Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?

6. 8. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • objawy
Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?

Ból pleców w odcinku lędźwiowym może mieć bardzo wiele przyczyn i co ciekawe, nie zawsze wygląda tak samo! To, w jaki sposób Cię boli, może wskazywać na źródło problemu. Wyróżniamy najczęściej ból zwyrodnieniowy, mechaniczny, neurogenny, zapalny i psychogenny. Zobacz, co może być Twoją przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Ból kręgosłupa lędźwiowego − objawy mogą mówić wiele!

Ból pleców w odcinku lędźwiowym zwany jest potocznie bólem krzyża. To dolegliwość bardzo powszechna. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten objaw? Bo w zależności od jego intensywności, tego, jak często występuje i w jaki sposób Cię boli, może dawać znać o różnych schorzeniach. Ale nie tylko! Ból pleców w odcinku lędźwiowym może mówić też o postępujących uszkodzeniach, o nieprawidłowościach postawy czy nadmiernym obciążeniu kręgosłupa. Prawidłowa reakcja na ten objaw może uchronić Cię przed poważniejszymi dolegliwościami.

Ból kręgosłupa lędźwiowego − objawy

Bólu pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym to pojęciem bardzo szerokie i często jest używane do określenia wielu różnych rodzajów objawów, które mają różny przebieg i różne przyczyny. Najczęściej ból pojawia się przy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Stopień nasilenia objawów będzie też wynikał z uwarunkowań genetycznych, wieku, masy i budowy ciała, stopnia aktywności fizycznej i rodzaju pracy, jaką wykonujesz.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się to bierze?

W zdecydowanej większości przypadków jest to ból o charakterze nieswoistym i pochodzi z przeciążenia tego odcinka czy braku ruchu i osłabienia mięśni. Niestety, czasem ból krzyża może oznaczać występowanie ciężkich chorób. W ten sposób mogą objawiać się nawet nowotwory, różnego rodzaju infekcje, choroby reumatyczne czy przepukliny krążka międzykręgowego lub zwężenia kanału kręgowego. Te choroby wymagają szybkiego podjęcia leczenia.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym − jakie są jego rodzaje?

Jak już wspomniałam jest wiele rodzajów bólu w odcinku lędźwiowym. Możesz opisywać go jako ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, ciągły ból kręgosłupa lędźwiowego, ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg  czy nawet ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha. „Łupanie w krzyżu” możemy podzielić na ból:

1. Mechaniczny

Związany jest z aktywnością fizyczną lub jej brakiem. Może też powstać po drobnych urazach mechanicznych, a także być wynikiem dłuższego przebywania w tej samej pozycji.  Przy tym rodzaju bólu, zwykle odczujesz zdecydowaną ulgę po odpoczynku. Tego typu ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć charakter promieniujący do nóg, do poziomu kolan. Najczęściej wynika z wzmożonego napięcia mięśni. Takie napięcie powstaje, bo skrzywienia kręgosłupa sprawiają, że mięśnie są nieprawidłowo obciążone. Przyczepy mięśni, które znajdują się w obrębie kręgosłupa również mogą być przeciążone i skutkować pojawieniem się bólu.

Ból mechaniczny kręgosłupa lędźwiowego

2. Zapalny

Jest wynikiem toczącego się stanu zapalnego, np. przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

3. Neurogenny

Ten rodzaj bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym jest wywołany uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych lub rdzeń kręgowy. Zwykle będzie promieniował do kończyny unerwianej przez drażniony nerw. Możesz go odczuwać często jako uczucie rwania lub pieczenia. Ból ten może łączyć się ze skurczami mięśni. Przyczyną jest najczęściej przepuklina krążka międzykręgowego, niekiedy zwężenie kanału kręgowego, infekcja czy ucisk guza nowotworowego

4. Uogólniony, bardzo nasilony

Może występować również połowicznie. To rodzaj bólu, który może wynikać z masywnej infekcji, bądź ucisk spowodowany guzem. Przy tym bólu często występują objawy ogólne. Ból ten nie słabnie pomimo odpoczynku.

5. Psychogenny

To ból, który zwykle jest nieproporcjonalny. Nie ma tu rzeczywistych uszkodzeń kręgosłupa. Może towarzyszyć depresji i problemom psychicznym występującym u chorego.

Ból kręgosłupa lędźwiowego − zwyrodnienie boli najczęściej!

Jednak najczęściej ból krzyża wynika z procesu zwyrodnienia krążków miedzykręgowych. Krążek to element kręgosłupa w kształcie dysku. Struktura ta jest zbudowana z pierścienia włóknistego otaczającego elastyczne, chrzęstno-włókniste jądro miażdżyste. Poszczególne krążki łączą kolejne trzony kręgowe. Rolą krążków miedzykręgowych jest amortyzacja obciążenia, jakim obarczany jest kręgosłup. Proces zwyrodnienia krążków miedzykręgowych nazywamy dyskopatią. Zarówno ciągły ból kręgosłupa lędźwiowego, jak i ten nasilający się jedynie przy schylaniu może być naprawdę uciążliwy w życiu codziennym. Zwyrodnienie krążków międzykręgowych zwykle zaczyna się już w wieku dojrzewania i rozwija się z czasem.

Zobacz, jak zapobiegać dyskopatii: Co zrobić, żeby nie dopadła Cię dyskopatia? Profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa.

Ból kręgosłupa lędźwiowego − zwyrodnienie

Pamiętaj, że na ból kręgosłupa może pomóc Ci zdrowy ruch, dostosowany do Twoich możliwości. Zwykle odradzana jest dłuższa rekonwalescencja w pozycji leżącej.

Więcej artykułów na ten temat