Gęsia stopka. Leczenie plastrami pomaga?

14. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Ból poniżej kolana (w okolicy przednio-przyśrodkowej) może świadczyć o gęsiej stopce? Czym jest ta dolegliwość? Jak się ją leczy oraz diagnozuje? Sprawdź!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Gęsia stopka. Leczenie plastrami pomaga?

Ból w przednio-przyśrodkowej okolicy poniżej kolana może wskazywać na zapalenie gęsiej stopki. Leczenie w początkowym okresie polega na uśmierzaniu bólu i fizjoterapii. Ale lepiej odszukać przyczynę stanu zapalnego, żeby móc zapobiec nawrotowi dolegliwości w przyszłości. Zobacz, na czym polega leczenie gęsiej stopki.

Gęsia stopka – czym jest?

Parę centymetrów poniżej kolana wyczuwalne jest nierówne zgrubienie kostne − jest to guzowatość kości piszczelowej. Gęsia stopka znajduje się poniżej i przyśrodkowo od guzowatości piszczeli. W jej skład wchodzą przyczepy 3 mięśni: mięśnia smukłego, mięśnia krawieckiego i mięśnia półścięgnistego. Są to mięśnie uda, które m.in. odpowiadają za zginanie i rotację w stawie kolanowym, a także stabilizują staw. Nazwa „gęsia stopka” pochodzi od jej wyglądu − przyczepy mięśni po połączeniu z powięzią kości piszczelowej przypominają błonę między palcami gęsi.

co to jest gęsia stopka

 

Gęsia stopka – grupa ryzyka

Przyczyn zapalenia kaletki maziowej gęsiej stopki może być wiele.

Zapalenie częściej dotyka:

  • sportowców (głównie biegaczy, rowerzystów, pływaków, koszykarzy)  
  • osoby z niestabilnością w stawie kolanowym
  • osoby otyłe (szczególnie kobiety w średnim wieku)
  • osoby, które cierpią na niektóre choroby ogólnoustrojowe np. takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca
  • osoby z innymi zaburzeniami w okolicy stawu kolanowym (np. kolana koślawe, zmiany zwyrodnieniowe, zmiany zapalne, po urazie, przy chorobie Osgooda-Schlattera – więcej na temat choroby przeczytasz w moim artykule: Choroba Osgooda-Schlattera: dolegliwość nastoletnich piłkarzy)
  • osoby z płaskostopiem
gęsia stopka kogo dotyczy

Gęsia stopka – objawy i przyczyny

Zapalenie gęsiej stopki objawia się bólem, utrudnia uprawianie sportu, a czasem przeszkadza nawet w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach, bieganie, siadanie i wstawanie z pozycji siedzącej. Dolegliwości zwykle silniejsze są w nocy i  rano. Czasami pojawia się obrzęk.

objawy i przyczyny gęsiej stopki

 

Na podstawie samych objawów trudno mieć pewność co do przyczyny bólu w tej okolicy. Zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, żeby potwierdzić, że powodem dolegliwości jest gęsia stopka. Leczenie innych struktur okolicy kolana może przebiegać nieco inaczej.

Gęsia stopka − jak leczyć?

Jeśli już wiesz, że przyczyną Twoich dolegliwości jest gęsia stopka − leczenie najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Początkowe działanie ma na celu przede wszystkim uśmierzenie bólu, który jest spowodowany stanem zapalnym. Zaleca się ograniczyć aktywność fizyczną, albo chociaż zmniejszyć intensywność treningów. Możesz stosować zimne okłady (np. owinąć w jakiś materiał kostki lodu), użyć maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a w przypadku silnych dolegliwości zastosować niesteroidowe leki  przeciwzapalne.

Warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty − odpowiednie ćwiczenia przyspieszą proces gojenia i zmniejszą napięcie mięśni. Poleca się ćwiczenia wzmacniające mięśnie uda i ćwiczenia rozciągające (głównie mięśnie kulszowo-goleniowe i czworogłowe).

Jeśli mimo ćwiczeń i zaprzestania treningów, odczuwasz ból podczas codziennych czynności, pomocne może okazać się odciążenie stawu. W tym celu możesz użyć specjalnych opasek na kolano czy ortopedycznych ortez. Niektórzy fizjoterapeuci zalecają również kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne.  Na ciało przykleja się plastry o specjalnej strukturze, z wykorzystaniem odpowiednich technik aplikacji. Ma to wspomóc gojenie, ułatwić rozluźnienie mięśni i zredukować ból.

leczenie gęsiej stopki

 

Zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak: jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym, krioterapia, terapia ultradźwiękami, pole magnetyczne czy laseroterapia również mogą wspomagająco leczyć zapalenie gęsiej stopki. Ile trwa stan zapalny i ból? Nie ma reguły −  taka rehabilitacja i fizykoterapia powinny przynieść wprawdzie pozytywny skutek w ciągu 2 − 3 miesięcy, ale nie zawsze się tak dzieje. Jeśli po tym czasie nie zauważysz wyraźnej poprawy, kolejnym krokiem może być ostrzyknięcie tej okolicy glikokortykosteroidem. Zazwyczaj jeden zastrzyk z lekiem jest wystarczający i można kontynuować rehabilitację. Gdy dolegliwości nadal są uciążliwe, możliwe jest powtórzenie zastrzyku po kilku tygodniach.

zastrzyki na gęsią stopkę

 

Po opanowaniu bólu, warto zastanowić się nad przyczynami powstania stanu zapalnego. Jeśli czynnie uprawiasz sporty, konieczna może okazać się konsultacja z fizjoterapeutą lub trenerem, żeby sprawdzić, czy dobrze wykonujesz ćwiczenia i nie robisz sobie przy tym krzywdy. Być może nieświadomie skręcasz kolano do wewnątrz podczas ćwiczeń, za bardzo pochylasz się do przodu, gdy biegasz, albo po prostu masz źle dobrane obuwie. Drobna korekta może uwolnić Cię od dolegliwości. Jeśli nie jesteś sportowcem, przeanalizuj ze swoim lekarzem lub rehabilitantem inne czynniki ryzyka.

gęsia stopka rehabilitacja

Długotrwałe zapalenie gęsiej stopki − jak leczyć?

Zdarza się, że wszystkie powyższe działania zawodzą i mimo ćwiczeń, fizykoterapii i dogłębnej analizy potencjalnych przyczyn schorzenia, nie udaje się go wyeliminować i nadal dokucza Ci gęsia stopka. Leczenie ostateczne to w tym przypadku zabieg chirurgiczny (np. wycięcie kaletki, dekompresja, usunięcie nieprawidłowej struktury), ale konieczność operacyjnego leczenia pojawia się rzadko.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
    Przeczytaj więcej od tego autora