Kwas hialuronowy w kosmetyce. Poznaj eliksir młodości!

21. 4. 2021 · Aleksandra Anna Wolska · 6 minut czytania

Kwas hialuronowy w kosmetyce ma bardzo powszechne zastosowanie. Nie przesadzę, jeżeli powiem, że to jedna z najważniejszych substancji w pielęgnacji Twojej skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi przenieść nawet 40 razy więcej wody, niż sama waży. Zobacz, jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy w kosmetyce.

Kwas hialuronowy w kosmetyce − właściwości

Kwas hialuronowy najczęściej znajdziesz w kosmetykach pod nazwą INCI Hyaluronic Acid (HA). Innym terminem, z którym możesz się spotkać, jest hialuronian sodu. Właśnie pod postacią soli sodowej naturalnie występuje w Twoim organizmie. Z chemicznego punktu widzenia należy do związków z grupy glikozoaminoglikanów. Ma lepką i przezroczystą postać.

Choć najczęściej mówi się o kwasie hialuronowym w kontekście kosmetologii, warto wiedzieć, że stanowi niezwykle ważny składnik mazi stawowej, naczyń krwionośnych czy ciała szklistego oka. Stąd też krople do oczu często oparte są właśnie o hialuronian sodu. Ogólnie rzecz ujmując, buduje Twoje ciało − znajduje się w tkankach łącznych i płynach ustrojowych.

Jaką funkcję spełnia w skórze? Kwas hialuronowy to główny składnik macierzy zewnątrzkomórkowej. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że HA wypełnia przestrzeń międzykomórkową, przez co wpływa na jedność skóry i jej wypełnienie. Ponad połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w Twoim organizmie, wypełnia właśnie skórę. Ze względu na niewielkie przestrzenie międzykomórkowe HA występuje w naskórku w małych ilościach. Największe znaczenie ma dla warstwy kolczastej naskórka, a także dla skóry właściwej.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Niestety z wiekiem poziom kwasu hialuronowego powoli obniża się w Twoim ciele, podobnie z resztą jak elastyny i kolagenu, co sprawia, że skóra wiotczenie i traci sprężystość. Badania dowodzą, że około 80. roku życia organiczny kwas hialuronowy w ludzkim organizmie zupełnie zanika. Dlatego właśnie nazywany jest eliksirem młodości. Polecam Ci także artykuł: Młodość skóry umiera po 25? Kolagen i jego właściwości.

   

  Kosmetyki z kwasem hialuronowym − kiedy go stosować?

  Odpowiedź brzmi: zawsze, kiedy tylko możesz! Po pierwsze, kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie skóry. Jego główne zadanie to wiązanie wody w organizmie. Jak wspomniałam na wstępie, jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może przenieść znacznie więcej wody, niż sama waży.

   

  1 g kwasu hialuronowego zatrzymuje nawet 6 l wody!

   

  Kwas hialuronowy znajdziesz więc w wielu kosmetykach nawilżających do twarzy, pod od oczy czy do całego ciała. Nie powinny pomijać tego składnika w pielęgnacji osoby ze skórą suchą, trądzikową, a nawet tłustą. Pamiętaj, że nawet oleista cera potrzebuje nawilżenia.

  kosmetyki z kwasem hialuronowym

  Po drugie, substancja ta to podstawa pielęgnacji anty-age. Kosmetyki z kwasem hialuronowym możesz stosować bez względu na wiek. Im wcześniej zadbasz o uzupełnienie poziomu HA w skórze, tym później masz szansę na zaobserwowanie zmarszczek. Dlaczego jest on taki ważny w profilaktyce starzenia się skóry? Kwas bierze udział w rozprzestrzenianiu się (wzroście) fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję elastyny i kolagenu. Dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. A to właśnie te 3 składniki: kolagen, elastyna i kwas hialuronowy odpowiadają za młodość i jędrność Twojej skóry.

  Po trzecie, HA zabezpiecza komórki przez wolnymi rodnikami tlenowymi. Można go więc traktować jako antyoksydant. Pomaga przy ochronie skóry przed fotostarzeniem powodowanym promieniami UV.

  Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

  HA stosować można w kosmetykach do całego ciała. Jest dość bezpieczny dla oczu, dlatego często znajduje w składzie preparatów pod oczy tak jak w kremie Lierac Magnificence. Kwas hialuronowy to na tyle bezpieczny produkt, że możesz używać go w odpowiednim stężeniu samodzielnie na skórę, jako serum nawilżająco-ujędrniające. Do codziennego stosowania polecam Ci MyVita, Czysty kwas hialuronowy 3%, trójcząsteczkowy. Jeżeli poszukujesz dogłębnego nawilżenia przy skórze suchej lub odwodnionej, sprawdź także serum Dermedic Hydrain 3 Hialuro, serum nawadniające. Pielęgnację cery potrzebującej nawilżenia uzupełnisz kremem z tej samej serii.

  Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce estetycznej

  Warto też zaznaczyć, że kwas hialuronowy wykorzystuje się bardzo szeroko w kosmetyce estetycznej. Ze względu na jego organiczny charakter, lepkość i zdolność wypełnienia stosuje się go do wypełniania bruzd, zmarszczek czy nawet dodawania objętości ustom. Lekarz lub przeszkolony personel z zakresu medycyny estetycznej wstrzykuje kwas hialuronowy za pomocą igły w miejsce wypełnienia, najczęściej na twarzy.

  zastrzyki z kwasem hialuronowym

  Zwróć jednak uwagę, że wypełnianie kwasem hialuronowym ma charakter czasowy. Ze względu na to, że Twój organizm naturalnie przetwarza HA, składnik ten, nawet wstrzyknięty, stopniowo zanika. Efekt zabiegu z kawasem hialuronowym trwa zwykle od 8 do 12 miesięcy.

  Zobacz, jak możesz wygładzić zmarszczki mimiczne: Zmarszczki mimiczne − czy da się je skutecznie wygładzić?.

  Pielęgnacja twarzy kwasem hialuronowym − czy warto? TAK!

  Powiem nawet więcej: trzeba! Kwas hialuronowy znajduje się nawet w połowie kosmetyków stosowanych do twarzy. Ma on wszechstronne zastosowanie − wygładza skórę, redukuje drobne zmarszczki, przywraca jej jędrność, a do tego doskonale nawilża i chroni skórę przed utratą wody. Co więcej, działa także jako antyoksydant. HA to naturalny składnik Twojego organizmu, dlatego można powiedzieć, że jest bezpieczny i bardzo rzadko uczula.

   

  Źródła:

  1. Kucia M.: Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej. W: Kosmetologia Estetyczna 4/2017, vol.6, s. 329-335,
  2. Styczeń P.: Piękno przez cały rok. Kwas hialuronowy. W: PHARMACEUTICAL REPRESENTATIVE POLSKA, grudzień 2016 - styczeń 2017.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
   Przeczytaj więcej od tego autora