Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?

24. 6. 2022 · 5 minut czytania

Ból pleców w odcinku lędźwiowym najczęściej jest wynikiem przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych oraz urazów. Dowiedz się, jak kompleksowo leczyć schorzenie!

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?
 

Ból kręgosłupa lędźwiowego to powszechna przypadłość, która może wynikać z wielu przyczyn. Bez znaczenia jest, czy ból pojawił się nagle, czy ma formę przewlekłą. Taki stan zawsze wymaga wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Ból pleców wcale nie musi być dla Ciebie codziennością, poznaj skuteczne sposoby i dowiedz się, jak kompleksowo leczyć to schorzenie!

Ból pleców w odcinku lędźwiowym – przyczyny

Wśród przyczyn bólu pleców w odcinku lędźwiowym wyróżnia się wiele czynników zewnętrznych oraz negatywnych nawyków, które sprawiają, że nasz kręgosłup nie jest w stanie w pełni odgrywać swojej roli. Najczęściej do zespołów bólowych dochodzi na skutek niedostatecznej aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Praca przed komputerem lub w długotrwałej pozycji siedzącej w istotny sposób zaburza balans mięśniowy. Powoduje to zmiany napięcia w tkankach oraz wolniejsze odprowadzanie toksyn i produktów przemiany materii, które przyczyniają się do zmiany środowiska chemicznego i w efekcie powodują ból odcinka lędźwiowego. 

Oprócz tego wśród najpopularniejszych czynników powodujących ból pleców należy wymienić:

  • Dyskopatię lędźwiową – wysunięcie dysku międzykręgowego powodującego ucisk na korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa,
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • Rwę kulszową,
  • Wady postawy – skrzywienie trójpłaszczyznowe kręgosłupa (skolioza), 
  • Osteoporozę,
  • Stany pourazowe – wypadki komunikacyjne, złamania kręgów,
  • Przewlekły stres – negatywnie wpływa na napięcie mięśni, co w rezultacie przyczynia się do występowania dolegliwości,
  • Nadmierną masę ciała,
  • Nieodpowiednio dobrane obuwie – zbyt sztywne podeszwy lub wysokie obcasy,
  • Problemy ginekologiczne – zapalenie przydatków, endometrioza, bolesne miesiączkowanie,
Ciążę – ból pleców w ciąży to bardzo częsta przypadłość. Rosnący brzuch powoduje zmianę środka ciężkości ciała.
Ból pleców w odcinku lędźwiowym przyczyny

Ból pleców w odcinku lędźwiowym – leczenie 

Sposób leczenia bólu kręgosłupa lędźwiowego zależy od wywołującej go przyczyny. Dlatego podstawą powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu bądź ortopedy. Specjalista na podstawie wywiadu i badania funkcjonalnego w dalszej kolejności zleci odpowiednią ścieżkę leczenia. Może nią być termoterapia, farmakoterapia lub fizjoterapia. W większości przypadków do ustalenia przyczyny należy przeprowadzić badania obrazowe w postaci zdjęcia RTG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej lub USG jamy brzusznej. Jeśli przyczyną bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest osłabienie gęstości kości, w tym przypadku leczenie powinno odbywać się pod stałą kontrolą specjalisty. Podstawę kuracji stanowią odpowiednio dobrane leki na osteoporozę.
Ból pleców w odcinku lędźwiowym leczenie

Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego

  • Zastosuj maści łagodzące ból

Maść na ból pleców oraz maść na siniaki to skuteczny sposób na złagodzenie dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego. Przydadzą się szczególnie wtedy, gdy przykre objawy odczuwane są w spoczynku lub w nocy. Rozluźniają mięśnie oraz zapewniają kilkugodzinną ulgę od bólu. Należy pamiętać jednak, że leki te nie usuwają przyczyny i należy je stosować jako środki wspomagające terapię.

  • Wprowadź zdrową dietę i zadbaj o regularne nawadnianie kręgosłupa

Kręgosłup jest niczym instalacja wodna – kiedy krążki międzykręgowe (dyski) są odwodnione, nie funkcjonują prawidłowo, co prowadzi do wielu dysfunkcji i nawracającego bólu. W związku z tym podstawa to uzupełnienie wody w organizmie oraz zbilansowana dieta.

  • Ruszaj się 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na odżywienie mięśni przykręgosłupowych i tkanek miękkich. To skuteczne lekarstwo na ból kręgosłupa. Nie trzeba wcale podnosić ciężarów czy biegać w maratonach. Wystarczą ulubione formy ruchu takie jak: spacery, pływanie, trening w wodzie, jogging, nordic walking itp. Regularna aktywność nie tylko zabezpiecza nasz kręgosłup przed dolegliwościami, ale również chroni organizm przed chorobami krążenia, cukrzycą i nadwagą.

  • Zredukuj masę ciała

Każdy dodatkowy kilogram zwiększa nacisk osiowy na krążki międzykręgowe, co niekorzystnie wpływa na stan naszego kręgosłupa i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jego budowie strukturalnej. Przeciążone mięśnie i (dyski) generują ból, który bardzo często promieniuje do innych obszarów ciała. Rozpoczynając proces odchudzania, warto wybrać się nie tylko do dietetyka w celu ułożenia skutecznej diety, ale również do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia dostosowane do naszej wagi i kondycji organizmu.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym ćwiczenia

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy mają przede wszystkim na celu wzmocnienie struktur mięśniowych oraz zapewnienie odpowiedniej stabilizacji kręgosłupa. Dla jak najlepszych efektów warto wykonywać je regularnie, nawet jeśli ból pleców minie, ponieważ stanowią doskonałą profilaktykę. Do treningu możemy użyć między innymi piłki gimnastycznej. Oto kilka przykładów skutecznych ćwiczeń.

  1. Połóż się swobodnie na piłce i obejmij ją rękoma tak, by oparte na ziemi kolana tworzyły kąt prosty. Naprzemiennie unoś i prostuj jedną oraz drugą nogę, utrzymując pozycję przez około 3 sekundy.
  2. Połóż się tyłem, a wyprostowane nogi umieść na piłce. Unieś biodra tak, aby uda i tułów stanowiły jedną linię. Utrzymaj pozycję przez 5 sekund.
  3. Przyjmij pozycję siadu klęcznego z podpartymi rękami, kolana ustawione są na szerokości bioder, a pięty złączone. Następnie wciągnij brzuch powoli, przechodząc do tzw. „ukłonu japońskiego”. Staraj się wyciągać ręce jak najdalej w przód i pamiętaj, by nie odrywać pośladków od pięt.
  4. Połóż się na plecach, ugnij kolana i oprzyj pięty na macie, ręce znajdują się wzdłuż tułowia. Dociśnij plecy do podłoża, unieś głowę, ręce i wykonaj tzw. rowerek.

Podczas ćwiczeń pamiętaj o spokojnych, miarowych oddechach – wdech nosem i głęboki wydech ustami. Dla pożądanego rezultatu trening należy wykonywać w 2 – 3 seriach po 10 powtórzeń.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy Ci kilka najważniejszych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się zdrowym i silnym kręgosłupem. Pamiętaj, by nie bagatelizować objawów i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Źródła:

  1. Dega Wiktor, Ortopedia i rehabilitacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  2. Opara Józef, NeuroRehabilitacja, Elamed, Katowice 2011.
  3. R. Preis, G. Ebelt-Paprotny, Fizjoterapia seria "Przewodniki kliniczne", Edra Urban & Partner, Wrocław 2012, wyd.2

    Więcej artykułów na ten temat

    • Ból barku może mieć różne pochodzenia. Nierzadko powoduje problemy przy wykonywaniu codziennych czynności. Jak sobie z nim radzić? Poznaj sprawdzone sposoby na złagodzenie uciążliwych objawów!
    • Rwa kulszowa – co to jest?

      Rwa kulszowa – co to jest?

      · 8 minut czytania
      Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!
    • Dysplazja włóknista kości to choroba polegająca na tym, że tkanka kostna zmienia się w włóknistą. Z jakimi objawami wiąże się schorzenie i jak je leczyć? Dowiedz się więcej!
    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
    Przeczytaj więcej od tego autora