Tajemnice składników kosmetycznych: mocznik

10. 10. 2017 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • tajemnicze właściwości
Tajemnice składników kosmetycznych: mocznik

Mocznik to jeden z najlepszych środków nawilżających używanych w kosmetykach. Istnieje mnóstwo badań dermatologicznych, które potwierdzają jego skuteczność w walce z łuszczycą i objawami AZS. Poznaj niezwykłe działanie mocznika i dowiedz się, jak dobrać zawartość procentową mocznika w kremie do potrzeb Twojej skóry.

O moczniku mówić można co najmniej w dwóch kontekstach: medycznym i kosmetycznym. Rozszyfrowując tajemnicze właściwości mocznika w kosmetykach, pozostawię na dalszym planie jego medyczne działanie i skupię się na roli, jaką odgrywa w codziennej pielęgnacji największego organu w organizmie człowieka, czyli skóry. Zacznijmy od początku...

Co to jest mocznik?

Ta tajemnicza substancja jest związkiem chemicznym, który w naturalny sposób powstaje w Twoim organizmie. Wydalasz go wraz z moczem i potem. Mocznik jest także ważnym składnikiem związków chemicznych, które występują w warstwie rogowej naskórka. To on m.in. odpowiada za utrzymanie i związanie wody w skórze. Choć kojarzony jest z wydzielinami o niezbyt przyjemnym zapachu, tak naprawdę jest bezwonnym i bezbarwnym kryształkiem.

W przemyśle kosmetycznym najczęściej stosuje się mocznik syntetyczny. Tak więc bez obaw  w kremach i lekach z mocznikiem nie znajdziesz substancji odzyskanej z ludzkiego czy zwierzęcego moczu.

Mocznik  właściwości nawilżające na piątkę z plusem!

Mówiąc w wielkim uproszczeniu: mocznik działa jak gąbka  pochłania i zatrzymuje wodę w nawet najgłębszych warstwach skóry. Uznaje się go za jeden z najlepszych znanych kosmetologii humektantów.

W 2013 roku koreańscy naukowcy z Skin Research Institute przeprowadzili badania nad działaniem preparatów nawilżających skórę. Testom poddano aż 106 różnych substancji, w tym oleje, woski, humektanty i wiele innych preparatów silnie nawilżających. 

Co wykazało badanie?
Wśród humektantów mocznik zdecydowanie najlepiej nawilża skórę.

Co więcej, badania nad łagodzeniem stanu skóry atopowej wykazały, że mocznik zdecydowanie lepiej łagodzi objawy atopii niż natłuszczająca gliceryna.

Mocznik, który występuje w kosmetykach w wyższych stężeniach, działa także złuszczająco, przez co świetnie radzi sobie z rozpuszczaniem i zmiękczaniem nawet najbardziej suchych i zrogowaciałych części skóry, np. na piętach.

Mocznik w kosmetykach  do jakiego rodzaju skóry je stosować?

Mocznik w kosmetyce stosuje się  najczęściej do skóry suchej i bardzo suchej. Jest także złotym środkiem w podstawowej pielęgnacji skóry atopowej.

Skóra sucha charakteryzuje się tym, że skóra właściwa nie produkuje wystarczającej ilości tłuszczów. Przez to naskórek szybko traci wodę, jest wrażliwy, napięty, a miejscami nawet bolesny. Jeżeli masz skórę suchą, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zastosowanie kremów z mocznikiem o niższym stężeniu, np. Lefrosch Pilarix balsam ceramidowy z mocznikiem.

Miejscem narażonym na przesuszenia i odwodnienie są dłonie. Dlatego też w składzie kosmetyków do rąk bardzo często możesz znaleźć mocznik w stężeniach do 10 procent, np. w Anida krem do rąk i paznokci, olejek arganowy, głębokie nawilżanie.

Skóra bardzo sucha opisywana jest w kosmetologii jako taka, na której pojawiają się łuski i suche płatki naskórka, a także pęknięcia i wyraźna szorstkość. Związane jest to z nieprawidłowym pozbywaniem się przez organizm zrogowaciałego naskórka. Gdy masz skórę bardzo suchą, ważna jest regularna, codzienna pielęgnacja balsamami i kremami nawilżającymi, a także usuwającymi nieraz bolesne zrogowacenia.

Wskazówka
Im skóra bardziej sucha, tym większe stężenie mocznika możesz stosować.

Preparatem do skóry bardzo suchej i zrogowaciałej o stężeniu 10 procent, jest m.in. SVR Xerial 10 – mleczko do ciała.

A w jakiej postaci najlepiej stosować mocznik? Badania dermatologiczne wykazują, że kremy z mocznikiem w postaci oleju w wodzie aktywnie działają do kilkudziesięciu minut. Natomiast emulsje w postaci wody w oleju działają nawet do kilkudziesięciu godzin, a więc nawet kilkanaście razy dłużej!

Mocznik w kosmetyce – jakie stężenie będzie najlepsze?

Mocznik w kosmetyce stosuje się  w stężeniach od 2 do 20 procent. Gdy wybierasz krem nawilżający z mocznikiem, zwróć uwagę, aby jego stężenie nie przekraczało 10 procent. To właśnie w takiej postaci substancja ta najlepiej utrzymuje wodę w naskórku. Dzięki niej skóra staje się bardziej miękka i elastyczna. Odzyskuje także zdrowy koloryt i młody wygląd.

Kremy oraz leki, które zawierają większe stężenie mocznika (większe niż 10 procent), przeznaczone są zazwyczaj do walki ze zrogowaciałym naskórkiem, a także przebarwieniami. Mocznik w takiej postaci ma właściwości złuszczające. Preparaty z „silniejszym” mocznikiem dermatolodzy polecają osobom z łuszczycą oraz innymi chorobami skóry związanymi z nadmiernym rogowaceniem.

Kremy z mocznikiem  idealne na szorstkie i suche stopy!

na szorstkie i suche stopyNadmierne zrogowacenie najczęściej występuje na stopach oraz w okolicy łokci. Bardzo często balsamy do ciała nie dają sobie rady z poskromieniem szorstkiej, pękającej i przesuszonej skóry w tych okolicach.

Co więcej, na piętach gromadzi się sporo martwego naskórka, który warto na bieżąco usuwać, żeby uniknąć narastania bolesnych modzeli czy odcisków. Możesz zrobić to za pomocą tarki (choć wielu kosmetologów odradza tę metodę  pisałam o tym w tekście: Jak wybrać krem na zrogowacenia na stopach?).

Możesz też wykorzystać złuszczającą moc wysokiego stężenia mocznika, który zawarty jest w specjalnych kremach do stóp i łokci, np. Regenerum – regeneracyjne serum do pięt czy Gehwol Lipidro Krem – preparat do intensywnej pielęgnacji suchej skóry stóp.

 

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska