Kosmetyki dla seniorów – wybieramy najlepsze produkty do dojrzałej skóry!

17. 12. 2020 · Monika Mazurek · 5 minut czytania
 • porady dla seniora
 • codzienna pielęgnacja

Nie bez powodu mówi się, że odmładza nas przede wszystkim zadbana skóra. Utrata jej elastyczności, naturalnego napięcia i zdolności szybkiej regeneracji to jeden z pierwszych wyznaczników mijającego czasu. Jednak skóra to również ważny organ naszego ciała – pełni funkcję ochronną, a jej pielęgnacja to element profilaktyki zdrowotnej. Jakie kosmetyki dla seniorki i seniora powinny znaleźć się na ich łazienkowej półce?

Skóra seniora – dlaczego się zmienia?

Czynniki powodujące starzenie się skóry możemy podzielić na dwa rodzaje: czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Czynniki wewnętrzne są uwarunkowane genetycznie, ściśle związane z procesami starzenia się innych organów i nie mamy na nie zbytniego wpływu. Z kolei kategoria czynników zewnętrznych obejmuje wszelkie interakcje naszej skóry ze środowiskiem, w którym przebywamy. Wśród nich najbardziej szkodliwe jest promieniowanie ultrafioletowe. Do innych należą: stosowanie używek (papierosy, alkohol, narkotyki), a także niewłaściwa dieta.

W konsekwencji w skórze osoby starszej zachodzą zmiany, które wpływają również na jej wygląd. Zanikają włókna kolagenowe i warstwa lipidowa, łatwiej pojawiają się również uszkodzenia, rogowacenie czy podrażnienia. Skóra seniora staje się cienka i przesuszona, słabiej radzi sobie z zatrzymywaniem wody i regeneracją otarć, na jej powierzchni widać zaś coraz więcej nieestetycznych zmarszczek i przebarwień. Dlatego konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry osoby starszej – zarówno po to, by cieszyć się pięknym wyglądem, jak i w celu ochrony ciała. Należy pamiętać, że skóra stanowi barierę dla drobnoustrojów, które nie mogą dzięki niej wniknąć do wnętrza naszego organizmu.

kosmetyki dla seniorki

Piękna skóra – lepsze samopoczucie psychiczne

Zadbana i zdrowa skóra ma również wpływ na nasze samopoczucie psychiczne – szczególnie dotyczy to kobiet. Seniorki nie są tutaj wyjątkiem. Z badań Patrycji Woszczyk z Uniwersytetu Łódzkiego (2007-2009) przeprowadzonych wśród kobiet po 65. roku życia wynika, że osoby starsze nie tracą zainteresowania modą, kosmetykami i ogólnie pojętą sferą dbania o siebie. Większość z nas uważa, że kobieta w wieku emerytalnym wciąż może być atrakcyjna – dzięki zdobyczom współczesnej medycyny i kosmetologii.

 Co najbardziej dokucza starszym kobietom w pielęgnacji skóry? Wiele z nich zwraca uwagę na konieczność regularnego używania balsamu ze względu na wzrastający poziom przesuszenia naskórka. Wypielęgnowane ciało i twarz bez zmarszczek wymieniają jako jedne z głównych wyznaczników zadbanej kobiety – obok szczupłej sylwetki, gęstych i mocnych włosów oraz odpowiednio dobranego stroju. Skóra seniorki nie ma już co prawda tak sprawnych naturalnych mechanizmów utrzymywania napięcia (ze względu na zmniejszoną ilość wytwarzanego kolagenu i elastyny), jednak dzięki kosmetykom i specjalistycznym preparatom skutki uboczne jej starzenia się można w dużym stopniu zniwelować.

Sprawdź też dermokosmetyki na włosy.

Kosmetyki i środki do pielęgnacji skóry osób starszych

W walce z upływającym czasem zdecydowanie pomagają kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry dojrzałej. W dużej mierze są to środki nawilżające – pomagają utrzymać niezbędną elastyczność i zapobiegają utracie wody oraz nieprzyjemnemu przesuszeniu prowadzącemu do częstych otarć i podrażnień. Składy kosmetyków dla osób starszych powinny być również bogate w witaminy – zapewniają skórze niezbędne składniki odżywcze, a tym samym witalność, odpowiedni koloryt i młody, zdrowy wygląd.

środki kosmetyczne dla osób starszych

Krem do twarzy dla osób starszych

Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy i pod oczy to niezbędnik dla osób w starszym wieku. W tych miejscach ich skóra jest najcieńsza – najszybciej pojawiają się tam również zmarszczki. Odpowiedni kosmetyk regenerujący może im zapobiec. Do takich specyfików zalicza się m.in. Avene DermAbsolu, krem na noc przywracający komfort skóry.

Warto, aby w składzie kremu dla osoby starszej znalazły się:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe,
 • witamina A, C i E
 • oraz ceramidy.

Substancje te zapewniają odpowiednie nawilżenie,  wyrównują koloryt cery i poziom nawilżenia oraz częściowo chronią przed słońcem.

lotiony i balsamy dla seniora

Balsam dla osób starszych

Balsamy do ciała i dłoni to inny ważny preparat w kosmetyczce seniora. Ich regularne stosowanie pomaga bowiem natłuścić przesuszoną skórę i umiejętnie ochronić ją przed podrażnieniem, pękaniem i tworzeniem się ran.

W składzie balsamu powinny znaleźć się:

 • witamina E,
 • d-pantenol,
 • alantoina,
 • a także olejki – szczególnie polecane są te z awokado, lnu i wiesiołka.

Skutecznie zapobiegają one przesuszeniu, wzmacniając warstwę lipidową skóry. Warto wypróbować np. balsam nawilżający Cerave lub balsam intensywnie regenerujący od SVR Topialyse Baume.

Zadbana skóra seniora – symbol zdrowia i młodości

Często bagatelizujemy problemy i potrzeby naszej skóry, traktując ją jedynie w kategoriach estetycznych. To błąd – skóra pewni ważną rolę fizjologiczną, ochraniając nas przed wszelkimi patogenami z zewnątrz, na które narażamy ją w ciągu całego życia. W wieku dojrzałym warto zatroszczyć się o nią szczególny sposób, uzupełniając niedobory niezbędnych substancji, których sama nie może już sobie dostarczyć czy wyprodukować. Odwdzięczy się zarówno dobrym stanem, jak i pięknym, młodym wyglądem.

 

Źródła:

 1. Woszczyk P., Ciało, kosmetyki, ubranie... Atrakcyjny wygląd w opiniach starszych kobiet. [w] Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica. 34/2009, s. 187-204.
 2. Wydro D. M., Starzenie się skóry - aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne. [w] Prace wyróżnionych absolwentów Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Warszawa, 2008.
 3. Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. [w] Gerontol Pol. 14, 4/2006, s. 153-159.

Więcej artykułów na ten temat