Szampony przeciwłupieżowe - Szampony lecznicze na łupież

  (139)
Sortuj według
Szampon przeciwłupieżowy z Cohesylem, do wszystkich rodzajów włosów.
Łupież

Łupież

Łupież to choroba dermatologiczna, której objawem jest nadmierne złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy i uczucie swędzenia. Często towarzyszy mu zwiększony łojotok. Problem łupieżu dotyczy nawet 70 procent ogólnej populacji, zaś wśród Polaków są to aż 3 miliony osób, zatem dolegliwość ta jest niezwykle powszechna. Może pojawić się w każdym wieku. I co ciekawe – bardziej zagrożeni jego wystąpieniem są mężczyźni. Powodem takiego stanu rzeczy może być większe niż u kobiet wydzielanie łoju w wyniku działania hormonów. W zmaganiach z łupieżem zazwyczaj wystarcza odpowiedni szampon przeciwłupieżowy – apteka jest miejscem, w którym znajdziesz tego rodzaju bezpieczne w stosowaniu preparaty. Niekiedy jednak konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Łupież jest chorobą grzybiczą, spowodowaną nadmiernym wzrostem populacji drożdżaków z gatunku Pityrosporum ovale na skórze głowy. Chociaż grzyby te zostały odkryte jeszcze w XIX wieku, przyczyny ich nadmiernego namnażania nie są do tej pory znane. Takie drożdżaki występują naturalnie w obrębie skóry głowy każdego człowieka. Zdarza się jednak, że w wyniku określonych przyczyn zaczynają rozmnażać się w bardzo szybkim tempie. Powodują przez to przykre oznaki w formie łupieżu, który w postaci białych fragmentów martwego naskórka pojawia się na włosach – wówczas niezbędny okazuje się szampon przeciwłupieżowy.

Przyczyny powstawania łupieżu mogą być niezwykle zróżnicowane. W wielu przypadkach powoduje go znaczące przesuszenie skóry głowy spowodowane nie tylko używaniem suszarki i przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale również stosowaniem niewłaściwych kosmetyków, które zawierają drażniące substancje. Najczęściej są to składniki, które sprawiają, że szampon dobrze się pieni i rozpuszcza każdą cząsteczkę tłuszczu. W ten sposób naturalna bariera ochronna skóry głowy niszczy się i w obronie przed wysychaniem tworzy łupież. Takie składniki mogą być także czynnikiem, który wywołuje alergię.

Z drugiej strony powodem powstawania łupieżu jest także niedostateczna higiena skóry głowy: zbyt duże przerwy w oczyszczaniu z potu, łoju i kurzu mogą doprowadzić do łupieżu w postaci dużych, tłustych płatów. Do powstawania łupieżu przyczyniają się również choroby takie jak atopowe zapalenie skóry, egzema i łuszczyca. Paradoksalnie łupież często bywa efektem zmian hormonalnych oraz niewłaściwej diety, która nie dostarcza ilości mikroelementów oraz witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.



Postacie łupieżu a szampon przeciwłupieżowy

Łupież może przyjmować postać suchą lub tłustą. Łupież suchy jest postacią łagodniejszą, w przypadku której nie występują żadne dodatkowe stany zapalne skóry. Przy łupieżu suchym pojawiają się małe płatki suchego naskórka. Zazwyczaj powstają one w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków do higieny włosów i skóry głowy.

Większym problemem jest łupież tłusty, który występuje łącznie z silnym łojotokiem. Łupież tłusty może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Występuje w postaci tłustych żółtawych płatków. Przy tej odmianie łupieżu skonsultuj swój stan z lekarzem, ponieważ nieleczony łupież tłusty może wkrótce zmienić się w łojotokowe zapalenie skóry.

W przypadku łupieżu tłustego należy stosować szampon na łupież tłusty, a w przypadku postaci suchej – szampon na łupież suchy. Wydaje się to niezbyt skomplikowane, ale w rzeczywistości wiele osób, podczas kupowania kosmetyków przeciwłupieżowych nie zwraca uwagi na szczegóły dotyczące ich stosowania.

Niezależnie od swojej postaci, łupież jest nieprzyjemną dolegliwością, wywołującą problemy estetyczne. Dlatego też dobry szampon przeciwłupieżowy, który pomoże skutecznie zwalczyć związane z nim dolegliwości, jest środkiem wartym uwagi.



Szampon leczniczy na łupież i inne metody leczenia

Zła wiadomość jest taka, że łupieżu nie można całkowicie wyleczyć. Nie można bowiem całkowicie pozbyć się grzybów będących jego przyczyną. Można jednak stosować preparaty przeciwłupieżowe, które powodują, że problem staje się minimalny. Lecznicze preparaty zwalczające łupież należy stosować wymiennie z kosmetykami przeciwłupieżowymi.

W walce z łupieżem należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Dermatolog pomoże w zdiagnozowaniu problemu i odpowie na pytanie, jaki szampon na łupież powinieneś wybrać, aby odbyć skuteczną kurację i trwale pozbyć się tego dyskomfortu. Dzięki poradom lekarskim możliwe jest także wybranie innych kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji, a także witamin i minerałów, dzięki którym zadbasz o skórę głowy od wewnątrz.

Dobre szampony przeciwłupieżowe zawierają związki takie jak ketokonazol, pirokton olaminy, cynk oraz nierzadko także kwas salicylowy. Jeżeli poszukujesz produktu takiego jak szampon na łupież, apteka jest miejscem, w którym znajdziesz bezpieczne i skuteczne preparaty.

Marki powiązane z kategorią: Łupież