Irytuje Cię łzawienie oczu? Oto porady, jak je wyeliminować

Po co w ogóle są łzy i dlaczego oczy łzawią? Powodów może być wiele, niektóre są dosyć prozaiczne – wynikają z emocji czy po prostu bólu. Inne natomiast mogą świadczyć o podrażnieniu oka lub chorobie.
Po co są łzy?
Łzy spełniają ważną funkcję narządu wzroku – chronią gałkę oczną przed zanieczyszczeniami w postaci kurzu i pyłu, zabezpieczają przed zakażeniami, nawilżają i odżywiają rogówkę i spojówkę, co wpływa korzystnie na jakość widzenia.
Łzy na powierzchni oka tworzą tzw. film łzowy, który składa się z trzech warstw – lipidowej, wodnej i mucynowej. Ten płyn jest wydzielany przez gruczoł łzowy i odprowadzany przez kanaliki łzowe. Zwykle łzy wydzielane są w niewielkich ilościach, praktycznie niezauważalnych.
Od czego łzawią oczy?
Oko może łzawić, gdy zostało podrażnione przez ciała obce lub niektóre substancje. W takim przypadku na skutek odruchu bezwarunkowego może dochodzić do nadmiernego wydzielania łez. Oczy łzawią, by wypłukać to, co je zanieczyściło.
Na nadmierne wydzielanie łez mogą mieć wpływ także emocje (smutek, radość) czy ból. Jest to jednak fizjologiczna odpowiedź gruczołu łzowego na działające czynniki.
Do nadmiernego łzawienia oczu może dochodzić także w patologiach narządu wzroku i w zależności od przyczyny łzawienie może być stałe, przewlekłe lub występować w postaci napadowej.
Sprawdź krople do oczu.
Łzawienie oczu – przyczyny, czyli skąd tyle łez?!
- nadmierna produkcja łez
- niewydolność pompy łzowej
- upośledzenie odpływu łez – w warunkach prawidłowych nadmiar łez odprowadzany jest poprzez kanaliki łzowe do jamy nosowej
Niedrożność kanalika łzowego
Jedną z przyczyn nadmiernego łzawienia może być niedrożność kanalika łzowego. Wrodzona niedrożność przewodu łzowego należy do najczęstszych przyczyn utrudnionego odpływu łez z oka. Pierwsze objawy występują już w okresie noworodkowym i bardzo często dochodzi do rozwoju wtórnych infekcji.
Sprawdź żele i maści do oczu.
Objawy wrodzonej niedrożności przewodu łzowego:
- śluzowo-ropna wydzielina w worku spojówkowym
- zaczerwienienie oczu
- obrzęk w okolicy wewnętrznego kącika oka
Najczęściej leczenie polega na przepłukiwaniu przewodów łzowych, stosowaniu kropli z antybiotykiem i masażu. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie rezultatów, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.
Niedrożność przewodów nosowo-łzowych może mieć też charakter nabyty. Do takiej sytuacji może dochodzić w przypadku zapalenia kanalików łzowych na skutek infekcji bakteryjnej czy grzybiczej. Czasami stan zapalny przechodzi w formę przewlekłą. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiednich preparatów przeciw drobnoustrojom. Przyczyną niedrożności kanalików łzowych może być także uraz, np. złamanie kości nosa.
Niekiedy nie udaje się ustalić przyczyny zwężenia przewodów nosowo-łzowych, mówimy wtedy o idiopatycznej przyczynie niedrożności.
Zapalenie spojówek a łzawienie
Innymi powodami nadmiernego wydzielania łez jest zapalenie spojówek, które może występować w postaci ostrej, podostrej lub przewlekłej. Charakterystycznymi cechami zapalenia spojówek oprócz łzawienia jest zaczerwienienie gałki ocznej, pieczenie i swędzenie.
Sprawdź krople na zapalenie spojówek.
Zespół suchego oka a łzawienie oczu
Paradoksalnie częstą przyczyną nadmiernego łzawienia oczu może być zespół suchego oka. Choroba ta związana z niedostateczną ilością wydzielanych łez, co objawia się nadmierną suchością. Wtedy pojawiają się pieczenie, ból, swędzenie i uczucie „piasku pod powiekami”. Jeśli dojdzie do nadmiernego drapania, pocierania lub podrażnienia mechanicznego (np. na skutek pyłów w powietrzu), organizm zareaguje nadprodukcją łez.
Inne schorzenia okulistyczne a łzawienie oczu
Do innych przyczyn zwiększonego łzawienia należą również inne schorzenia okulistyczne takie jak zapalenie brzegów powiek, zapalenie rogówki, erozja rogówki lub niektóre ostre stany okulistyczne. U osób starszych na skutek zwiotczenia powiek oraz osłabienia siły mięśnia okrężnego oka (np. na skutek odwinięcia powieki) również produkcja łez jest zwiększona.
Sprawdź produkty do higieny oczu.
Ciało obce w oku a łzawienie
Pamiętaj, że nierzadką przyczyną łzawienia jest obecność ciała obcego w oku np. rzęsy, piasku, pyłku lub większego obiektu. W odruchowej reakcji oko zaczyna łzawić, dzięki czemu możliwe jest samoistne wypłukanie ciała obcego na zewnątrz. Jeśli do tego nie dojdzie, może być wymagana pilna konsultacja i interwencja lekarza okulisty.
Łzawienie oczu – leczenie i profilaktyka
Jeśli często łzawią Ci oczy, udaj się do okulisty, aby ustalić przyczynę tej dolegliwości i zlikwidować Twój problem za pomocą odpowiedniego leczenia. Lekarz oceni stan poszczególnych struktur gałek ocznych i dobierze odpowiednie preparaty.
Niektórych przyczyn nadmiernego łzawienia możesz unikać, przestrzegając podstawowych zasad profilaktyki. Pamiętaj o odpowiedniej higienie narządu wzroku. Dotykanie okolic oczu zawsze musi być poprzedzone dokładnym umyciem rąk. Istotne jest także przestrzeganie higieny podczas wyjmowania i zakładania soczewek kontaktowych oraz ich przechowywania. Jeśli pracujesz np. z opiłkami metali, również musisz zachować szczególną ostrożność.
Najnowsze artykuły
Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie
Objawy ucha pływaka mogą powodować duży dyskomfort. Pojawia się ból ucha, obrzęk stan zapalny i kłopoty ze słuchem. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia laryngologicznego.Zapalenie spojówek – od czego je mam?
Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub alergii. Wybór odpowiedniego leczenia jest zależny od podejrzewanej przyczyny. Poznaj charakterystyczne objawy!Zatkane ucho – jak je odetkać?
Zatkane ucho to częsty problem w praktyce otolaryngologicznej. Towarzyszące temu nieprzyjemne uczucie sprawia, że pacjenci szybko szukają pomocy u lekarza. Poznaj sposoby na odetkanie ucha.Czym jest zaćma? Objawy, przyczyny, leczenie choroby
Zaćma powoduje pogorszenie ostrości widzenia spowodowane zmętnieniem soczewki oka. Sprawdź, jak wygląda leczenie i czy można jej zapobiegać!Jaskra - objawy, przyczyny, leczenie choroby
Jaskra to choroba dotycząca uszkodzenia nerwu wzrokowego. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze objawy i jak ją rozpoznać!Zespół suchego oka - przyczyny, objawy i leczenie
Na czym polega zespół suchego oka? Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można poradzić sobie z uciążliwymi objawami? Sprawdź w artykule!Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!
Co jest, aby dbać o wzrok? Jakie witaminy i minerały dostarczać wraz z pożywieniem? Sprawdź, jaka powinna być dieta na oczy!Mrowienie w uchu – co oznacza? Przyczyny objawu
Doświadczasz uczucia mrowienia w uchu? Sprawdź, z jakimi chorobami może wiązać się ten objaw i kiedy udać się do lekarza!
Przeczytaj też
Zapalenie ucha – leczenie u dziecka
Zapalenie ucha u dzieci to częsta dolegliwość, ale żeby ją wyleczyć, niezbędne jest dobranie odpowiedniej kuracji. Czy antybiotyk to jedyna forma pomocy? Na co należy uważać, aby uniknąć powikłań?Kłopoty z widzeniem po zmierzchu, czyli kurza ślepota
Kurza ślepota to zaburzenie widzenia pojawiające się po zmierzchu. Czym jeszcze się objawia? Kiedy udać się do lekarza? Na czym polega leczenie? Sprawdź szczegóły!Irytuje Cię łzawienie oczu? Oto porady, jak je wyeliminować
Łzy pełnią kluczową rolę – chronią przed zanieczyszczeniami, nawilżają, odżywiają. W nadmiernej ilości mogą jednak świadczyć o patologii. Dowiedz się, dlaczego oczy łzawią!Polipy w nosie – czy potrzebna mi operacja? Lekarz odpowiada!
Dokucza Ci nieustanny katar, a do tego często odczuwasz bóle głowy? Takie objawy mogą świadczyć o polipach w nosie. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Na czym polega diagnostyka? Sprawdź!Co może oznaczać zatkany nos w nocy bez kataru? [Opinia lekarza]
Zatoki, alergia, polipy – to tylko niektóre przyczyny zatkanego nosa. Co jeszcze może przeszkadzać w swobodnym oddychaniu przez nos? Czy istnieją sposoby na pozbycie się dyskomfortu? Sprawdź!Gradówka na oku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie choroby aptecznymi i domowymi sposobami
Zastanawiasz się, czym różni się jęczmień od gradówki na oku? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak wygląda profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie uciążliwej dolegliwości!Retinopatia cukrzycowa − leczenie laserem może pomóc!
Cukrzyca to choroba XXI wieku. Cierpi na nią przeszło 400 milionów ludzi na całym świecie. Jednym z jej powikłań jest retinopatia oka. Czym grozi to schorzenie i jak je leczyć? Sprawdź!Opadająca powieka u dziecka: taki jego urok czy choroba?
Jeśli zauważysz, że Twojemu dziecku opada powieka, zgłoś się do lekarza. Nieleczona ptoza prowadzi do nieodwracalnych zmian, dlatego nie należy bagatelizować jej objawów. Dowiedz się więcej!
Więcej artykułów na ten temat
Zapalenie spojówek – od czego je mam?
· 6 minut czytaniaZapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub alergii. Wybór odpowiedniego leczenia jest zależny od podejrzewanej przyczyny. Poznaj charakterystyczne objawy!Kłopoty z widzeniem po zmierzchu, czyli kurza ślepota
· 4 minuty czytaniaKurza ślepota to zaburzenie widzenia pojawiające się po zmierzchu. Czym jeszcze się objawia? Kiedy udać się do lekarza? Na czym polega leczenie? Sprawdź szczegóły!- Na Twojej powiece pojawiła się narośl? Jak sobie z nią poradzić? Czy zmiany na powiece mogą świadczyć o nowotworach? Jak leczyć guzki? Kto jest najbardziej narażony na zmiany skórne? Sprawdź!