Pielęgnacja paznokci u osób starszych u nóg i rąk – poznaj wskazówki i domowe sposoby!

11. 3. 2021 · Olga Kulpanowska · 7 minut czytania

Zdrowe, zadbane paznokcie to ozdoba każdej dłoni. Niestety, upływający czas i zachodzące procesy starzenia znacznie je osłabiają. Nie trzeba jednak regularnie korzystać z salonów kosmetycznych, aby zachować je w dobrej kondycji! Podpowiadamy, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja paznokci u nóg i rąk krok po kroku w domowym zaciszu!

Budowa i rozwój paznokci a ich pielęgnacja u osób starszych

Paznokcie w 95% składają się z keratyny, a pozostałe 5% stanowią wapń, lipidy oraz woda. Powstają już w życiu płodowym – ok. 12 tygodnia. Podstawowe części, z których są zbudowane, to:

 • Płytka paznokcia,
 • Łożysko paznokcia,
 • Macierz paznokcia,
 • Obłączek paznokcia,
 • Wolny brzeg paznokcia,
 • Wał paznokcia,
 • Obrąbek naskórkowy.

Cykl odnowy płytki paznokcia znacznie wydłuża się po 40 roku życia. Dodatkowo osłabia je menopauza, przyjmowanie niektórych leków czy przewlekłe choroby. Stają się twarde, szorstkie, łamliwe, niekiedy tworzą się na nich bruzdy. Ich wygląd i kondycję w dużym stopniu determinuje dotychczasowy styl życia – mogą powstawać plamy będące efektem m.in. palenia papierosów. Seniorzy znacznie częściej narażeni są również na choroby paznokci (np. grzybice) czy ich wrastanie w wały skóry, zwłaszcza u stóp. Dlatego też potrzeby pielęgnacyjne osób starszych ulegają zmianie.

jak pielęgnować paznokcie osoby starszej?

Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry seniora.

Jak dbać o paznokcie seniora u nóg i rąk?

Jeśli chcesz, aby płytka na długo pozostała piękna i zdrowa, musisz być przede wszystkim systematyczny. Przygotuj odpowiednie akcesoria do pielęgnacji, kremy nawilżające i odżywki wzmacniające.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja paznokci u nóg u osoby starszej?

Seniorzy częściej borykają się z przerostem paznokci u stóp, ich twardnieniem i wrastaniem w otaczające skórki oraz z infekcjami grzybiczymi. By Ci pomóc, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny plan pielęgnacji!

1. Regularne zmiękczanie skórek

Seniorzy zapominają o nawilżaniu paznokci u nóg. W efekcie stają się one twarde, a skórki przerośnięte. Źle obcięte paznokcie mogą wrastać, co przynosi ból. Skórę wokół paznokcia zmiękczaj płynem marki Gehwol. Produkt zapobiega również infekcjom grzybiczym, które z wiekiem są trudniejsze do wyleczenia.

jak pielęgnować paznokcie u nóg u seniora?

Dowiedz się więcej, jak dbać o skórki wokół paznokci.

2. Prawidłowe obcinanie paznokci

Po odpowiednim zmiękczeniu skórek obetnij paznokcie. Delikatnie odsuń skórki, najlepiej drewnianym patyczkiem. Jeśli nie jest to konieczne, nie wycinaj ich. Nigdy nie obcinaj paznokci tuż przy skórze, dzięki czemu unikniesz przypadkowego skaleczenia. Pamiętaj, żeby ciąć na  prosto. Kształt płytki powinien być łopatkowaty, a nawet kwadratowy. W ten sposób zapobiegniesz wrastaniu paznokci w wał skóry.

3. Piłowanie paznokci

Metalowe i twarde pilniki zastąp granitowymi lub szklanymi, szczególnie jeśli Twoje paznokcie są kruche i łamliwe. W ten sposób nie zniszczysz dodatkowo płytki. Piłuj je zawsze w jedną stronę, wykonując przy tym krótki ruch.

4. Wzmocnienie paznokci u nóg

Na przygotowaną płytkę warto nałożyć odżywkę wzmacniającą. Dla osłabionych paznokci seniora doskonale sprawdzą się naturalne oleje i witaminy (A i C). Znajdziesz je w regeneracyjnym serum - Regenerum.

 

Pielęgnacja paznokci u rąk u osoby starszej

Wzmożona kruchość paznokci u rąk, rozdwajanie, wolny ich wzrost - to najczęstsze problemy seniorów. Jak z nimi walczyć? Przed Tobą dedykowana osobom starszym pielęgnacja paznokci krok po kroku!

1. Odpowiednie nawilżenie – podstawa pielęgnacji

Nawet najbardziej staranny manicure nie będzie wyglądał dobrze na suchych, szorstkich i popękanych dłoniach z poranionymi skórkami. W trosce o skórę stosuj regenerujący krem do rąk i paznokci Bioliq, który znacznie poprawi jej kondycję. Zawarty w składzie olejek z cytryny spowalnia procesy starzenia. Wolisz mniej tłustą konsystencję produktu? Wybierz Nuxe Reve de Miel. Krem używaj kilka razy dziennie, szczególnie po każdym myciu dłoni i zmywaniu naczyń, ponieważ detergenty dodatkowo wysuszają skórę. Jeśli w ciągu dnia nie masz na to czasu, nałóż grubszą warstwę kremu Anida na noc. Zawarty w składzie wosk pszczeli natychmiast ukoi spierzchnięte skórki, które już po kilku dniach będą gładkie i miękkie.

2. Obcinanie i piłowanie paznokci

W przeciwieństwie do paznokci u nóg te u rąk mogą mieć dowolny kształt. Jednak ich regularne obcinanie zapobiega łamaniu. Pamiętaj, bo nie niszczyć ich podczas piłowania, stosuj tę samą zasadę, o której wspominaliśmy powyżej.

pielęgnacja paznokci u osoby starszej - domowe sposoby

Sprawdź też, jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem u dłoni.

3. Wzmocnienie i ochrona paznokci u rąk

Paznokcie u rąk są odzwierciedleniem naszego trybu życia. Podczas wykonywania codziennych czynności ulegają niszczeniu. Przez to stają się bardziej kruche i łamliwe. Aby je ochronić, stosuj Auriga Si-Nails. Zawarte w odżywce związki krzemu i siarki pomogą odbudować i wygładzić zniszczoną płytkę paznokcia.

Pielęgnacja paznokci – domowe sposoby dla osób starszych

Naturalne składniki od pokoleń wykorzystywane są do pielęgnacji paznokci u rąk i nóg. Skorzystaj z domowych rozwiązań, które przedstawiamy poniżej.

 • Oliwa z oliwek i sok z cytryny – do podgrzanej oliwy należy dodać łyżeczkę soku z cytryny. Uzyskaną w ten sposób mieszanką zmiękczysz skórki, utwardzisz i rozjaśnisz płytkę paznokci.
 • Napar z suszonych nasion kopru – wzmacnia kruche paznokcie.
 • Żelatyna – rozpuszczona w ciepłej wodzie pomoże wzmocnić płytkę.
 • Zabieg z użyciem parafiny – parafinę należy rozpuścić, zamoczyć palce i okryć folią spożywczą na ok. 15 minut. W ten sposób na skórze powstanie naturalna powłoka ochronna, która zatrzyma wilgoć, zmiękczy i zregeneruje skórę.
 • Bawełniana rękawiczka + krem – wykorzystywana jest także w gabinetach kosmetycznych. Nałóż na noc grubą warstwę kremu, następnie rękawiczki. To ułatwi wchłanianie substancji aktywnych.

Jak pielęgnować paznokcie u osób starszych? Podsumowanie

Dłonie i paznokcie stanowią naszą wizytówkę. Powiedzenie „pokaż mi swoje dłonie, a powiem Ci, kim jesteś!” nie wzięło się znikąd. Naucz się dbać o nie każdego dnia. Pamiętaj, że potrzebują nawilżenia. Ulubiony krem schowaj do torebki, by zawsze móc po niego sięgnąć. Podczas codziennych porządków z użyciem detergentów chroń je, zakładając gumowe rękawiczki. Staraj się nie zdrapywać resztek lakieru, by dodatkowo nie uszkodzić płytki. Unikaj również noszenia tipsów – niszczą i osłabiają płytkę.

 

Źródła:

 1. Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci? Co można zobaczyć i jakie choroby należy podejrzewać w przypadku przedstawionych 11 rodzajów zmian paznokci? Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D. Ateny, 2008. The Journal of Family Practice, 57 (8): 509–514.
 2. Skojarzone leczenie terbinafiną i amorolfiną grzybicy stóp - otwarte badanie prospektywne. Szepietowski J., Reich A. Dermatologia Kliniczna. 2008, tom. 10 wydanie 2, str. 67-71. 5p.
 3. Wpływ promieniowania UV stosowanego podczas stylizacji paznokci na skórę dłoni. Wrocław, 2019. Kosmetologia Estetyczna 6 / 2019 / vol. 8.
 4. Gel manicures and ultraviolet A light: A call for patient education. Wang, JV, Korta DZ, Zachary CB. Dermatol Online J. 2018, vol. 24(3): 1-2.