Łupież tłusty: czy kuracja szamponami wystarczy?

19. 4. 2019 · 4 minuty czytania

Jak walczyć z łupieżem tłustym? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji? Czy stosowanie odpowiednich szamponów wystarczy, aby zatrzymać zmiany na skórze? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Łupież tłusty: czy kuracja szamponami wystarczy?

Łupież tłusty to połączenie działania grzybów na powierzchni Twojej skóry głowy i nieprawidłowego działania Twojej gospodarki hormonalnej. Łupież tłusty może wyglądać bardzo nieestetycznie – na Twojej głowie mogą pojawiać się zaschnięte, żółte łuski. Do tego wszystkiego, włosy wyglądają na nieustająco przetłuszczone. Łupież tłusty najlepiej leczyć pod kontrolą dermatologa. Zobacz, jakie składniki kosmetyków i preparatów na łupież tłusty Ci pomogą.

Łupież tłusty − przyczyny

Łupież tłusty bierze się stąd, że na Twojej skórze rozmnażają się w nadmiarze grzyby Malassezia furfur. Są to grzyby z gatunku drożdżaków. Są one elementem Twojej naturalnej flory bakteryjnej. Jednak w przypadku łupieżu pojawiają się, jak wspomniałam, w nadmiarze.

Łupież tłusty swoje przyczyny ma przede wszystkim w Twojej gospodarce hormonalnej. Powstaje on najczęściej, kiedy masz podwyższony poziom testosteronu. Dlatego dotyczy głównie mężczyzn, a także kobiety w okresie menopauzalnym, kiedy spada poziom estrogenów.

 

Na łupież tłusty możesz też zapracować samodzielnie. Wystarczy niewłaściwa pielęgnacja, np. stosowanie zbyt przesuszającego głowę szamponu. Zdarza się to szczególnie często, kiedy chcesz pozbyć się problemu przetłuszczających się włosów. Tu często można popaść w skrajność i znaleźć się w zamkniętym kręgu: masz problem z przetłuszczającymi się włosami – stosujesz szampony wysuszające. Twoja skóra głowy coraz bardziej się przesusza – a to powoduje nadaktywność gruczołów łojowych.

Dodatkowo, łupież może pojawiać się, kiedy działasz na skórę głowy zbyt gorącą wodą, albo nie chronisz głowy przed słońcem i wystawiasz ją na długą ekspozycję.

Nadprodukcję gruczołów łojowych może powodować także stres, zła dieta czy używki, takie jak alkohol czy papierosy.

Sprawdź też kosmetyki naturalne.

 

Łupież tłusty – objawy

Łupież tłusty jest też często nazywany łupieżem łojotokowym. Najczęściej pojawia się na Twojej skórze głowy, jako żółtawe, zaschnięte łuski. Jest to połączenie nadmiernie rogowaciejącego naskórka i nadprodukowanego łoju. Przy łupieżu tłustym Twoje włosy będą za bardzo się przetłuszczać. Temu z kolei może towarzyszyć wypadanie włosów (włosy przetłuszczające się szybciej wypadają).

Łupież tłusty może bardzo swędzieć, a Twoja skóra głowy może być zaczerwieniona i podrażniona.

łupież tłusty objawy

Łupież suchy a tłusty

Czym różni się łupież tłusty od suchego. Najprościej mówiąc, łupież tłusty to łupież suchy, któremu towarzyszy łojotok. Dlatego, kiedy leczysz łupież tłusty musisz działać zarówno na łupież, jak i problem nadprodukcji gruczołów łojowych.

Lekarze uznają, że do łupieżu tłusty jest powikłaniem długotrwającego łupieżu suchego.

łupież suchy a tłusty

Co na łupież tłusty pomoże?

Przy łupieżu tłusty ważna jest nie tylko właściwa pielęgnacja, ale i wdrożenie leczenia. Najważniejsze jest unormowanie pracy gruczołów łojowych i zaprzestanie namnażania się grzybów, które są przyczyną nadmiernego rogowacenia skóry.

    Do pielęgnacji skóry głowy stosuj bardzo delikatne, ale nawilżające szampony. Tu bardzo ważne jest dobranie szamponu, który będzie jednocześnie działał przeciwłupieżowo, ale także pomoże przy włosach przetłuszczających się. Takie działanie będzie mieć m.in. ziołowy szampon przeciwłupieżowy do włosów przetłuszczających się Healing Herbal. Składnikiem, który działa tu grzybobójczo jest pirytonianu cynku (roztwór 1%). Dodatkowo, w szamponie znajdują się wyciąg z pokrzywy, brzozy, rozmarynu i rumianku. Dlatego szampon działa na oczyszczenie skóry głowy (pokrzywa), a także je nawilżenie i złagodzenie świądu (rumianek).

    co na łupież tłusty

     

    Na problemy z łojotokiem i łupieżem pomaga także dziegieć. Znajduje się on w szamponie Paraderm Plus z dziegciem i octopiroxem. Dodatkowo, szampon zawiera mocznik, który nawilża podrażnioną skórę głowy.

    Dobre działanie oczyszczające ma także specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy do skóry łojotokowej Pharmaceris H H-Purin oily. Ten szampon polecany jest przede wszystkim osobom, które maja problem z przetłuszczaniem się skóry głowy. Możesz go też stosować prewencyjnie na łupież przy przetłuszczającej się skórze głowy.

    Na łupież pomoże także szampon przeciwłupieżowy, do włosów normalnych Selsun Blue, czy skomponowany z myślą o gospodarce hormonalnej mężczyzn Long4Lashes Men. W przypadku dużego łuszczenia się skóry głowy, możesz włączyć kilkudniową kurację szamponem przeciwłupieżowym Nizoral (dostaniesz go w aptece, bo jest to szampon lecznicy). Zawiera w sobie substancję aktywną ketokonazol. Nie stosuj go ciągle, a tylko jako doraźną kurację.

    Kiedy masz problem z łupieżem tłustym warto też zastanowić się, co go wywołało i zadziałać przyczynowo. Na łojotok często wpływa duży stres, ale i zła dieta. Postaraj się wyeliminować z diety tłuste potrawy, zwłaszcza oparte o tłuszcze zwierzęce. Zamiast tego jedź produkty bogate w krzem, cynk czy kompleks witamin z grupy B i witaminę E.

    Łupież tłusty – leczenie u dermatologa?

    Łupież tłusty jest dermatozą, czyli chorobą skóry. Dlatego jeżeli nie możesz poradzić sobie z nim przez dłuższy czas, wizyta u dermatologa będzie dobrym pomysłem. Lekarz może przepisać Ci odpowiednie preparaty do stosowania zewnętrznego, które pomogą Ci poradzić sobie z grzybami, odpowiedzialnymi za zbyt duże rogowacenie naskórka, jak i z pracą gruczołów łojowych.

    Nie bój się iść z tą przypadłością do lekarza. Osoby cierpiące na łupież tłusty, często wstydzą się swojej choroby. A przecież dermatolog ma z takimi przypadkami do czynienia na co dzień. Nie masz się więc czego wstydzić.

    łupież tłusty leczenie dermatologiczne

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora