Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?

Łuszczyca stawowa, a dokładnie Łuszczycowe Zapalenie Stawów (ŁZS) jest przewlekłą chorobą zapalną stawów, występująca najczęściej u osób z łuszczycą. Piszę „najczęściej”, bo istnieją przypadki osób, u których łuszczyca skórna nie występuje. Przebieg choroby może być różnorodny - od łagodnego, do postaci ciężkich, w których toczący się proces zapalny prowadzi do destrukcyjnych zmian w stawach. Dowiedz się, skąd się bierze łuszczyca stawowa, co ją zaostrza i jak sobie z nią radzić.
Skąd się bierze łuszczyca stawowa?
Łuszczycowe zapalenie stawów występuje u około 25% chorych na łuszczycę. Częstość występowania jest taka sama u kobiet, jak i u mężczyzn (wyjątek stanowi postać osiowa: mężczyźni/kobiety - 3:1).
Jej początek przypada na okres między 20. a 50. rokiem życia, a w przypadku postaci młodzieńczej, między 9. a 12. rokiem życia.
Niestety, dokładna przyczyna choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Najprawdopodobniej, u osób obciążonych genetycznie, pod wpływem bodźca, dochodzi do zainicjowania procesu zapalnego.
Oto czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia łuszczycy stawowej
Predyspozycje genetyczne
Jeśli ktoś w rodzinie ma łuszczycę, ryzyko zachorowania rośnie. Stwierdzono też związek pomiędzy występowaniem łuszczycy stawowej a obecnością antygenu HLA-Cw6.
Czynniki środowiskowe
- Infekcje bakteryjne i wirusowe,
- urazy,
- stres,
- picie alkoholu,
- leki (m.in. B-blokery, leki przeciwmalaryczne, sole litu),
- palenie papierosów...
Każdy z tych czynników może zapoczątkować nieprawidłowe procesy układu odpornościowego i spowodować przewlekły stan zapalny.
Jak się objawia łuszczyca stawowa?
Choroba nie ma jednoznacznego przebiegu. Ma swoje przypływy i odpływy - okresy zaostrzenia przeplatają się z okresami remisji całkowitej lub częściowej. Jest też kapryśna i wybiórcza, bo może zaatakować tylko jeden albo więcej stawów.
Do charakterystycznych objawów łuszczycy stawowej zaliczamy:
- ból oraz obrzęk zajętych stawów,
- uczucie sztywności i ograniczenie ruchomości,
- zapalenie przyczepów (m.in. ścięgien i więzadeł), objawiające się bólem i tkliwością podczas dotyku,
- deformacje stawów,
- zaczerwienienie skóry w obrębie zajętego stawu,
- zmiany skórne.
Objawy współistniejące:
- Zmiany skórne - charakterystyczne czerwone grudki, ze złuszczającą się zrogowaciałą skórą (tak, jak pisałam wcześniej, ŁZS występuje często z łuszczycą skórną).
- Zmiany na paznokciach - punktowe zagłębienia (objaw naparstka), rowkowe zagłębienia, żółte plamy oraz łuszczenie się płytki paznokcia. Trzeba na nie zwrócić uwagę, bo często występują jako jedyne!
- Zmiany w obrębie narządu wzroku - oczy są atakowane w ok. 30% przypadków łuszczycowego zapalenia stawów. Najczęściej objawia się to zapaleniem spojówek (sprawdź skąd bierze się zapalenie spojówek).
- Zmiany miażdżycowe i uszkodzenie serca - powstają w wyniku przewlekłego stanu zapalnego, jaki toczy się w organizmie. Jeżeli chorujesz na łuszczycę stawową, powinieneś być po stałą opieką kardiologa, bo te zmiany mogą być groźne.
Poza charakterystycznymi objawami, jakie odczuwa chory, towarzyszą mu dodatkowo objawy ogólne: zmęczenie, poddenerwowanie, uczucie rozbicia lub podwyższona temperatura ciała.
Łuszczyca stawowa – podział
Istnieje 5 podtypów łuszczycowego zapalenia stawów. Dwa pierwsze, wraz z osiową, występują zdecydowanie najczęściej.
- Asymetryczna, nielicznostawowa
Dotyczy mniej niż 5 stawów i występuje po różnych stronach ciała. Najczęściej dotyczy palców (tzw. „palec kiełbaskowaty”, w którym zajęte stawy palca są obrzęknięte i poszerzone).
- Symetryczne zapalenie wielu stawów
Tutaj obserwuje się zajęcie stawów nadgarstka, skokowych lub pięt. Bardzo przypomina reumatoidalne zapalenie stawów, ale w badaniu krwi nie zauważa się czynnika reumatoidalnego (przeciwciała, które atakuje własne komórki).
- Zajęcie dystalnych stawów międzypaliczkowych
W tym przypadku, oprócz zapalenia stawów, obserwuje się zmiany paznokci (tzw .łuszczyca paznokci).
- Okaleczająca
Dotyczy mniej niż 5% przypadków ŁZS. Prowadzi do destrukcji i deformacji stawów. Przykładem jest tzw. „palec teleskopowy", który ulega skróceniu, w wyniku zniszczenia kości.
- Osiowa
Zaatakowane są stawy kręgosłupa i stawy krzyżowo-biodrowe. W przypadku tego typu, pacjenci skarżą się na bóle kręgosłupa i pośladków oraz narzekają na poranne uczucie sztywności.
Kiedy do lekarza?
Jeśli chorujesz na łuszczycę i wystąpią u Ciebie dolegliwości w obrębie układu ruchowego i ewentualnie zmiany w wyglądzie paznokci czy zapalenie oka, wtedy warto jak najszybciej skonsultować się z reumatologiem, żeby rozpoczął odpowiednie leczenie.
Najważniejsze jest zahamowanie procesu zapalnego i uniemożliwienie rozwoju powikłań, jakie mogą mu towarzyszyć. Tutaj liczy się jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego kompleksowego leczenia na które składa się farmakoterapia, fizykoterapia oraz odpowiednia edukacja pacjenta i jego rodziny.
Ty sam – co możesz jeszcze zrobić?
Przede wszystkim dużo odpoczywaj! Nabierzesz energii i rozluźnisz mięśnie, co na pewno da ulgę zmęczonym stawom.
Odpowiednio się odżywiaj. Utrzymasz prawidłową masę ciała i Twoje stawy nie będą nadmiernie obciążone. Poza tym, zbilansowana dieta dostarczy Ci odpowiednie dawki witamin i mikroelementów, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie kości, stawów i mięśni. Twoje posiłki powinny być bogate w witaminę D, wapń i magnez.
Zachowaj sprawność fizyczną – oczywiście, na ile to jest możliwe w Twoim stanie. Nie poddawaj się i ćwicz. Regularna aktywność fizyczna będzie zapobiegać zastaniu i sztywności w stawach, wzmocni mięśnie i poprawi ogólną wydolność organizmu.
Najnowsze artykuły
Polimialgia reumatyczna – przyczyny, objawy i leczenie
Polimialgia reumatyczna to zapalna choroba tkanki łącznej, która obejmuje mięśnie szyi oraz obręcz barkową i biodrową. Początek może być gwałtowny, nierzadko objawy rozwijają się przez kilka miesięcy.Zmiany na paznokciach. Czym różni się grzybica od łuszczycy paznokci?
Grzybica i łuszczyca paznokci to bardzo dokuczliwe objawy. Jak odróżnić te schorzenia? Na czym polega ich leczenie? Czy zmiany na płytce paznokciowej zawsze świadczą o chorobie? Sprawdź!Żywienie w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Czy dieta może pomóc w leczeniu?
Prawidłowe odżywianie ma wpływ na stan stawów i kości. Co jeść, by uchronić się przed stanami zapalnymi? Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się na Twoim talerzu? Sprawdź!Niebezpieczna choroba: gruźlica kości − leczenie rozpocznij od razu!
Gruźlica kości to rzadka i bardzo niebezpieczna choroba. Może powodować kalectwo, jednak im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym łatwiej ją leczyć. Jakie są jej objawy? Sprawdź!
Przeczytaj także
Żylaki nóg w młodym wieku – 6 rad jak im zapobiegać
Choć żylaki kojarzą się z osobami starszymi, czasem pojawiają się już u trzydziestolatków. Co przyczynia się do powstania tych nieestetycznych zmian? Jak zapobiegać „pajączkom”? Sprawdź!Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?
Łuszczyca stawowa to przewlekła choroba charakteryzująca się m.in. bólem, obrzękiem i zaczerwieniem stawów. Kto jest najbardziej narażony na schorzenie? Dowiedz się więcej!Dieta przy wrzodach żołądka – co jeść, a czego nie jeść?
Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy wrzodach żołądka. Sprawdź, czego musisz unikać, a co jest zalecane w codziennym menu? Przeczytaj więcej na ten temat!Trądzik młodzieńczy – lepiej zapobiegać niż leczyć [Porady lekarza]
Trądzik młodzieńczy pojawia się między 11 a 30 rokiem życia. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się krosty, grudki, zaskórniki. Sprawdź, jak przeciwdziałać nieestetycznym zmianom!
Więcej artykułów na ten temat
Leczenie łuszczycy krostkowej – porada dermatologa
· 4 minuty czytaniaCzym jest łuszczyca krostkowa? Po czym ją poznać? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się rumienia oraz krostek na ciele? Szczegóły poznasz w naszym artykule.Zmiany na paznokciach. Czym różni się grzybica od łuszczycy paznokci?
· 5 minut czytaniaGrzybica i łuszczyca paznokci to bardzo dokuczliwe objawy. Jak odróżnić te schorzenia? Na czym polega ich leczenie? Czy zmiany na płytce paznokciowej zawsze świadczą o chorobie? Sprawdź!