Samotność osób starszych. Zobacz, jak pomóc seniorom!

9. 1. 2020 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • psychologia

Samotność osób starszych, w dobie postępującego starzenia się społeczeństwa, zaczyna być poważnym problemem społecznym. Lokalne akcje organizowane w celu wsparcia samotnych osób starszych cieszą się dużym powodzeniem. Jest to jasny sygnał, że Polacy chcą pomagać, a samotność seniorów nie jest im obojętna. Nie wiesz, od czego zacząć? Zobacz, gdzie możesz się zwrócić i jak najlepiej pomóc starszej, samotnej osobie.

Samotność osób starszych w liczbach

Jak podają wyniki badania przeprowadzonego w 2018 roku na zlecenie organizacji pożytku publicznego, Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, 33% Polaków powyżej 80. roku życia deklaruje, że odczuwa samotność.

Dodatkowo, 10% badanych stwierdza, że samotność towarzyszy im bardzo często lub praktycznie zawsze. Według prognoz demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku aż 42% mieszkańców miast i 38% mieszkańców wsi będzie miało co najmniej 60 lat.

Samotność osób starszych

Samotność i osamotnienie osób starszych − główne problemy

Dlaczego samotność starszych ludzi jest tak trudna? Jak pokazują wyniki Badania spójności społecznej 2015, aktywność osób starszych w zakresie kontaktów społecznych jest ogólnie niższa niż u osób w młodszych grupach wiekowych (co 10. osoba starsza ma bardzo ograniczone kontakty społeczne).

Co ciekawe, badania pokazują, że osoby starsze mają zwiększony poziom zaufania do ludzi niż osoby w młodszych grupach wiekowych. Oznacza to, że seniorzy chętniej nawiązują kontakty z nieznajomymi. To wielki plus i nadzieja na pomoc osobom starszym. Jednak niesie to ze sobą duże zagrożenie − osoby starsze często stają się ofiarami naciągaczy i oszustów, którzy chcą wykorzystać to zaufanie do ludzi.

Te same badania uwidaczniają spadek wskaźników dobrego samopoczucia i poczucia sensu w życiu u osób powyżej 65. roku życia.

samotność seniorów

Jak pomóc osobom starszym?

1. Rozejrzyj się wokół

Samotność osób starszych nie musi być aż tak dotkliwie odczuwana, jeżeli sami zaczniemy wykazywać się empatią. Na początku warto rozejrzeć się wokół siebie – często osoby, które potrzebują pomocy to znajomi rodziny, sąsiad lub starsze osoby z Twojej najbliższej okolicy. Nawet jeśli nie proszą o pomoc i nie mówią wprost co czują, nie oznacza to, że nie potrzebują opieki lub towarzystwa. Samotność starszych ludzi może być dobrze ukrywana. Bardzo często jednak samotni seniorzy chętnie korzystają z pomocy i bardzo doceniają nawet najdrobniejsze gesty czy choćby chwilę rozmowy.

jak pomóc starszej samotnej osobie

2. Wolontariat

Nawet jeżeli w Twoim najbliższym otoczeniu nie pojawia się problem, jakim jest samotność osób starszych, nie oznacza to, że nie możesz pomóc. Jeżeli szczerze pragniesz zaoferować swoje wsparcie, dowiedz się, jak pomóc starszej samotnej osobie od organizacji pożytku publicznego.

 

Suplement diety, zawiera połączenie ekstraktów roślinnych i witamin.
Suplement diety, zawiera w sobie żelazo o dobrej przyswajalności.
Suplement diety to witaminy i minerały wspierające organizm seniora.
Suplement diety z ekstraktem z żeń-szenia, biotyną, witaminami C i B6.

 

Warto się wtedy zwrócić się do takiej organizacji, żeby oficjalnie zaangażowac się w wolontariat na rzecz seniorów. Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”. To własnie z ich inicjatywy w 2003 roku, w odpowiedzi na samotność starszych ludzi, powstał program „Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć”. Do udziału w programie mogą zgłosić się wolontariusze z okolic Warszawy, Lublina, Poznania i Pruszkowa, bo tam obecnie oferowane jest wsparcie dla seniorów. Oprócz tego, możesz dołaczyć do „Klubu Przyjaciół Osób Starszych” i zasilić ich konto cykliczną darowizną, która pozwala pokryć koszty dojazdów do seniora, ubezpieczenia, prezentów na imieniny itp.

Inna organizacja, która podpowiada, jak możesz pomóc starszym, samotnym osobom w potrzebie to Fundacja „Chcę Pomagać”. Na stronie Fundacji dowiesz się, jaki rodzaj wsparcia oferuje organizacja i co Ty możesz zrobić dla seniora z ich pomocą.

3. Uniwersytety Trzeciego Wieku

Samotność starszych osób można zwalczać angażując seniorów w rozmaite aktywności. Warto zachęcać starsze osoby do utrzymywania sprawności intelektualnej przez udział w działaniach edukacyjnych i kulturalnych. Uniwersytety Trzeciego Wieku stworzone z myślą o aktywizowaniu osób starszych idealnie wpisują się w ideę uczenia się przez całe życie. Badania prowadzone przez GUS w 2015 pokazują, że najliczniejszą grupę wśród słuchaczy UTW stanowiły osoby w wieku 60 − 65 lat (37,4%), a najstarsi uczestnicy (75+)  stanowili 12,3% wszystkich słuchaczy. Na razie seniorzy z UTW to zaledwie 1% ludności w wieku 60+, natomiast bardzo możliwe, że w przyszłości ten odsetek będzie wzrastał.

jak pomóc osobom starszym

 

Źródła:

1. Dane statystyczne, Informacja o sytuacji osób starszych na podstawie danych GUS, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/osoby-starsze/osoby-starsze/informacja-o-sytuacji-osob-starszych-na-podstawie-badan-glownego-urzedu-statystycznego,1,2.html

2. Badania spójności społecznej 2015, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/jakosc-zycia-osob-starszych-w-polsce,26,1.html

Suplement diety z witaminami, minerałami, luteiną oraz żeń-szeniem.

Więcej artykułów na ten temat