Pulsujący ból głowy – co może oznaczać? Czy to migrena?

23. 7. 2017 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
 • boląca głowa

Ból głowy zna chyba każdy. Migrenę – na szczęście nie, choć to schorzenie, które dotyka ludzi na całym świecie. Ból głowy może mieć wiele przyczyn, ale nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Dowiedz się, co powoduje napady migreny i jak sobie z nią radzić.

Częste bóle głowy - czy to migrena?

Migrenę rozpoznasz po napadach silnego bólu głowy, które trwają od 4 do 72 godzin. Zazwyczaj tętniący ból obejmuje połowę lub całą głowę i jest połączony z nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na światło i dźwięk. Co charakterystyczne - nasila się podczas ruchów głowy oraz aktywności fizycznej. Napady migrenowe pojawiają się z różną częstotliwością – od kilku w roku do kilku miesięcznie i między nimi nie odczuwa się żadnych dolegliwości.

O migrenie przewlekłej możemy mówić, kiedy bóle głowy występują przez 15 i więcej dni w miesiącu przez okres ponad 3 miesięcy, a cechy migrenowego bólu głowy stwierdza się przez co najmniej 8 dni w miesiącu.

Migrena trwa najczęściej przez całe życie, z okresami zaostrzeń i remisji. Często ustępuje w okresie ciąży. Zdarzają się przypadki całkowitego samoistnego wyleczenia, ale są to rzadkie sytuacje. Na ogół migrena nie powoduje trwałych następstw, ale pogarsza jakość życia. Częste bóle głowy są nierzadko przyczyną nadużywania leków przeciwbólowych. Wówczas migrena może przejść w przewlekły ból głowy spowodowany nadużywaniem leków.

Sprawdź leki i preparaty na migrenę.

Jak rozpoznać migrenę?

Właściwe rozpoznanie migreny następuje na podstawie wywiadu lekarskiego.

Migrenę można rozpoznać, gdy występują epizodyczne napady bólu głowy trwające od 4 do 72 godzin.

Charakterystyka bólu

(przynajmniej 2 cechy)

nasilenie umiarkowane/ciężkie
jednostronna lokalizacja
pulsujący charakter
zaostrzanie przy ruchu

Dodatkowe objawy

(przynajmniej jeden)

nadwrażliwość na światło i dźwięki
nudności i/lub wymioty

Czasem ból migrenowy jest bezpośrednio poprzedzony doznaniami, które nazywane są aurą migrenową. Objawy te są odwracalne i z reguły ustępują tuż przed pojawieniem się bólu głowy lub na początku jego trwania.

Oto objawy aury migrenowej:

 • zaburzenia widzenia – najczęściej migające plamy, fale lub linie,
 • drętwienie twarzy lub kończyn,
 • zawroty głowy
 • oraz zaburzenia mowy.

Rzadziej w przebiegu aury migrenowej może dojść do przemijającego osłabienia jednej połowy ciała.

Co może powodować napad migreny?

Boli Cię głowa, a Ty chcesz wiedzieć, co mogło ją wywołać? Poniżej znajdziesz kilka przyczyn, które mogą powodować migrenę:

 • głód/pominięcie posiłku,
 • stres,
 • odwodnienie,
 • zaburzenia snu – niedospanie lub zbyt długi sen,
 • zmiany hormonalne u kobiet,
 • owulacja lub miesiączka,
 • alkohol,
 • bodźce fizyczne – m. in. jasne lub migające światło, głośne dźwięki, zapachy,
 • niektóre pokarmy – czekolada, orzechy, owoce cytrusowe (zwłaszcza banany i awokado), produkty zawierające kofeinę, tyraminę (czekolada, sery pleśniowe, wędzone ryby, wątróbki drobiowe, figi, niektóre rośliny strączkowe), wzmacniacze smaku i zapachu, azotany i azotyny (znajdują się w przetworzonych produktach mięsnych), słodzik (aspartam), produkty wysoko przetworzone, fermentowane, kiszone, marynowane,
 • niektóre leki – m. in. doustne środki antykoncepcyjne, nitraty (leki nasercowe stosowane głównie w przerywaniu i zapobieganiu napadom choroby wieńcowej).

Jak sobie radzić podczas ataku migreny?

Ból głowy nie daje Ci spokoju, a Ty nie wiesz co robić? W razie pojawienia się napadu migreny pamiętaj o kilku wskazówkach.

 1. Ułóż się w wygodnym miejscu w cichym i ciemnym pomieszczeniu.
 2. Zastosuj ciepłe lub zimne okłady na bolące okolice głowy,
 3. Zażyj jeden z leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty (np. paracetamol, ibuprofen, diklofenak). Dostępne są też preparaty przeciwmigrenowe, wśród których najwyższą skuteczność mają tryptany oraz pochodne ergotaminy.

Pamiętaj, że każdy napad migrenowy wymaga leczenia. Skuteczna terapia ataku zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnego. W przypadku wystąpienia migreny, lek przeciwbólowy należy przyjąć jak najszybciej!

Bóle głowy - profilaktyka

Leczenie profilaktyczne to czasem jedyne rozwiązanie u 1/5 pacjentów cierpiących na migreny. Jego celem jest zmniejszenie częstości napadów bólów głowy, ich nasilenia i czasu trwania. Działania profilaktyczne mają też spowodować większą skuteczność leczenia doraźnego. 

Co robić, by zapobiec uciążliwym bólom głowy? Przede wszystkim pamiętaj o właściwym trybie życia. Odżywiaj się regularnie – unikaj produktów i napojów, które mogą wywołać migrenę. Zadbaj o odpowiednią długość snu. Staraj się też omijać silne bodźce, takie jak hałas, czy intensywne zapachy. I oczywiście unikaj stresu!

W profilaktyce migrenowej stosuje się różne grupy leków, w tym beta–adrenolityki (np. propranolol), blokery kanałów wapniowych, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne oraz toksynę botulinową.

Więcej artykułów na ten temat

 • Migrena z aurą (oczna) – przyczyny, objawy, leczenie

  Migrena z aurą (oczna) – przyczyny, objawy, leczenie

  · 6 minut czytania
  • boląca głowa
  Migrena to schorzenie neurologiczne, które w głównej mierze dotyczy młodych kobiet. U części z nich napad bólu głowy poprzedzają charakterystyczne objawy oczne. Dowiedz się więcej na temat migreny z aurą wzrokową.
 • Czym jest klasterowy ból głowy? Jak często może występować? Kto jest najbardziej narażony na odczuwanie przykrych dolegliwości? Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jak leczyć chorobę!
 • Silne zawroty głowy – co mogą oznaczać?

  Silne zawroty głowy – co mogą oznaczać?

  · 3 minuty czytania
  • boląca głowa
  Na co mogą wskazywać zawroty głowy? Kiedy trzeba się niezwłocznie skonsultować z lekarzem? Jak zminimalizować uciążliwe dolegliwości? Sprawdź porady lekarza!