Kosmetyki dla seniorów – wybieramy najlepsze produkty do dojrzałej skóry!

17. 12. 2020 · Monika Mazurek · 6 minut czytania

Nie bez powodu mówi się, że odmładza nas przede wszystkim zadbana skóra. Utrata jej elastyczności, naturalnego napięcia i zdolności szybkiej regeneracji to jeden z pierwszych wyznaczników mijającego czasu. Jednak skóra to również ważny organ naszego ciała – pełni funkcję ochronną, a jej pielęgnacja to element profilaktyki zdrowotnej. Jakie kosmetyki dla seniorki i seniora powinny znaleźć się na ich łazienkowej półce?

 

Skóra seniora – dlaczego się zmienia?

Czynniki powodujące starzenie się skóry możemy podzielić na dwa rodzaje: czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Czynniki wewnętrzne są uwarunkowane genetycznie, ściśle związane z procesami starzenia się innych organów i nie mamy na nie zbytniego wpływu. Z kolei kategoria czynników zewnętrznych obejmuje wszelkie interakcje naszej skóry ze środowiskiem, w którym przebywamy. Wśród nich najbardziej szkodliwe jest promieniowanie ultrafioletowe. Do innych należą: stosowanie używek (papierosy, alkohol, narkotyki), a także niewłaściwa dieta.

W konsekwencji w skórze osoby starszej zachodzą zmiany, które wpływają również na jej wygląd. Zanikają włókna kolagenowe i warstwa lipidowa, łatwiej pojawiają się również uszkodzenia, rogowacenie czy podrażnienia. Skóra seniora staje się cienka i przesuszona, słabiej radzi sobie z zatrzymywaniem wody i regeneracją otarć, na jej powierzchni widać zaś coraz więcej nieestetycznych zmarszczek i przebarwień. Dlatego konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry osoby starszej – zarówno po to, by cieszyć się pięknym wyglądem, jak i w celu ochrony ciała. Należy pamiętać, że skóra stanowi barierę dla drobnoustrojów, które nie mogą dzięki niej wniknąć do wnętrza naszego organizmu.

Sprawdź też, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry osoby starszej.

kosmetyki dla seniorki

Piękna skóra – lepsze samopoczucie psychiczne

Zadbana i zdrowa skóra ma również wpływ na nasze samopoczucie psychiczne – szczególnie dotyczy to kobiet. Seniorki nie są tutaj wyjątkiem. Z badań Patrycji Woszczyk z Uniwersytetu Łódzkiego (2007-2009) przeprowadzonych wśród kobiet po 65. roku życia wynika, że osoby starsze nie tracą zainteresowania modą, kosmetykami i ogólnie pojętą sferą dbania o siebie. Większość z nas uważa, że kobieta w wieku emerytalnym wciąż może być atrakcyjna – dzięki zdobyczom współczesnej medycyny i kosmetologii.

 



    Co najbardziej dokucza starszym kobietom w pielęgnacji skóry? Wiele z nich zwraca uwagę na konieczność regularnego używania balsamu ze względu na wzrastający poziom przesuszenia naskórka. Wypielęgnowane ciało i twarz bez zmarszczek wymieniają jako jedne z głównych wyznaczników zadbanej kobiety – obok szczupłej sylwetki, gęstych i mocnych włosów oraz odpowiednio dobranego stroju. Skóra seniorki nie ma już co prawda tak sprawnych naturalnych mechanizmów utrzymywania napięcia (ze względu na zmniejszoną ilość wytwarzanego kolagenu i elastyny), jednak dzięki kosmetykom i specjalistycznym preparatom skutki uboczne jej starzenia się można w dużym stopniu zniwelować.

    Sprawdź też kosmetyki na włosy.

    Kosmetyki i środki do pielęgnacji skóry osób starszych

    W walce z upływającym czasem zdecydowanie pomagają kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry dojrzałej. W dużej mierze są to środki nawilżające – pomagają utrzymać niezbędną elastyczność i zapobiegają utracie wody oraz nieprzyjemnemu przesuszeniu prowadzącemu do częstych otarć i podrażnień. Składy kosmetyków dla osób starszych powinny być również bogate w witaminy – zapewniają skórze niezbędne składniki odżywcze, a tym samym witalność, odpowiedni koloryt i młody, zdrowy wygląd.

    środki kosmetyczne dla osób starszych

    Krem do twarzy dla osób starszych

    Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy i pod oczy to niezbędnik dla osób w starszym wieku. W tych miejscach ich skóra jest najcieńsza – najszybciej pojawiają się tam również zmarszczki. Odpowiedni kosmetyk regenerujący może im zapobiec. Do takich specyfików zalicza się m.in. Avene DermAbsolu, krem na noc przywracający komfort skóry.

    Warto, aby w składzie kremu dla osoby starszej znalazły się:

    • nienasycone kwasy tłuszczowe,
    • witamina A, C i E
    • oraz ceramidy.

    Substancje te zapewniają odpowiednie nawilżenie,  wyrównują koloryt cery i poziom nawilżenia oraz częściowo chronią przed słońcem.

    lotiony i balsamy dla seniora

    Balsam dla osób starszych

    Balsamy do ciała i dłoni to inny ważny preparat w kosmetyczce seniora. Ich regularne stosowanie pomaga bowiem natłuścić przesuszoną skórę i umiejętnie ochronić ją przed podrażnieniem, pękaniem i tworzeniem się ran.

    W składzie balsamu powinny znaleźć się:

    • witamina E,
    • d-pantenol,
    • alantoina,
    • a także olejki – szczególnie polecane są te z awokado, lnu i wiesiołka.

    Skutecznie zapobiegają one przesuszeniu, wzmacniając warstwę lipidową skóry. Warto wypróbować np. balsam nawilżający Cerave lub balsam intensywnie regenerujący od SVR Topialyse Baume.

    Zadbana skóra seniora – symbol zdrowia i młodości

    Często bagatelizujemy problemy i potrzeby naszej skóry, traktując ją jedynie w kategoriach estetycznych. To błąd – skóra pewni ważną rolę fizjologiczną, ochraniając nas przed wszelkimi patogenami z zewnątrz, na które narażamy ją w ciągu całego życia. W wieku dojrzałym warto zatroszczyć się o nią szczególny sposób, uzupełniając niedobory niezbędnych substancji, których sama nie może już sobie dostarczyć czy wyprodukować. Odwdzięczy się zarówno dobrym stanem, jak i pięknym, młodym wyglądem.

     

    Źródła:

    1. Woszczyk P., Ciało, kosmetyki, ubranie... Atrakcyjny wygląd w opiniach starszych kobiet. [w] Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica. 34/2009, s. 187-204.
    2. Wydro D. M., Starzenie się skóry - aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne. [w] Prace wyróżnionych absolwentów Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Warszawa, 2008.
    3. Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. [w] Gerontol Pol. 14, 4/2006, s. 153-159.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Monika Mazurek
      Monika Mazurek
      Z wykształcenia jestem psycholożką. Ukończyłam społeczną psychologię kliniczną i neurokognitywistykę na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS. Obecnie jestem w trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Psychologii UJ. Jestem absolwentką certyfikowanych szkoleń z diagnozy zespołów otępiennych i chorób neurodegeneracyjnych oraz z obszaru seksuologii, a także autorką publikacji w periodykach i monografiach naukowych (m.in. Gerontologia Polska). Interesuję się neuroplastycznością, neurofarmakologią zaburzeń psychicznych i psychologią twórczości.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Monika Mazurek
      Monika Mazurek
      Z wykształcenia jestem psycholożką. Ukończyłam społeczną psychologię kliniczną i neurokognitywistykę na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS. Obecnie jestem w trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Psychologii UJ. Jestem absolwentką certyfikowanych szkoleń z...
      Przeczytaj więcej od tego autora