Jak działają antyoksydanty?
Wolne rodniki są konieczne w Twoim orgazmie. Odpowiadają m.in. za fosforyzację białek, regulują stężenie wapnia, a nawet zwalczają niektóre drobnoustroje. Żeby zneutralizować jednak te niepotrzebne wolne rodniki i reaktywne formy tlenu, ważne jest, żeby dostarczać swojemu orgazmowi odpowiednich substancji, właśnie antyoksydantów.
Jak one działają? Substancje te powstrzymują wolne rodniki przed inicjowaniem reakcji polegających na zabieraniu wolnego elektronu innym komórką, a także przerywają reakcje wolnorodnikowe. Najczęściej wyróżniamy dwa rodzaje antyoksydantów: takie, które Twój organizm produkuje sam (endogenne) i takie, które trzeba dostarczyć do organizmu (egzogenne).
Antyoksydanty mogą występować jako substancje drobnocząsteczkowe np. witaminy lub jako wielocząsteczkowe, np. enzymy.
Najbardziej popularne antyoksydanty to:
- Witamina C
- Witamina E
- Karoteny (w tym witamina A)
- Glutaniony
- Koenzym Q
- Katalaza
- Peroksydaza glutationu
- Polifenole ( w tym flawonoidy)
Sprawdź też tabletki zawierające koenzym Q10.
Wśród nich możemy wymienić antyoksydanty, które: działają prewencyjnie (np. katalaza i peroksydaza glutationu), działają naprawczo (przede wszystkim witaminy A, C i E) i usuwają produkty wolnych rodników (czyli sprzątają po całym zamieszaniu − tu ważną rolę odgrywa polimeraza DNA).
Bardzo dwiele antyoksydantów znajduje się w warzywach i owocach. W szczególności tych zielonych.
Dlaczego antyoksydanty są ważne dla mieszkańców miast?
Jak już wiesz, wolne rodniki powstają w związku z reakcjami chemicznymi z innymi substancjami. Substancje te powstają np. po wpływem palenia papierosów, zanieczyszczenia powietrza (wszelkie pyły i gazy wytwarzane przez palenie w piecu węglem, produkty spalania w fabrykach i zakładach przemysłowych czy w końcu spaliny samochodów). To właśnie dlatego mieszkańcy dużych miast, który codziennie, a w szczególności jesienią i zimą, narażeni są na działania smogu, mają nieco inne zapotrzebowanie na antyoksydanty niż mieszkańcy wsi i małych miejscowości, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest mniejsze.
Duże znaczenie dla powstawania wolnych rodników na też nadmierne opalanie się i wystawianie skóry na słońce bez ochrony.
Jak działają antyoksydanty w kosmetyce?
Antyoksydanty możesz dostarczać do organizmu wraz z jedzeniem. Oprócz tego antyoksydanty możesz dostarczać skórze także w kosmetykach. Objawem działania wolnych rodników na Twoją skórę jest głównie przyspieszony proces starzenia się skóry, utrata elastyczności i jędrności, odwodnienie skóry. Twoja skóra pod wpływem zanieczyszczeń i wolnych rodników może wydawać się poszarzała i nieodżywiona. Dotyczy to nie tylko skóry twarzy.
Antyoksydanty w kremach występują często w postaci witamin. Duże stężenie witaminy C w kosmetykach sprawia, że Twoja skóra nabiera blasku, jest bardziej odżywiona. To m.in. dlatego, że witamina C neutralizuje działanie wolnych rodników. Kwas askorbinowy redukuje działanie m.in. anionorodnika nadtlenkowego, nadtlenku wodoru czy rodnika hydroksylowego. Znaleźć ją możesz m.in. Sesderma C-Vit, Nawilżający krem do twarzy, Flavo-C Forte, serum przeciwzmarszczkowe czy SVR Hydracid C20 Creme.
Bardzo silnym antyoksydantem jest także witamina E (dobrze jeżeli występuje razem z witaminą C, która ją stabilizuje). To ona jest naturalną, pierwszą linią obrony skóry. Pomaga skórze się zregenerować i nawilżyć. Znaleźć ją możesz m.in. w Vichy Slow Age, kremie opóźniającym pojawienie się oznak starzenia SPF 30, Vichy Teint Ideal podkładzie rozświetlającym SPF 20 czy Pharmaceris F, Fluidzie nawilżającym, antyoksydacyjnym 02 Natural.
Dbając o skórę i chroniąc ją przed wolnymi rodnikami ważna jest także ochrona przed promieniowaniem UV. Ono także sprawia, że wolne rodniki mnożą się. Dlatego zawsze pamiętaj, aby wychodzić na słońce, nawet delikatne z filtrem UVA i UVB.