Kwas hialuronowy w kosmetyce. Poznaj eliksir młodości!
Kwas hialuronowy w kosmetyce ma bardzo powszechne zastosowanie. Nie przesadzę, jeżeli powiem, że to jedna z najważniejszych substancji w pielęgnacji Twojej skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi przenieść nawet 40 razy więcej wody, niż sama waży. Zobacz, jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy w kosmetyce.
Spis treści:
Kwas hialuronowy w kosmetyce − właściwości
Kwas hialuronowy najczęściej znajdziesz w kosmetykach pod nazwą INCI Hyaluronic Acid (HA). Innym terminem, z którym możesz się spotkać, jest hialuronian sodu. Właśnie pod postacią soli sodowej naturalnie występuje w Twoim organizmie. Z chemicznego punktu widzenia należy do związków z grupy glikozoaminoglikanów. Ma lepką i przezroczystą postać.
Choć najczęściej mówi się o kwasie hialuronowym w kontekście kosmetologii, warto wiedzieć, że stanowi niezwykle ważny składnik mazi stawowej, naczyń krwionośnych czy ciała szklistego oka. Stąd też krople do oczu często oparte są właśnie o hialuronian sodu. Ogólnie rzecz ujmując, buduje Twoje ciało − znajduje się w tkankach łącznych i płynach ustrojowych.
Jaką funkcję spełnia w skórze? Kwas hialuronowy to główny składnik macierzy zewnątrzkomórkowej. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że HA wypełnia przestrzeń międzykomórkową, przez co wpływa na jedność skóry i jej wypełnienie. Ponad połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w Twoim organizmie, wypełnia właśnie skórę. Ze względu na niewielkie przestrzenie międzykomórkowe HA występuje w naskórku w małych ilościach. Największe znaczenie ma dla warstwy kolczastej naskórka, a także dla skóry właściwej.
Niestety z wiekiem poziom kwasu hialuronowego powoli obniża się w Twoim ciele, podobnie z resztą jak elastyny i kolagenu, co sprawia, że skóra wiotczenie i traci sprężystość. Badania dowodzą, że około 80. roku życia organiczny kwas hialuronowy w ludzkim organizmie zupełnie zanika. Dlatego właśnie nazywany jest eliksirem młodości. Polecam Ci także artykuł: Młodość skóry umiera po 25? Kolagen i jego właściwości.
Kosmetyki z kwasem hialuronowym − kiedy go stosować?
Odpowiedź brzmi: zawsze, kiedy tylko możesz! Po pierwsze, kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie skóry. Jego główne zadanie to wiązanie wody w organizmie. Jak wspomniałam na wstępie, jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może przenieść znacznie więcej wody, niż sama waży.
Kwas hialuronowy znajdziesz więc w wielu kosmetykach nawilżających do twarzy, pod od oczy czy do całego ciała. Nie powinny pomijać tego składnika w pielęgnacji osoby ze skórą suchą, trądzikową, a nawet tłustą. Pamiętaj, że nawet oleista cera potrzebuje nawilżenia.
Po drugie, substancja ta to podstawa pielęgnacji anty-age. Kosmetyki z kwasem hialuronowym możesz stosować bez względu na wiek. Im wcześniej zadbasz o uzupełnienie poziomu HA w skórze, tym później masz szansę na zaobserwowanie zmarszczek. Dlaczego jest on taki ważny w profilaktyce starzenia się skóry? Kwas bierze udział w rozprzestrzenianiu się (wzroście) fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję elastyny i kolagenu. Dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. A to właśnie te 3 składniki: kolagen, elastyna i kwas hialuronowy odpowiadają za młodość i jędrność Twojej skóry.
Po trzecie, HA zabezpiecza komórki przez wolnymi rodnikami tlenowymi. Można go więc traktować jako antyoksydant. Pomaga przy ochronie skóry przed fotostarzeniem powodowanym promieniami UV.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce estetycznej
Warto też zaznaczyć, że kwas hialuronowy wykorzystuje się bardzo szeroko w kosmetyce estetycznej. Ze względu na jego organiczny charakter, lepkość i zdolność wypełnienia stosuje się go do wypełniania bruzd, zmarszczek czy nawet dodawania objętości ustom. Lekarz lub przeszkolony personel z zakresu medycyny estetycznej wstrzykuje kwas hialuronowy za pomocą igły w miejsce wypełnienia, najczęściej na twarzy.
Zwróć jednak uwagę, że wypełnianie kwasem hialuronowym ma charakter czasowy. Ze względu na to, że Twój organizm naturalnie przetwarza HA, składnik ten, nawet wstrzyknięty, stopniowo zanika. Efekt zabiegu z kawasem hialuronowym trwa zwykle od 8 do 12 miesięcy.
Zobacz, jak możesz wygładzić zmarszczki mimiczne: Zmarszczki mimiczne − czy da się je skutecznie wygładzić?.
Pielęgnacja twarzy kwasem hialuronowym − czy warto? TAK!
Powiem nawet więcej: trzeba! Kwas hialuronowy znajduje się nawet w połowie kosmetyków stosowanych do twarzy. Ma on wszechstronne zastosowanie − wygładza skórę, redukuje drobne zmarszczki, przywraca jej jędrność, a do tego doskonale nawilża i chroni skórę przed utratą wody. Co więcej, działa także jako antyoksydant. HA to naturalny składnik Twojego organizmu, dlatego można powiedzieć, że jest bezpieczny i bardzo rzadko uczula.
Źródła:
- Kucia M.: Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej. W: Kosmetologia Estetyczna 4/2017, vol.6, s. 329-335,
- Styczeń P.: Piękno przez cały rok. Kwas hialuronowy. W: PHARMACEUTICAL REPRESENTATIVE POLSKA, grudzień 2016 - styczeń 2017.
Najnowsze artykuły
Komedogenność w kosmetykach – co to znaczy?
Skuteczna pielęgnacja skóry wymaga wyboru produktów odpowiednich dla Twojego typu skóry. Przeczytaj artykuł o komedogenności kosmetyków, aby dokładniej poznać temat i podjąć najlepszą decyzję.Kwas mlekowy – właściwości i zastosowanie
Kwas mlekowy jest związkiem organicznym wyróżniającym się cennymi właściwościami dla zdrowia i urody. Sprawdź, jak możesz go wykorzystać w swoich rytuałach pielęgnacyjnych.Kwas bursztynowy (ekstrakt z bursztynu) – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Kwas bursztynowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, a od niedawna również w branży kosmetycznej. Czym jest ekstrakt z bursztynu i jak działa na organizm?Peptydy – czym są i jak działają?
Peptydy to związek występujący naturalnie w organizmie, a jego działanie docenił między innymi przemysł kosmetyczny. Poznaj właściwości peptydów i zobacz, jakie efekty przynosi używanie kosmetyków z peptydami.Arbutyna (alpha arbutin) – czym jest i jakie ma właściwości?
Martwią Cię nieestetyczne przebarwienia na skórze twarzy lub ciała? Skutecznym remedium może okazać się kosmetyk z arbutyną! Co to jest arbutyna i w jakich preparatach ją znajdziesz? Sprawdź!Bakuchiol (roślinny retinol) – czym jest i jak działa?
Bakuchiol nazywany też retinolem roślinnym to cenna substancja pozyskiwana naturalnie. Jakie ma właściwości, w jakich kosmetykach można go znaleźć i kto powinien się nim zainteresować? Sprawdź!Czym jest PEG w kosmetykach?
PEG (glikol polietylenowy) jest związkiem syntetycznym, wykorzystywanym między innymi w przemyśle kosmetycznym. Czym dokładnie jest i jakie ma właściwości? Czy PEG jest szkodliwy? Sprawdź!Silikony w kosmetykach - czy silikon w kosmetykach jest szkodliwy?
Silikony to związki, które znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, a receptury na ich bazie wykazują szereg pozytywnych właściwości. Jakich? Koniecznie przeczytaj.
Przeczytaj też
Domowy peeling kawowy na cellulit
Peeling poprawia mikrokrążenie, zwiększa wchłanianie kosmetyków oraz odpręża i działa antyseptycznie. Jak wykonać go samodzielnie z użyciem kawy i olejku pomarańczowego? Poznaj sprawdzony przepis!Niesamowite właściwości i zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce
Czy wiesz, że olej kokosowy wspomaga kondycję skóry i włosów? Dowiedz się, kto powinien po niego sięgnąć? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze kosmetyków na bazie tego surowca!Kto powinien, a kto nie powinien używać korektora rozświetlającego pod oczy?
Twoja skóra straciła dawny blask, a przemęczanie dało się we znaki? Żeby odzyskać promienny wygląd, sięgnij po korektor rozświetlający po oczy. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt?HIT kosmetyczny – poznaj olej z pestek malin
Olejek z pestek malin pozytywnie wpływa na włosy i skórę. Działa nawilżająco, przeciwzmarszczkowo, regenerująco, przeciwzapalnie. Sprawdź, w czym jeszcze pomaga!Keratyna na włosy – jak działa i czy warto ją stosować?
Chcesz wzmocnić, odżywić i zmiękczyć włosy? Sięgnij po produkty zawierające keratynę. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na kuracje kreatynowe i komu poleca się je w sposób szczególny!Odmładzająca maseczka na bazie miodu – domowe maseczki na twarz
Chcesz, by Twoja skóra wyglądała młodo i zdrowo? Sięgnij po maseczkę na bazie miodu, jajka, oliwy z oliwek i olejku z pestek winogron. Poznaj przepis na domowy kosmetyk!Właściwości witaminy C w kosmetykach
Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!3 domowe sposoby na walkę z cellulitem
Cellulit to zmora większości kobiet. Na szczęście nieestetyczne zmiany na skórze można zniwelować domowymi sposobami. Poznaj skuteczne metody na walkę z „pomarańczową skórką”!
Więcej artykułów na ten temat
Skóra lubi... kwasy? Kwasy BHA w kosmetyce
· 5 minut czytaniaDo kwasów BHA zalicza się m.in. kwas salicylowy. Substancja od lat jest wykorzystywana w kosmetyce. Działa złuszczająco, redukuje przebarwienia, wspomaga walkę z trądzikiem. Dowiedz się więcej!Kwas salicylowy – przyjaciel w walce z trądzikiem
· 6 minut czytaniaKwas salicylowy działa dezynfekująco, złuszczająco, przeciwzapalnie. Czym jeszcze się charakteryzuje i dlaczego poleca się go do cery z problemami trądzikowymi? Sprawdź!Kwas glikolowy pomaga w leczeniu trądziku i głębokich zmarszczek!
· 10 minut czytaniaKwas glikolowy zalicza się do kwasów AHA. Najczęściej znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku i procesów starzenia się skóry. W zależności od stężenia wykazuje inne właściwości.