Domowy krem do opalania. Sprawdź przepis!

30. 7. 2020 · 4 minuty czytania

Chcesz wykonać swój własny krem do opalania. Dowiedz się, jakich składników potrzebujesz i przeczytaj szczegółową instrukcję przygotowania!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Domowy krem do opalania. Sprawdź przepis!

Domowy krem do opalania przyda Ci się nie tylko w lecie! Naturalny krem do opalania wykonasz przy użyciu oleju kokosowego, olejku z malin, tlenku cynku i żelu aloesowego. Wiele z tych produktów to naturalna ochrona przeciwsłoneczna. Zobacz, jak zrobić krem do opalania w domowym laboratorium!

Domowy krem do opalania możesz używać nie tylko latem! W końcu promienie UV zagrażają Twojej skórze także w wiosną, jesienią czy zimą. Szczególnie jeżeli chodzi o promieniowanie UVB, które przedostaje się przez warstwę ozonową i chmury i odpowiada za degenerację komórek Twojego ciała.

Przed promieniami słonecznymi ochronić Cię mogą filtry mineralne i filtry chemiczne. Te pierwsze działają głównie powierzchniowo (działają jak lustro), a te drugie wnikają w skórę i zapewniają skuteczniejszą ochronę.

Jednym z najważniejszych składników filtrów mineralnych, czy też fizycznych, jest tlenek cynku. Znalazł się on także w tym domowym przepisie! Zobacz, jakie właściwości kryje w sobie ten biały proszek. Ochrona przeciwsłoneczna to tylko jedna jego supermoc. Więcej przeczytasz tu: Tlenek cynku − niesamowity biały proszek na trądzik i nie tylko...

Spis treści:

Jak zrobić krem do opalania?

Naturalny kosmetyk, który wyjdzie z tej mieszanki przypominał będzie bardziej masło do opalania niż krem. Jest to dużo prostsza forma wykonania ochrony przeciwsłonecznej, która nie wymaga zaawansowanej techniki mieszania emulsji (nie ma tu sekcji wodnej − poza żelem).

Żeby przygotować domowy „krem” do opalania potrzebować będziesz:

  • 1/4 szklanki oleju kokosowego
  • 2 łyżki tlenku cynku (proszek)
  • 2 łyżki olejku z malin
  • 1 szklanka masła shea
  • 1/4 szklanki żelu aloesowego
  • 1 lub 2 łyżki wosku pszczelego dla konsystencji

Wykonanie:

  1. Olej kokosowy i masło shea rozpuść w kąpieli wodnej. Do ciepłej mieszanki dodaj olejek z malin.
  2. Przed dodaniem żelu z aloesu upewnij się, że oleje wystygły. Dodaj aloes i energicznie mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji.
  3. Po całkowitym przestygnięciu mieszanki, dodaj tlenek cynku i dobrze wymieszaj.
  4. Dla poprawienia konsystencji możesz dodać 1 lub 2 łyżki roztopionego wosku pszczelego.

 

Domowy sposób na krem do opalania − składniki

Olej kokosowy

Olej kokosowy zapewnia ochronę przeciwsłoneczną na poziomie 2 − 4 SPF. Daje to bardzo słabą, jednak jakąś barierę przed promieniowaniem UVB. Dodatkowo, olej kokosowy doskonale nawilża skórę i wzmacnia płaszczy hydrolipidowy. Więcej na temat tego naturalnego kosmetyku przeczytasz w artykule: Niesamowite właściwości i zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce

Olej z pestek malin

Olej z pestek malin ma dość wysoką w porównaniu do standardowych olejów ochronę przeciwsłoneczną. Szacuje się, że SPF wynosi tu ponad 20. Niektóre źródła podają przedział od 20 do 50 jednak to bardzo duży rozrzut i dermatolodzy mają wątpliwości, co do niego. Więcej o olejku z pestek malin przeczytasz tu: HIT kosmetyczny – poznaj olej z pestek malin

Tlenek cynku

To, jaką ochronę przeciwsłoneczną zapewnia tlenek cynku, zależy od stężenia produktu w kosmetyku. Stężenie ok. 3% daje SPF między 6 a 10, 7,5% − SPF 20, a powyżej 50% to filtr SPF powyżej 50. Jeżeli więc chcesz podnieść ochronę słoneczną domowego filtra, wystarczy zwiększyć ilość tlenu cynku w „kremie” do opalania.

Żel aloesowy

To świetny nośnik dla kremu przeciwsłonecznego. Dodatkowo zapewnia tak potrzebne w lecie nawilżenie. Domowa mieszanka przeciwsłoneczna wspaniale wpłynie na kondycję Twojej skóry, szczególnie jeżeli masz problem z jej przesuszeniem. W końcu krem ten to głównie mieszanka emolientów i humektantów. Na temat aloesu możesz dowiedzieć się więcej z tekstu: Aloes w kosmetyce − poznaj sekret pięknej skóry Kleopatry!

Masło shea

Masło shea to jeden z najważniejszych składników niemal każdego aptecznego emolientu. Dlaczego? Bo doskonale uszczelnia płaszcz hydrolipidowy. Dodatkowo, podobnie jak olej kokosowy zapewnia ochronę na poziomie 6 − 10 SPF. Więcej o maśle shea przeczytasz tu: Masło shea – kosmetyczny skarb Czarnego Lądu idealny na polskie zimy!

Wosk pszczeli

Jeżeli konsystencja domowego „kremu” do opalania nie będzie Ci odpowiadać, dla jej zagęszczenia możesz dodać wosk pszczeli. Dowiedz się więcej o właściwościach tego składnika kosmetyków z artykułu: Wosk pszczeli w kosmetyce – dlaczego warto go szukać w kosmetykach?

Krem do opalania DIY − dla kogo?

Ten domowy krem do opalania nie ochroni Cię być może przed silnym słońcem, jednak zapewni dostateczną, naturalną ochronę na poziomie SPF 15 lub 20. Wiele zależy od stężenia tlenku cynku, który do niego dodasz.

Dużą zaletą tego przepisu jest użycie 100-procentowo naturalnych składników, które wspaniale nawilżą Twoją skórę.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Domowy peeling kawowy na cellulit

      Domowy peeling kawowy na cellulit

      · 4 minuty czytania
      Peeling poprawia mikrokrążenie, zwiększa wchłanianie kosmetyków oraz odpręża i działa antyseptycznie. Jak wykonać go samodzielnie z użyciem kawy i olejku pomarańczowego? Poznaj sprawdzony przepis!
    • Świeca zapachowa przeznaczona do masażu cieszy się ogromną popularnością. Po zetknięciu z ciałem zaczyna się rozpuszczać, pozostawiając przyjemny zapach. Sprawdź, jak ja wykonać!
    • Szukasz dobrego kosmetyku do golenia? Możesz stworzyć go sama. Sięgnij po masło shea olej kokosowy i olej ze słodkich migdałów. Sprawdź szczegóły naszego przepisu!
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora