskórek, dlatego w ciągu pierwszej doby po intensywnym opalaniu Twoja skóra może zacząć się łuszczyć. Nałożenie kremu, żelu lub maści z pantenolem sprawi, że poczujesz ulgę. Po pierwsze dlatego, że substancja ta doskonale nawilża skórą. Po drugie, pantenol przyspiesza proces regeneracji skóry, nawet tej uszkodzonej bardzo głęboko. Preparatem o takim działaniu jest np. Alantan dermoline, krem ochronny półtłusty z witaminami A+E − jest on dodatkowo wzbogacony o złote połączenie witamin A i E, które pobudzają komórki skóry do pracy.

Zobacz, jak witaminy te działają na Twoją skórę w moich artykułach: Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach i Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach

Pantenol na oparzenia

Jakie zastosowanie ma pantenol w kosmetyce?

Jak już wspomniałam, pantenol to przede wszystkim świetny humektant. Mam dla Ciebie test: przejdź się do swojej półki z kosmetykami i przeczytaj składy swoich kosmetyków. Jestem przekonana, że prawie połowa z nich, szczególnie balsamy i kremy nawilżające, zawierać będą w swoim składzie pantenol.

Pantenol w kosmetyce

Składnik ten jest bardzo bezpieczny i delikatny. Dlatego często wykorzystuje się go do kompozycji preparatów do skóry z wrażliwej czy alergicznej. Często też możesz go znaleźć w kosmetykach, które można stosować od 1. dnia życia.

Mówiąc w uproszczeniu, pantenol pomaga związać wodę w skórze i zatrzymać ją na dłużej. Dokładnie takie zadanie stoi przed kosmetykami przeznaczonymi do skóry odwodnionej, np. Poldermin, krem silnie nawilżający. Więcej o skórze odwodnionej pisałam w artykule: Skóra odwodniona, to nie zawsze skóra sucha! Sprawdź, jaka jest różnica.

Z drugiej strony, zdolność do łagodzenia stanów zapalnych skóry i podrażnień, a także wspomaganie regeneracji skóry sprawia, że pantenol może być wykorzystany w kosmetykach regeneracyjnych np. Iwostin, Sensitia Zero, Bezpieczny krem kojący bogata konsystencja, Cicaplast Balsam B5 - kojący balsam regenerujący czy Ziaja, krem do rąk, łagodzący z D-patnthenolem.

W kosmetykach poopalaniu, szczególnie przeznaczonych do skóry poparzonej, pantenol występuje w stężeniu pomiędzy 5% a 10%. W kosmetykach nawilżających stężenie to oscyluje wokół 5%. Jednak pantenol jest substancją organiczną, bezpieczną i nieuczulającą, dlatego nie powinnaś się obawiać wyższego stężenia tej substancji.

D-pantenol na włosy?

Pantenol działa nie tylko na skórę, ale i na jej produkty, czyli na włosy i paznokcie. Jest on niezbędnym do tego, żeby rosły. Substancja ta nie tylko wspomaga wzrost paznokci i włosów, ale także odpowiedzialna jest za pigmentację włosów.

D-pantenol na włosy

Podobnie jak w przypadku skóry, z powodzeniem możesz stosować kosmetyki z pantenolem na włosy, kiedy widzisz, że potrzebują dobrego nawilżenia. Będzie to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy słońce będzie wysuszać włosy. Pantenol sprawia, że włosy wydają się grubsze i zdrowsze, po prostu lepiej odżywione.

Więcej artykułów na ten temat

 • Kosmetyki ze srebrem. Nie tylko zdobią skórę!

  Kosmetyki ze srebrem. Nie tylko zdobią skórę!

  · 5 minut czytania
  • substancje naturalne i syntetyczne
  Srebro koloidalne w kosmetykach to coraz popularniejszy trend. Czy rzeczywiście składnik dobrze wpływa na skórę? Jakie posiada właściwości? Dowiedz się więcej!
 • Masło z mango na mocne i lśniące włosy

  Masło z mango na mocne i lśniące włosy

  · 6 minut czytania
  • substancje naturalne i syntetyczne
  Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i lśniącymi kosmykami, sprawdź, jak działa masło z mango. Dowiedz się, jakie właściwości posiada i dlaczego warto wybierać produkty z jego dodatkiem!
 • Jedwab pomaga wygładzić włosy i ciało!

  Jedwab pomaga wygładzić włosy i ciało!

  · 5 minut czytania
  • substancje naturalne i syntetyczne