Rwący problem. Korzonki nerwowe – czym są i jak radzić sobie z bólem?

19. 7. 2017 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
  • choroby
Rwący problem. Korzonki nerwowe – czym są i jak radzić sobie z bólem?

Nerw kulszowy to największy i najdłuższy nerw w ludzkim ciele. Kiedy zaczyna naciskać na niego dysk, nerw zostaje podrażniony i zaczyna boleć. Ból, nieraz silny i piekący, promieniuje na uda, łydki i nawet stopy. Jak sobie z nim radzić, ale przede wszystkim, jak zapobiegać nawrotom rwy kulszowej?

Co to jest nerw kulszowy?

Nerw kulszowy to jeden duży nerw, który tworzy grupa pięciu innych nerwów (czwartego i piątego lędźwiowego nerwu rdzeniowego oraz pierwszych trzech krzyżowych nerwów rdzeniowych). Jest największym i najdłuższym nerwem w ludzkim ciele. Rozpoczyna się w dolnej części kręgosłupa, w miejscu, gdzie korzenie nerwowe wychodzą z rdzenia kręgowego, i biegnie przez całą długość nogi aż do palców stopy. Po drodze rozgałęzia się i unerwia całą kończynę.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to powszechnie używane określenie bólu, który promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego i zwykle jest odczuwany w pośladku, w tylnej części nogi i niekiedy w stopie. Najczęściej ból w rwie kulszowej wynika z podrażnienia nerwu kulszowego przez dysk (krążek międzykręgowy). Mówimy wtedy o bólu korzeniowym, który przez wielu lekarzy, fizjoterapeutów oraz samych pacjentów jest błędnie określany  jako „zapalenie korzonków”, ponieważ „korzonki” lub „korzonki nerwowe” nie są prawidłowym terminem anatomicznym.

Do powstania bólu korzeniowego mogą się przyczynić różne schorzenia, np. zwężenie kanału kręgowego w wyniku procesu zwyrodnieniowego lub przemieszczenia kręgów ku przodowi (jest to tzw. kręgozmyk).

Inną przyczyną bólu, który daje podobne objawy do rwy kulszowej, może być zespół mięśnia gruszkowatego. Ból pojawia się wtedy, gdy nerw jest uciskany w wyniku zbyt dużego napięcia mięśnia gruszkowatego pośladka. W rzadkich przypadkach ból korzeniowy może być spowodowany uciskiem korzeni przez nowotwór lub zmiany ropne w kanale kręgowym.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Zazwyczaj pierwszym objawem rwy kulszowej jest często nagły ból krzyża. Może być związany niekiedy z urazem lub przeciążeniem, np. po dźwignięciu czegoś ciężkiego. W innych przypadkach ból narasta powoli, bez wyraźnej przyczyny. Być może ten ból pleców jest Ci już znany, ale ponieważ sam ustąpił, nie skojarzyłaś go właśnie z rwą kulszową.

Zwykle ból krzyża trwa od kilku dni do kilku tygodni. Często silny i przeszywający promieniuje do pośladka, tyłu lub boku uda i łydki, a niekiedy nawet do stopy. Przy rwie kulszowej dodatkowo mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, np. drętwienie, mrowienie, uczucie palenia i kłucia oraz osłabienie czucia (tzw. niedoczulica) w obrębie unerwienia podrażnionego korzenia. W niektórych przypadkach bólowi może towarzyszyć osłabienie mięśni, zwłaszcza w zakresie zginania lub prostowania stopy.

Ból jest najbardziej doskwierający podczas chodzenia, w pozycji stojącej i siedzącej, a także przy kichaniu i kaszlu. Z kolei w pozycji leżącej przy zgiętych kolanach, staje się mniej dokuczliwy lub wręcz ustępuje.

Ból pleców, korzonki - sposoby leczenia

Podstawą postępowania w rwie kulszowej w okresie zaostrzenia jest leczenie zachowawcze.

Polega ono na:

  • czasowym odciążeniu kręgosłupa - ulgę przyniesie Ci pozostanie w łóżku przez jeden lub dwa dni. Połóż się na boku i ugnij kolana lub ułóż się na plecach, a pod kolana podłóż sobie poduszkę
  • przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. ibuprofenu, diklofenaku, meloksykamu), a niekiedy również leków rozluźniających mięśnie. Miejscowo ulgę mogą przynieść Ci maści i żele zawierające składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub okłady chłodzące czy rozgrzewające
  • edukacji – musisz poznać metody zmniejszania bólu i nauczyć się nie obciążać kręgosłupa, ponieważ to może zaostrzać objawy rwy kulszowej. Unikaj schylania się, podnoszenia cięższych przedmiotów, skłonów czy znacznych przeprostów kręgosłupa

Fizjoterapia

W dalszym etapie istotną rolę pełni fizjoterapia. Im wcześniej wdroży odpowiednie ćwiczenia, tym mniejsze ryzyko, że ostry ból stanie się przewlekłym. Program ćwiczeń powinien być dobrany dla Ciebie indywidualnie, a fizjoterapeuta ma Cię wspierać aż do momentu, w którym będziesz w stanie samodzielnie kontynuować systematyczne ćwiczenia w domu.

Większość pacjentów dobrze reaguje na leczenie zachowawcze i nie wymaga leczenia operacyjnego, które należy rozważyć w razie przewlekłych dolegliwości, dużego bólu lub jego częstych nawrotów, które nie pozwalają normalnie pracować i obniżają jakość życia.

Postępowanie chirurgiczne konieczne jest zaledwie u 1-2% pacjentów z bólem krzyża oraz u ok. 2-10% pacjentów z rwą kulszową.

„Korzonki” – ból – jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli już kiedyś „korzonki” dały Ci się we znaki, stosuj się do poniższych zaleceń:

  • nie obciążaj kręgosłupa
  • zredukuj i kontroluj masę ciała
  • unikaj wstrząsów i wibracji
  • uprawiaj ćwiczenia aerobowe
  • uprawiaj ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i przykręgosłupowe
  • utrzymuj prawidłową postawę ciała

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Stoczyńska