Olejowanie włosów – moje sprawdzone sposoby

5. 1. 2021 · 8 minut czytania
Olejowanie włosów to zabieg, który powinna stosować każda włosomaniaczka. Dlaczego? Pomaga odżywić włosy. Sprawdź, jaki olej wybrać na podstawie porowatości swoich włosów.
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Olejowanie włosów – moje sprawdzone sposoby

Olejowanie włosów w domu to zabieg, który w naturalny sposób pozwala odżywić kosmyki. O tym, jaki typ oleju zastosować do pielęgnacji, decyduje budowa i porowatość włosów. Z reguły wyróżniamy 3 rodzaje porowatości: wysoką, średnią i niską. Określ swój typ włosów i zobacz, w jaki sposób poprawnie wykonać zabieg.

Domowe olejowanie włosów − dlaczego warto?

Olejowanie włosów pomaga zachować ich prawidłową strukturę, wzmacnia ochronę łodygi włosa i dostarcza wielu składników odżywczych zawartych w naturalnych olejach roślinnych. Twój włos otoczony jest lipidowym płaszczem, podobnie jak skóra, który chroni go przed nadmierną utratą wody, a także spełnia funkcję fizycznej tarczy. Dzięki olejom włosy stają się bardziej elastyczne i odporne na złamania. Co ważne, włos jest martwą tkanką - mimo wielu starań nie odżywisz go nigdzie indziej poza cebulkami. Nie oznacza to, że o łodygi nie ma sensu dbać. Olejowanie włosów stanowi ich zabezpieczenie i konserwację. Dzięki temu włosy są odporniejsze na niszczące działanie czynników zewnętrznych.

Sprawdź też kosmetyki do włosów.

Olejowanie włosów w domu

Olejowanie włosów − domowe sposoby: na sucho, na mokro, czy jeszcze inaczej?

Najbardziej popularnymi sposobami olejowania włosów są metody na sucho i na mokro, a więc nakładanie oleju odpowiednio na włosy suche, i na zmoczone wodą. Włosomaniaczki mają też inne domowe metody na aplikowanie oleju na głowę.

Są to m.in.:

  • moczenie włosów w misce z wodą i olejem − do wody wystraczy dodać 2 łyżki dowolnego oleju,
  • nakładanie oleju na maskę, odżywkę, mgiełkę czy nawet napar ziołowy − najpierw włosy pokryj kosmetykiem, a następnie olejem,
  • stosowanie olejowego serum, które jest połączeniem maski, wody i oleju w proporcjach 1:1:1.
jak olejować włosy w domu?

 

Olejowanie włosów możesz też wykonać różnymi technikami, np. nakładając olej od nasady lub tylko rozprowadzając go na samych końcówkach (do tej ostatniej metody przy włosach wysoko- i średnioporowatych polecam suchy olejek Nuxe Prodigieuse). Z reguły olejowanie na mokro sprawdza się lepiej na suchych i zniszczonych włosach, bo potrzebują one większego nawilżenia i odżywienia. Włosy mokre pochłoną więcej oleju.

Olejowanie włosów − domowe sposoby 3 przyjaciółek

Wielki test olejów do włosów czas zacząć! Ja sama od dawna jestem wierną wyznawczynią regularnego olejowania włosów. Dzięki temu zabiegowi zapuszczenie długich włosów nie było niczym trudnym − po prostu nożyczki fryzjerskie zamieniłam na odpowiedni olej.

Nie ukrywam, że eksperyment ten sprawił mi dużo frajdy, ponieważ mogłam zaprosić do niego swoje koleżanki: Lilę i Anitę. Każda z nas posiada długie i – wydawać by się mogło – w miarę zdrowe włosy, jednak różnią się one zdecydowanie strukturą. Mam nadzieję, że wyniki tego eksperymentu pomogą Ci zdecydować, jaki rodzaj domowej pielęgnacji olejami będzie dla Ciebie najlepszy.

Olejowanie na mokro olejem kokosowym − włosy niskoporowate

Fryzury Anicie zazdrościłby każdy − jej włosy rosną bardzo szybko, a przede wszystkim jest ich bardzo dużo − fryzjerzy zawsze zalecają jej przerzedzanie pasm, czyli tzw. degażowanie. Jej włosy są bardzo lśniące, grube i lejące, dlatego klasyfikujemy je jako idealny przykład niskoporowatych. Więcej na temat włosów niskoporowatych dowiesz się z artykułu: Włosy niskoporowate − jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku?. Anita dla swoich włosów wybrała ogólnie dostępny, pięknie pachnący i zdrowy olej kokosowy, który nałożyła na mokre włosy, pozostawiając do wchłonięcia na całą noc.

Włosy niskoporowate olejuje się za pomocą środka o małych cząsteczkach. Jeżeli masz grube, mocne, lśniące i ciężkie włosy, polecam Ci olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe czy masło mango. Zauważ, że większość z tych oleistych substancji ma postać maseł lub też w temperaturze pokojowej jest ciałem stałym. To reguła, którą łatwo zapamiętać przy identyfikowaniu właściwości danego oleju do włosów.

Olejowanie włosów - Olej kokosowy

Jak wykonać olejowanie na mokro?

  1. Na rękę nabierz olej kokosowy o stałej konsystencji.
  2. Nałóż olej na umyte mokre włosy ok. 3-5 cm od nasady włosa.
  3. Głowę okryj folią spożywczą lub czepkiem.
  4. Pozostaw olej na głowie przez noc.
  5. Zmyj kilkakrotnie olej szamponem bez SLS czy SLES i nałóż odżywkę.

Może zadasz pytanie: no dobrze, ale po co olejować zdrowe włosy? Odpowiedź może być banalna - właśnie po to, żeby takie pozostały. Po nałożeniu oleju kokosowego włosy stają się dogłębnie nawilżone i jeszcze bardziej błyszczące. Jeżeli boisz się, że zaczną nadmiernie się przetłuszczać, do zabiegu wykorzystaj po prostu mniejszą ilość oleju. Pamiętaj, włosy powinny być dokładnie pokryte, nie znaczy to jednak, że musisz wykorzystać cały słoik oleju. Zwykle na pokrycie całej powierzchni włosów Anita przeznacza ok. 3 garści oleju.

Olejowanie włosów - domowe sposoby

 

Podgrzanie włosów poprzez owinięcie ich czepkiem lub folią spożywczą sprawia, że łuski włosa otwierają się, a dobroczynne składniki oleju wnikają w głąb jego struktury. Anita wybrała technikę nakładania oleju na mokre włosy ze względów czysto praktycznych - po zmoczeniu mają po prostu mniejszą objętość i łatwiej jest wykonać zabieg.

Następnego dnia, po pierwszym umyciu głowy włosy mogą być dalej lekko obciążone - dobrze więc wykonywać olejowanie w dni wolne, gdy nie będziesz musiała wychodzić z domu. Nie warto bowiem szorować włosów ciężkimi detergentami, aby doprowadzić je natychmiast do stanu absolutnej czystości - w ten sposób zmyjesz także dobroczynny efekt zabiegu. Sprawdź, jak zmyć olej z włosów i poznaj technikę emulgowania: Emulgowanie włosów. Jak zmywać olej z włosów?.

Olejowanie na sucho olejem z pestek winogron − włosy wysokoporowate

Moje włosy są kompletnym przeciwieństwem − piękne, choć nadwyrężone prostowaniem i rozjaśnianiem, wołają o odpowiednie natłuszczenie i odbudowę. Mają tendencję do puszenia się, wypadania i rozdwojonych końcówek. Zdecydowanie można nazwać je wysokoporowatymi. Przy moich włosach najlepiej sprawdzi się olej z pestek winogron, bo potrzebowały one porządnego nawilżenia. Dowiedz się więcej o tym, jak rozpoznać włosy wysokoporowate i jak wyglądać powinna ich pielęgnacja na co dzień w artykule: Włosy wysokoporowate − jak je pielęgnować i przywrócić zdrowy wygląd?.

Do włosów wysokoporowatych nadadzą się także olej z maku, pestek dyni (uważaj, może przyciemniać włosy!), z kiełków przenicy, orzechów włoskich, słonecznikowy czy konopny. Możesz także wypróbować olej z bawełny lub nasion lnu. Żeby dodatkowo odżywić włosy, możesz stworzyć własną mieszankę olejów naturalnych i dodać do niej kilka kropli substancji odżywczych. Jedną z nich jest mieszanka olejów ajurwedyjskich amla i bhringraj od Orientany. Specyfik ten pomaga odżywić cebulki i przyspieszyć porost włosów. Jeżeli masz problem z porostem włosów i ich przerzedzaniem się, dodaj olejek łopianowy z czerwona papryką, stymulujący wzrost włosów od Green Pharmacy.

Olejowanie włosów olejem z pestek widnogron

Aby wykonać olejowanie na sucho włosów wysokoporowatych:

  1. Rozetrzyj olej z pestek z winogron na dłoniach, podgrzewając jego temperaturę.
  2. Nakładaj olej na umyte, suche włosy od nasady aż po końce.
  3. Zapleć włosy w warkocz i okryj je ręcznikiem, czepkiem foliowym lub folią spożywczą.
  4. Pozostaw olej na włosach przez 2-3 godziny.
  5. Zmyj kilkakrotnie olej szamponem bez SLS czy SLES i nałóż odżywkę.

Rozbierając zabieg na cząsteczki pierwsze: włosy wysokoporowate dobrze reagują na oleje o dużych cząsteczkach. Pootwierane łuski zostają przez nie uzupełnione. Włosy wysokoporowate są bardzo spragnione i szybko wchłaniają olej, dlatego też już po kilku godzinach możesz zmyć go z głowy. Tak samo dla wzmocnienia efektu zabiegu możesz owinąć włosy czepkiem, ręcznikiem lub folią, aby rozchylić łuski włosów.

Efekty? Rozdwojone końcówki przestały być tak widoczne, a włosy nabrały blasku. Zauważyłam także, że włosów jest jakby więcej i przede wszystkim są znacznie cięższe i mniej sianowate.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: dlaczego olejujemy włosy umyte? Jeżeli położysz olej na brudne włosy (np. dwudniowe), obtoczone są one cząsteczkami i zanieczyszczeniami, które po pierwsze blokują olejowi dostęp do wnętrza włosa, po drugie po otworzeniu łuski, nieczystości mogą wniknąć do niego, razem z dobroczynnymi składnikami znajdującymi się w oleju.

Olejowanie na noc olejem arganowym − włosy średnioporowate

Włosy Lili są w dobrej kondycji, jednak kalifornijskie słońce, a także naturalna tendencja włosów do przesuszania sprawia, że można je określić jako średnioporowate. Lila zafundowała sobie zabieg iście królewski z wykorzystaniem oleju arganowego, a dokładnie naturalnym olejek arganowym Etja.

Włosy średnioporowate polubią także olej ze słodkich migdałów, np. naturalny olej Etja, a także olej z awokado, olej z makadamia, rzepakowy czy zwykłą oliwę z oliwek. Jak możesz zauważyć, są to oleje nieco gęstsze niż te wykorzystywane przy włosach wysokoporowatych, jednak w temperaturze pokojowej są cieczą.

Olejowanie włosów olejem arganowym

Jak wykonać olejowanie włosów średnioporowatych?

  1. Kilka kropli oleju arganowego rozetrzyj w dłoniach.
  2. Wcieraj olej w umyte, lecz suche włosy, pasmami, od nasady aż po końce.
  3. Zapleć włosy w warkocz i okryj je ręcznikiem.
  4. Pozostaw olej na włosach na noc.
  5. Zmyj kilkakrotnie olej szamponem bez SLS czy SLES i nałóż odżywkę.

Olej arganowy, ze względu na swoją budowę (jest to olej zawierający kwasy wielonienasycone), polecany jest także włosom wysokoporowatym. Zawiera także sporą dawkę witaminy E, która ma dobry wpływ także na skórę. Więcej o jego dobroczynnym działaniu dowiesz się z artykułu: Olejek arganowy – znane i mało znane właściwości.

Włosy średnioporowate wchłaniają olej ze średnią prędkością, a olejek arganowy ma budowę wielkocząsteczkową. Dlatego najlepiej zostawić go na głowie na całą noc. Efekt? Włosy stały się jedwabiście gładkie i łatwo się rozczesywały.

Domowe sposoby na olejowanie włosów − o czym pamiętać?

Zanim zaczniesz olejować włosy w domu, najpierw oceń ich stan i rozpoznaj, czy masz do czynienia z wysoko-, nisko- czy średnioporowatymi pasmami. Dobierz odpowiedni olej do swoich potrzeb i wybierz najbardziej odpowiadającą Ci technikę nakładania oleju na głowę. Następnie zmyj odżywczą substancję z głowy za pomocą dobrego szamponu lub emulgując je odżywką.

Poniżej znajdziesz przepis na 3 różne techniki olejowania włosów.

Olejowanie włosów domowe sposoby

Źródła:

  1. Domagalska B.W.; Leleń-Kamińska K.; Panfilova V.; Prusicka B.: Wpływ olejów na poprawę kondycji włosów. 2017, [online]. Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/322398841_Wplyw_olejow_na_poprawe_kondycji_wlosow. [Dostęp 4.01.2020]
  2. Kołomycew A.: Jak dbać o włosy? Poradnik dla początkującej włosomaniaczki. 2015.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice