Jedna nazwa, a różne choroby. Zespół bolesnego barku – poznaj objawy

11. 7. 2017 · Magdalena Stoczyńska · 3 minuty czytania
  • objawy
Jedna nazwa, a różne choroby. Zespół bolesnego barku – poznaj objawy

Zespół bolesnego barku to zaburzenie układu ruchu. Jego przejawem jest samoistny ból barku, który nasila się podczas ruchów w stawie i doprowadza do zmniejszenia jego ruchomości. Dowiedz się, jakie są najważniejsze objawy tego schorzenia i jak można je leczyć.

Zespołu bolesnego barku – czym jest?

Zespół bolesnego barku, obok dysfunkcji bólowej krzyża, jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości układu ruchu. Dolegliwości bólowe mają związek z patologią struktur zaangażowanych w ruchy barku, a więc stawów, mięśni, ścięgien i torebek stawowych. Ból może pojawiać się nagle i bez uchwytnej przyczyny. Może być związany z przeciążeniem lub urazem albo wynikać z obecności chorób ogólnoustrojowych.

Pod nazwą tej jednej choroby kryje się wiele innych zaburzeń. Wśród nich najczęściej występują:

  • miejscowy stan zapalny, powstający w wyniku przeciążenia lub uszkodzenia ścięgien (np. przerwanie pierścienia rotatorów), zakażenia, zmian zwyrodnieniowych lub chorób autoimmunologicznych stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, polimialgia reumatyczna),
  • nadmierna ruchomość prowadząca do niestabilności barku,
  • ograniczenie ruchomości, np. w przebiegu reaktywnego stanu zapalnego stawu (zarostowe zapalenie torebki stawowej – PHS),
  • niestabilność, np. w wyniku niewłaściwie dobranej aktywności fizycznej.

Zespół bolesnego barku – objawy

Wiodącym objawem jest ból barku. Może mieć różny charakter i nasilenie oraz powoduje ograniczenie ruchomości w zakresie stawu barkowego. Najczęściej dochodzi do problemów z odwodzeniem ramienia, czyli uniesieniem ręki powyżej linii ramion.

Postęp choroby nasila ból, a zakres ruchomości w stawie jest coraz bardziej ograniczony. W skrajnych, nieleczonych przypadkach może to doprowadzić do tzw. „barku zamrożonego”.

Chorzy skarżą się na kłopoty z ubieraniem się, czesaniem, czy wykonywaniem prac domowych. Z uwagi na nasilone bóle nocne, mogą pojawić się też problemy z zasypianiem.

Jak leczyć bolesny bark?

W leczeniu zespołu bolesnego barku kluczową sprawą jest właściwe ustalenie źródła dolegliwości oraz stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Podstawą jest właściwie zebrany wywiad oraz badanie fizykalne. Niezbędne mogą okazać się też badania obrazowe, jak RTG, USG lub MRI.

Ponaj 6 metod terapeutycznych, które są najczęściej zalecane przy zespole bolesnego barku.

1. Zmiana stylu życia

Chodzi przede wszystkim o unikanie przeciążeń i odciążanie barku, dzięki stosowaniu zaopatrzenia ortopedycznego, np. temblaka. Wystrzegaj się leżenia i spania na chorym barku.

2. Stosowanie środków farmakologicznych

Mowa tu o lekach przeciwzapalnych i przeciwbólowych (ibuprofen, diklofenak, meloksikam) lub rozluźniających napięcie mięśniowe.

3. Stosowanie zabiegów fizykalnych

Zabiegi fizykalne mają przede wszystkim działać przeciwzapalnie i przynosić ulgę w bólu. Pobudzają regenerację tkanek miękkich, rozluźniają uszkodzone struktury lub poprawiają ich ukrwienie. Warto zainteresować się krioterapią, jonoforezą, prądami diadynamicznymi, terapią polami magnetycznymi, ultradźwiękami, laseroterapią czy elektrostymulacją.

4. Kinezyterapia

Polega na wykonywaniu ćwiczeń leczniczych, najlepiej z fizjoterapeutą, który ustala właściwy program ćwiczeń.

5. Kinesiotaping 

To nic innego, jak oklejenie stawu barkowego elastycznymi plastrami o specjalnej strukturze. Plastrowanie dynamiczne – bo tak też je nazywamy – często stosują sportowcy. Wyraźnie łagodzi ból i zwiększa ruchomość stawu.

6. Metody inwazyjne

W imię zasady, że „każdy długotrwały ból jest szkodliwy” lekarz może sięgnąć po bardziej radykalne środki. Czasem, żeby zmniejszyć przejmujący ból i zatrzymać proces zapalny, konieczne jest zastosowanie tzw. blokady okołostawowej – wstrzyknięcia znieczulenia miejscowego w połączeniu ze steroidem. Wykonuje się też zabieg blokady splotu ramiennego lub termolezję nerwu nadłopatkowego.

W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego lub ciągłych nawrotów choroby, ostateczną metodą może okazać się zabieg chirurgiczny.

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Stoczyńska