Co zrobić, żeby plastry się nie odklejały? Jak bezboleśnie odkleić plaster od rany? Instrukcja przyklejania i odklejania plastrów

29. 4. 2022 · Justyna Dystrych · 6 minut czytania

Mogłoby się wydawać, że opatrzenie otarcia czy drobnego skaleczenia nie wymaga specjalnej wiedzy – wystarczy plaster! Jednak często się zdarza, że już po chwili opatrunek zsuwa się i odpada albo w czasie jego wymiany pojawia się ból, a rana ponownie się otwiera. Sporo problemów nastręcza również opatrywanie urazów u dziecka. Jak w takim razie prawidłowo przykleić i odkleić plaster?

Jak prawidłowo przykleić plaster?

Każde przerwanie ciągłości skóry (skaleczenie, otarcie itp.) „otwiera drzwi” do Twojego organizmu różnym szkodliwym czynnikom. Aby zapobiec groźnym infekcjom, należy szybko zabezpieczyć ranę. Jednak zanim przykleisz plaster, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Instrukcja prawidłowego przyklejania plastra

  1. Przede wszystkim umyj ręce wodą z mydłem, a jeśli opatrujesz obcą osobę – załóż rękawiczki. Przygotuj też inne niezbędne rzeczy: nożyczki, jałowe gaziki, środki odkażające itp. Zarówno mniejsze, jak i większe skaleczenia oraz otarcia przemyj bieżącą wodą z mydłem, które zadziała antybakteryjnie i zdezynfekuje ranę. Strumień wody zazwyczaj wypłukuje też ze skaleczenia niewielkie ciała obce i zabrudzenia (np. małe kamyki, żwirek, piasek).
  2. Obejrzyj uważnie miejsce urazu po przepłukaniu i usuń za pomocą jałowego gazika ewentualne zanieczyszczenia, które jeszcze pozostały w ranie. Pamiętaj, żeby nie pocierać uszkodzonej tkanki, ale delikatnie przykładać gazik.
  3. Jeśli rana krwawi, nie naklejaj od razu plastra z opatrunkiem, ponieważ szybko przesiąknie. Zabezpiecz skaleczenie jałowym gazikiem oraz przylepcem. Nigdy jednak nie przyklejaj go bezpośrednio na ranę!
  4. Potem osusz uszkodzoną skórę jałową gazą (nie watą, ponieważ kłaczki mogą dostać się do rany). Dobierz wielkość plastra do skaleczenia. Do opatrywania różnych ran bardzo dobrze sprawdzają się plastry do samodzielnego przycinania, np. Leukoplast Strong, plastry z opatrunkiem, 6 cm x 1 m albo przylepiec w rolce Leukoplast 2,5 cm x 4,6 m. Nie dotykaj rękami opatrunku, ale samoprzylepną część plastra. Zmień plaster na nowy, gdy się zabrudzi albo przesiąknie krwią.

Kiedy ze zranieniem należy udać się do lekarza albo na SOR?

Po wstępnym zabezpieczeniu i ocenie stanu rany może się okazać, że naklejenie plastra nie wystarczy. Wybierz się do lekarza, jeżeli rana:

  • została zanieczyszczona ziemią (ryzyko zakażenia tężcem i innymi bakteriami),
  • mocno krwawi i ma jasnoczerwony kolor (możliwe przerwanie tętnicy),
  • poszkodowany jest blady, sinieją mu usta itp.

Jeśli stan zranionej osoby Cię niepokoi, wykonanie telefonu pod numer alarmowy i skonsultowanie objawów z dyspozytorem na pewno pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji. W razie konieczności, jeśli uraz tego wymaga, warto zastosować bandaż elastyczny.

Co zrobić żeby plastry się nie odklejały

Jak przykleić plaster, żeby nie odpadał?

Aco zrobić, żeby plastry się nie odklejały? Problem zazwyczaj rozwiązuje umieszczanie ich na czystej, osuszonej i odtłuszczonej skórze. Jeżeli więc wykonasz po kolei wszystkie wymienione wcześniej kroki, plaster powinien trzymać się do następnej zmiany opatrunku. Wybieraj również plastry wysokiej jakości, w których zastosowano odpowiednią technologię (chociażby taką jak w plastrach z opatrunkiem Leukoplast Barrier). Dobrze, gdy:

  • z jednej strony opatrunek jest wodoodporny, a z drugiej przepuszczający dla pary wodnej,
  • materiał ma wysoką elastyczność i dostosowuje się do ruchów ciała, a także nie zawiera szkodliwych substancji, np. lateksu (dotyczy to zarówno włókniny, jak i kleju).

Przyklejanie plastrów na różne rany

Pewne miejsca na ciele oraz rodzaje ran są bardziej problematyczne. Najwięcej kłopotów sprawiają skaleczenia na opuszkach palców, na dużych, ruchomych stawach oraz długich ran ciętych (nawet tych stosunkowo płytkich, które nie wymagają zakładania szwów). Oto kilka praktycznych sugestii.

  • Jak przykleić plaster na czubek palca? Pomocne jest przecięcie samoprzylepnych fragmentów plastra po obu stronach opatrunku (dłuższej strony) oraz klejenie na krzyż. Przyłóż część z opatrunkiem do rany i przyklej dwa paski, zawijając je wokół palca. Następnie złóż plaster i przyklej pozostałe dwa paski po przeciwnej stronie.
  • Jak przykleić plaster na łokieć, kolano albo inny staw? Ruchome stawy wymagają odpowiednio dużych i elastycznych plastrów z miękkiej włókniny. Możesz wykorzystać w tym celu plastry w rolce Leukoplast Hypafix, 10 cm x 10 m.
  • Jak zabezpieczyć długą ranę ciętą? Przyklejanie zwykłych plastrów nie zda egzaminu, ponieważ brzegi rany najczęściej się rozchodzą, a przez to trudniej goją. Najlepiej zamknąć uszkodzenie skóry za pomocą „szwów samoprzylepnych”, takich jak paski do zamykania ran Leukoplast Strip.

Sprawdź, co na stłuczenia warto zastosować.

Przyklejanie plastra dziecku

Jeśli skaleczeniu uległo dziecko, opiekunowie powinni zachować zimną krew. Nie krzycz ani nie strofuj malucha – na ewentualne tłumaczenie, jak zapobiec wypadkom, przyjdzie czas później. Spróbuj obrócić sytuację w żart, żeby malec się uspokoił. A najlepszą nagrodą za dzielne znoszenie „operacji” będzie plaster z ulubionym bohaterem, np. Leukoplast Kids Hero Edition z Batmanem.

Zobacz, co jeszcze powinna zawierać każda apteczka dla dziecka!

Jak odkleić plaster

Jak odkleić plaster bez bólu?

Przyklejony plaster trzeba za jakiś czas oczywiście usunąć, np. po zagojeniu się rany albo w celu założenia nowego opatrunku. Jak bezboleśnie odkleić plaster? Przede wszystkim nie rób tego szybko ani na siłę. Delikatnie podważ brzegi, a jeśli nie chcą odejść, namocz je solą fizjologiczną, specjalnym sprayem do usuwania plastrów albo letnią wodą. Po każdym zdjęciu zużytego plastra uszkodzoną skórę trzeba zdezynfekować.

Prawidłowe przyklejanie i odklejanie plastrów w skrócie

Czas na kilka słów podsumowania. Jak dobrze przykleić plaster? Zadbaj o higienę, odkaź i przemyj ranę, a także wybierz plaster dobrej jakości i w odpowiednim rozmiarze. A gdy usuwasz lub wymieniasz opatrunek, rób to delikatnie i najlepiej na mokro. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, odklejający się plaster już nigdy nie będzie dla Ciebie problemem.

    O autorze
    Justyna Dystrych
    Justyna Dystrych
    Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i pierwiastków. A prywatnie jestem dobrą wnuczką, od wielu lat zaangażowaną w opiekę nad coraz bardziej starzejącą się babcią. Chętnie dzielę się moimi doświadczeniami, które mogą pomóc nie tylko kochanym seniorom, ale również ich bliskim w tym trudnym okresie życia.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Justyna Dystrych
    Justyna Dystrych
    Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i...
    Przeczytaj więcej od tego autora