Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha!

31. 5. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 7 minut czytania

Zewsząd dobiegają informacje, że tajemnicze wolne rodniki niszczą nam ciało. Tylko pytanie, czym one są? Na działanie wolnych rodników narażeni są w dużej mierze mieszkańcy miast. Zobacz, dlaczego skóra mieszczucha wymaga dodatkowej dawki antyoksydantów!

Co to są wolne rodniki?

Zanim zacznę wyjaśniać, czym są antyoksydanty, kluczowe jest zrozumienie, czym są wolne rodniki i reaktywne formy tlenu.

O wolnych rodnikach mówi się tak często, że niektórzy zaczęli twierdzić, że to kolejny marketingowy wymysł koncernów kosmetycznych, który ma sprzedać krem. Niestety, wolne rodniki istnieją i źle wpływają na Twoje ciało, nie tylko na Twoją skórę. Mówi się, że wolne rodniki mogą przyczyniać się do tworzenia się w ciele niektórych rodzajów nowotworów. Czym one są?

Wolne rodniki tlenowe są to atomy albo cząstki, które mają wolny, niesparowany elektron. Najczęściej występują wolne rodniki w postaci rodników hydroksylowych (cząsteczki OH),  anionorodników ponadtlenkowych (cząsteczka O2) czy rodników wodoronadtlenkowych (cząsteczka H O2). Są to reaktywne formy tlenu, czyli tzw. Reaktywne formy tlenu występują także w innych formach, nie tylko wolno rodnikowych.

No dobrze, a co to są reaktywne formy tlenu? Normalnie, kiedy oddychasz, Twoje komórki wytwarzają aktywne formy tlenu. Ale pod wpływem np. promieniowania słonecznego UV, ultradźwięków czy promieniowania jonizującego mogą powstawać reaktywne formy tlenu, które następnie łączą się z np. z Twoimi białkami lub aminokwasami i zmieniają strukturę Twojej biologii. Ten wolny elektron wolnych rodników będzie za wszelką cenę dążył do sparowania się z innym elektronem i przez to może go zabierać innym komórkom. To proces bardzo niebezpieczny, bo może prowadzić do różnych patologii w organizmie. Ale... żeby nie demonizować wolnych rodników, trzeba powiedzieć, że są one konieczne do niektórych procesów biologicznych. Jednak w nadmiarze szkodzą.

Sprawdź też antyoksydanty w tabletkach.

Czym są wolne rodniki

Na koniec zostało do wyjaśnienia jeszcze jedno modne pojęcie, a mianowicie stres oksydacyjny. Jest to, najprościej mówiąc, sytuacja, w której Twojemu ciału brak równowagi pomiędzy neutralizacją wolnych rodników, a ich wytwarzaniem. I tu do gry wchodzą antyoksydanty! To one pomagają pozbyć się nadmiaru wolnych rodników i zachować równowagę biologiczną.

Jak wspomniałam, winą za nadprodukcję wolnych rodników można obarczyć promieniowanie UV, promieniowanie jonizujące, ultradźwięków, ale także wysokiej temperatury czy metabolizmu różnych związków chemicznych, z którymi spotyka się Twój organizm.

 Sprawdź też, czym jest stres oksydacyjny.

   

  Jak działają antyoksydanty?

  Wolne rodniki są konieczne w Twoim orgazmie. Odpowiadają m.in. za fosforyzację białek, regulują stężenie wapnia, a nawet zwalczają niektóre drobnoustroje. Żeby zneutralizować jednak te niepotrzebne wolne rodniki i reaktywne formy tlenu, ważne jest, żeby dostarczać swojemu orgazmowi odpowiednich substancji, właśnie antyoksydantów.

  Jak one działają? Substancje te powstrzymują wolne rodniki przed inicjowaniem reakcji polegających na zabieraniu wolnego elektronu innym komórką, a także przerywają reakcje wolnorodnikowe. Najczęściej wyróżniamy dwa rodzaje antyoksydantów: takie, które Twój organizm produkuje sam (endogenne) i takie, które trzeba dostarczyć do organizmu (egzogenne).

  Antyoksydanty mogą występować jako substancje drobnocząsteczkowe np. witaminy lub jako wielocząsteczkowe, np. enzymy. 

  Najbardziej popularne antyoksydanty to:

  • Witamina C
  • Witamina E
  • Karoteny (w tym witamina A)
  • Glutaniony
  • Koenzym Q
  • Katalaza
  • Peroksydaza glutationu
  • Polifenole ( w tym flawonoidy)

  Sprawdź też tabletki zawierające koenzym Q10.

  Wśród nich możemy wymienić antyoksydanty, które: działają prewencyjnie (np. katalaza i peroksydaza glutationu), działają naprawczo (przede wszystkim witaminy A, C i E) i usuwają produkty wolnych rodników (czyli sprzątają po całym zamieszaniu − tu ważną rolę odgrywa polimeraza DNA).

  Bardzo dwiele antyoksydantów znajduje się w warzywach i owocach. W szczególności tych zielonych.

  Antyoksydanty w owocach i warzywach

  Dlaczego antyoksydanty są ważne dla mieszkańców miast?

  Jak już wiesz, wolne rodniki powstają w związku z reakcjami chemicznymi z innymi substancjami. Substancje te powstają np. po wpływem palenia papierosów, zanieczyszczenia powietrza (wszelkie pyły i gazy wytwarzane przez palenie w piecu węglem, produkty spalania w fabrykach i zakładach przemysłowych czy w końcu spaliny samochodów). To właśnie dlatego mieszkańcy dużych miast, który codziennie, a w szczególności jesienią i zimą, narażeni są na działania  smogu, mają nieco inne zapotrzebowanie na antyoksydanty niż mieszkańcy wsi i małych miejscowości, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest mniejsze.

  Dlaczego antyoksydanty są ważne dla mieszkańców miast

  Duże znaczenie dla powstawania wolnych rodników na też nadmierne opalanie się i wystawianie skóry na słońce bez ochrony.

  Jak działają antyoksydanty w kosmetyce?

  Antyoksydanty możesz dostarczać do organizmu wraz z jedzeniem. Oprócz tego antyoksydanty możesz dostarczać skórze także w kosmetykach. Objawem działania wolnych rodników na Twoją skórę jest głównie przyspieszony proces starzenia się skóry, utrata elastyczności i jędrności, odwodnienie skóry. Twoja skóra pod wpływem zanieczyszczeń i wolnych rodników może wydawać się poszarzała i nieodżywiona. Dotyczy to nie tylko skóry twarzy.

  Antyoksydanty w kremach występują często w postaci witamin. Duże stężenie witaminy C w kosmetykach sprawia, że Twoja skóra nabiera blasku, jest bardziej odżywiona. To m.in. dlatego, że witamina C neutralizuje działanie wolnych rodników. Kwas askorbinowy redukuje działanie m.in. anionorodnika nadtlenkowego, nadtlenku wodoru czy rodnika hydroksylowego. Znaleźć ją możesz m.in. Sesderma C-Vit, Nawilżający krem do twarzy,Flavo-C Forte, serum przeciwzmarszczkowe czy SVR Hydracid C20 Creme.

  Bardzo silnym antyoksydantem jest także witamina E (dobrze jeżeli występuje razem z witaminą C, która ją stabilizuje). To ona jest naturalną, pierwszą linią obrony skóry. Pomaga skórze się zregenerować i nawilżyć. Znaleźć ją możesz m.in. w Vichy Slow Age, kremie opóźniającym pojawienie się oznak starzenia SPF 30,  Vichy Teint Ideal podkładzie rozświetlającym SPF 20 czy Pharmaceris F, Fluidzie nawilżającym, antyoksydacyjnym 02 Natural.

  Antyoksydanty w kosmetyce

  Dbając o skórę i chroniąc ją przed wolnymi rodnikami ważna jest także ochrona przed promieniowaniem UV. Ono także sprawia, że wolne rodniki mnożą się. Dlatego zawsze pamiętaj, aby wychodzić  na słońce, nawet delikatne z filtrem UVA i UVB.

   Więcej artykułów na ten temat

   • Właściwości witaminy C w kosmetykach

    Właściwości witaminy C w kosmetykach

    · 7 minut czytania
    Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!
   • Coraz częściej spotykamy się z olejem konopnym i produktami z konopi w leczeniu różnych dolegliwości, jednak jak CBD wpływa na nasz układ nerwowy? Opowiadamy!
   • Woda morska do nosa - na co pomaga?

    Woda morska do nosa - na co pomaga?

    · 9 minut czytania
    Woda morska ma szerokie zastosowanie: wspiera leczenie kataru wirusowego i bakteryjnego oraz zatok, pomaga w alergii. Opowiadamy, jak działa roztwór sterylnej wody morskiej!
   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
   Przeczytaj więcej od tego autora