Irytuje Cię łzawienie oczu? Oto porady, jak je wyeliminować

1. 1. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Irytuje Cię łzawienie oczu? Oto porady, jak je wyeliminować

Po co w ogóle są łzy i dlaczego oczy łzawią? Powodów może być wiele, niektóre są dosyć prozaiczne – wynikają z emocji czy po prostu bólu. Inne natomiast mogą świadczyć o podrażnieniu oka lub chorobie.

Po co są łzy?

Łzy spełniają ważną funkcję narządu wzroku – chronią gałkę oczną przed zanieczyszczeniami w postaci kurzu i pyłu, zabezpieczają przed zakażeniami, nawilżają i odżywiają rogówkę i spojówkę, co wpływa korzystnie na jakość widzenia.

Łzy na powierzchni oka tworzą tzw. film łzowy, który składa się z trzech warstw – lipidowej, wodnej i mucynowej. Ten płyn jest wydzielany przez gruczoł łzowy i odprowadzany przez kanaliki łzowe. Zwykle łzy wydzielane są w niewielkich ilościach, praktycznie niezauważalnych.

łzawiące oko

Od czego łzawią oczy?

Oko może łzawić, gdy zostało podrażnione przez ciała obce lub niektóre substancje. W takim przypadku na skutek odruchu bezwarunkowego może dochodzić do nadmiernego wydzielania łez. Oczy łzawią, by wypłukać to, co je zanieczyściło.

Na nadmierne wydzielanie łez mogą mieć wpływ także emocje (smutek, radość) czy ból. Jest to jednak fizjologiczna odpowiedź gruczołu łzowego na działające czynniki.

Do nadmiernego łzawienia oczu może dochodzić także w patologiach narządu wzroku i w zależności od przyczyny łzawienie może być stałe, przewlekłe lub występować w postaci napadowej.

Łzawienie oczu – przyczyny, czyli skąd tyle łez?!

  • nadmierna produkcja łez
  • niewydolność pompy łzowej
  • upośledzenie odpływu łez – w warunkach prawidłowych nadmiar łez odprowadzany jest poprzez kanaliki łzowe do jamy nosowej

Niedrożność kanalika łzowego

Jedną z przyczyn nadmiernego łzawienia może być niedrożność kanalika łzowego. Wrodzona niedrożność przewodu łzowego należy do najczęstszych przyczyn utrudnionego odpływu łez z oka. Pierwsze objawy występują już w okresie noworodkowym i bardzo często dochodzi do rozwoju wtórnych infekcji.

Objawy wrodzonej niedrożności przewodu łzowego:

  • śluzowo-ropna wydzielina w worku spojówkowym
  • zaczerwienienie oczu
  • obrzęk w okolicy wewnętrznego kącika oka

Najczęściej leczenie polega na przepłukiwaniu przewodów łzowych, stosowaniu kropli z antybiotykiem i masażu. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie rezultatów, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Niedrożność przewodów nosowo-łzowych może mieć też charakter nabyty. Do takiej sytuacji może dochodzić w przypadku zapalenia kanalików łzowych na skutek infekcji bakteryjnej czy grzybiczej. Czasami stan zapalny przechodzi w formę przewlekłą. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiednich preparatów przeciw drobnoustrojom. Przyczyną niedrożności kanalików łzowych może być także uraz, np. złamanie kości nosa.

Niekiedy nie udaje się ustalić przyczyny zwężenia przewodów nosowo-łzowych, mówimy wtedy o idiopatycznej przyczynie niedrożności.

Zapalenie spojówek a łzawienie

Innymi powodami nadmiernego wydzielania łez jest zapalenie spojówek, które może występować w postaci ostrej, podostrej lub przewlekłej. Charakterystycznymi cechami zapalenia spojówek oprócz łzawienia jest zaczerwienienie gałki ocznej, pieczenie i swędzenie.

Zespół suchego oka a łzawienie oczu

Paradoksalnie częstą przyczyną nadmiernego łzawienia oczu może być zespół suchego oka. Choroba ta związana z niedostateczną ilością wydzielanych łez, co objawia się nadmierną suchością. Wtedy pojawiają się pieczenie, ból, swędzenie i uczucie „piasku pod powiekami”. Jeśli dojdzie do nadmiernego drapania, pocierania lub podrażnienia mechanicznego (np. na skutek pyłów w powietrzu), organizm zareaguje nadprodukcją łez.

Inne schorzenia okulistyczne a łzawienie oczu

Do innych przyczyn zwiększonego łzawienia należą również inne schorzenia okulistyczne takie jak zapalenie brzegów powiek, zapalenie rogówki, erozja rogówki lub niektóre ostre stany okulistyczne.  U osób starszych na skutek zwiotczenia powiek oraz osłabienia siły mięśnia okrężnego oka (np. na skutek odwinięcia powieki) również produkcja łez jest zwiększona.

Ciało obce w oku a łzawienie

Pamiętaj, że nierzadką przyczyną łzawienia jest obecność ciała obcego w oku np. rzęsy, piasku, pyłku lub większego obiektu. W odruchowej reakcji oko zaczyna łzawić, dzięki czemu możliwe jest samoistne wypłukanie ciała obcego na zewnątrz. Jeśli do tego nie dojdzie, może być wymagana pilna konsultacja i interwencja lekarza okulisty.

krople na łzawiące oczy

Łzawienie oczu – leczenie i profilaktyka

Jeśli często łzawią Ci oczy, udaj się do okulisty, aby ustalić przyczynę tej dolegliwości i zlikwidować Twój problem za pomocą odpowiedniego leczenia. Lekarz oceni stan poszczególnych struktur gałek ocznych i dobierze odpowiednie preparaty.

Niektórych przyczyn nadmiernego łzawienia możesz unikać, przestrzegając podstawowych zasad profilaktyki. Pamiętaj o odpowiedniej higienie narządu wzroku. Dotykanie okolic oczu zawsze musi być poprzedzone dokładnym umyciem rąk. Istotne jest także przestrzeganie higieny podczas wyjmowania i zakładania soczewek kontaktowych oraz ich przechowywania. Jeśli pracujesz np. z opiłkami metali, również musisz zachować szczególną ostrożność.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska