Łysienie androgenowe: leczenie finasterydem czy minoksydilem?

21. 12. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Łysienie androgenowe: leczenie finasterydem czy minoksydilem?

Bardzo często za łysieniem mężczyzn stoją męskie hormony (androgeny). Dlatego właśnie takie łysienie nazywa się łysieniem androgenowym. Co zaskakujące, problem ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Do niedawna większość łysiejących mężczyzn traktowała nadmierne wypadanie włosów jako naturalny proces związany ze starzeniem się. Dziś coraz więcej panów szuka pomocy u dermatologa i stosuje różne preparaty na łysienie androgenowe. Czy istnieje magiczny lek na łysienie androgenowe? Sprawdź to!

Androgenowe wypadanie włosów − co to jest?

Głównym winowajcą w przypadku androgenozależnej utraty włosów są oczywiście geny! To po swoich przodkach dziedziczysz skłonność do nadmiernego wypadania włosów. Mieszki włosowe u osób z łysieniem androgenowym są wyjątkowo wrażliwe na dihydrotestosteron, czyli pochodną testosteronu. W wyniku działania męskich hormonów płciowych dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a następnie do utraty włosów. U mężczyzn linia włosów przy łysieniu androgenowym stopniowo przesuwa się ku górze. Dlatego włosy najpierw wypadają na czubku głowy.

Łysienie androgenowe - wypadające włosy

Co na łysienie androgenowe? Leki zarejestrowane: minoksydyl i finasteryd

Istnieje wiele preparatów na łysienie androgenowe. Pytanie tylko, które z nich wybrać? Szampony przeciw wypadaniu włosów, płyny do wcierania, a może tabletki? Najważniejsze to udać się do dermatologa. Lekarz zbiera wywiad, pyta m. in. o rodzinne skłonności do łysienia i wykonuje badanie trichoskopowe (ocena włosów w powiększeniu).

Minoksydyl

Leki na łysienie androgenowe dzieli się na preparaty miejscowe i doustne. Minoksydyl to lek, który szeroko stosuje się w leczeniu łysienia androgenowego w postaci preparatów do wcierania w skórę. Co zaskakujące, minoksydyl pierwotnie stosowany był jako lek na nadciśnienie. Później zauważono, że dodatkowo stymuluje wzrost włosów. Lek dostępny jest w 2 stężeniach: 2% i 5%. Przy czym słabszy preparat wskazany jest dla kobiet, a mocniejszy dla mężczyzn. Minoksydyl w płynie najczęściej stosuje się raz dziennie przez dłuższy czas. Pamiętaj jednak, że nawet miejscowy lek na łysienie androgenowe ma swoje działania niepożądane.

Łysienie androgenowe leczenie - minoksydyl na łysienie

Do skutków ubocznych najczęściej zgłaszanych przez pacjentów należą:

  • paradoksalne nasilenie wypadania włosów kilka tygodni po rozpoczęciu terapii, które jest przemijające
  • podrażnienie skóry, które wynika z zawartości w preparacie glikolu propylenowego, drażniącego skórę
  • nadmierne owłosienie na twarzy- nakładając preparat minoksydylu należy zwrócić szczególna uwagę na to, by lek nie spływał poza obręb owłosionej skóry głowy

Warunkiem skuteczności terapii minoksydylem jest jej sumienne i długotrwałe stosowanie.

Finasteryd

Jako lek zarejestrowany na łysienie androgenowe u mężczyzn jest także finasteryd. Substancja ta hamuje pewien enzym, czyli 5α-reduktazę typu II, przez co zmniejsza ilość dihydrotestosteronu w mieszkach włosowych i hamuje postępujące łysienie. Finasteryd cechuje się dużą skutecznością w leczeniu łysienia typu męskiego i jest często zalecany przez dermatologów. Pierwsze efekty widoczne są po kilku miesiącach, zwykle trwa to około pół roku.

Łysienie androgenowe leczenie - finasteryd na łysienie

Finasteryd ma ponadto niewiele działań niepożądanych. Jeżeli występują, mogą to być: osłabienie libido, zaburzenia wzwodu, ból jąder czy nadwrażliwość na lek. Na szczęście większość mężczyzn bardzo dobrze toleruje leczenie tym preparatem i nie zgłasza dolegliwości.

Terapia skojarzona – klucz do gęstych i bujnych włosów

Terapia łysienia typu męskiego zwykle trwa wiele miesięcy i wymaga od pacjenta dużej wytrwałości. Najlepsze efekty w hamowaniu postępu choroby daje jednoczesne stosowane minoksydylu i finasterydu, czyli tak zwanej terapii skojarzonej. Rozpoczynając kurację, która ma na celu zahamowanie wypadania włosów musisz uzbroić się w cierpliwość, bo na pierwsze efekty trzeba zwykle czekać kilka miesięcy. Czy warto? Na pewno tak, bo sumienna i regularna terapia daje satysfakcjonujące rezultaty.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska