Białe plamy po opalaniu a łupież pstry − co je łączy?

18. 6. 2020 · 4 minuty czytania

Czy wiesz, że białe plamy na skórze po opalaniu i łupież mają wspólny mianownik? Za zmiany może odpowiadać grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Białe plamy po opalaniu a łupież pstry − co je łączy?

Białe plamy po opalaniu najczęściej pojawiają się na skórze po ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony filtrami UVA i UVB. Za przebarwienia tego typu może też odpowiadać zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur, czyli chorobą zwaną łupież pstry. Dlaczego tak się dzieje?

Białe plamy na skórze po opalaniu a łupież pstry − co mają ze sobą wspólnego?

Białe plamki na skórze po opalaniu najczęściej pojawiają się przez zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur, który wywołuje chorobę o nazwie łupież pstry. Więcej na temat tej choroby przeczytasz w artykule: Skąd się bierze łupież pstry? Objawy i przyczyny choroby

Choroba ta najczęściej dotyczy osób młodych i obserwowana jest głównie w ciepłym, wilgotnym klimacie. W Polsce diagnozę łupieżu pstrego stawia się najczęściej latem i jesienią, a więc w sezonie na opalanie i tuż po nim. Dlaczego? Bardzo charakterystycznym objawem łupieżu pstrego są nieregularne ogniska hipopigmentacji, czyli po prostu dobrze widoczne białe plamy na opalonej skórze.

Jak dochodzi do rozwoju tej choroby? Przyczyną powstawania tych plam jest drożdżopodobny grzyb Malassezia furfur, który żyje na skórze większości ludzi. Nie wiadomo wprawdzie, dlaczego tylko część osób ma kliniczne objawy w postaci białych plam na skórze. Potwierdzono jednak, że ma na to wpływ funkcjonowanie układu immunologicznego i zawartość lipidów w skórze.

białe plamy po opalaniu

 

Białe plamy po opalaniu − objawy łupieżu pstrego

Do najbardziej charakterystycznych symptomów łupieżu pstrego należą początkowo żółtawe, brązowawe i brunatne plamy, które są dobrze odgraniczone od skóry zdrowej. Następnie, szczególnie na skórze opalonej pojawiają się białe, odbarwione ogniska chorobowe.

Malassezia furfur to grzyb, który wytwarza kwas azelaionwy. Jest on prawdopodobnie blokerem syntezy melaniny, naturalnego barwnika skóry. To może tłumaczyć, dlaczego na skórze pojawiają się białe plamy po opalaniu.

Sprawdź też, jakie właściwości wykazuje kwas azelainowy

białe plamy na skórze po opalaniu

 

Przy łupieżu pstrym często obserwuje się liczne zmiany o charakterze przebarwień, jak i odbarwień, co znajduje swoje odzwierciedlenie w nazwie tej choroby.

Charakterystyczne plamy obserwuje się przede wszystkim na skórze klatki piersiowej, karku czy skórze pleców. Rzadziej plamy widoczne są też na udach czy ramionach. Dodatkowym objawem cechującym łupież pstry jest obecność delikatnego, otrębiastego złuszczania na powierzchni zmian. Warto dodać, że choroba ta stanowi dla pacjentów przede wszystkim problem estetyczny i to właśnie skłania ich, żeby zgłosić się do lekarza. Chorobie nie towarzyszą objawy takie jak świąd, ból czy pieczenie skóry.

Białe plamy po opalaniu − inne przyczyny

Plamy na plecach po opalaniu − brak filtra UV

Poza łupieżem pstrym są jeszcze inne przyczyny powstawania białych plam na skórze. Brak fotoprotekcji, czyli ochrony skóry przed promieniowaniem UV, podczas przebywania na słońcu najczęściej skutkuje poparzeniem słonecznym.

Poparzona skóra najpierw staje się zaczerwieniona, bolesna i obrzęknięta. Po kilku dniach uszkodzony naskórek odchodzi płatami i odsłania nierówne, białe plamy. Poparzenia słoneczne są bardzo niebezpieczne, bo zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka. Więcej na temat czerniaka przeczytasz w moim artykule: Czerniak skóry − czy zawsze jest złośliwy?

Plamy na plecach po opalaniu

Białe plamy po opalaniu − bielactwo

Osoby chore na bielactwo na pewno zauważą, że ogniska hipopigmentacji na ich skórze widoczne są dużo wyraźniej właśnie latem. Odbarwione plamy wywołane utratą melanocytów mogą mieć różne kształty, od niewielkich plamek po rozległe, wielokształtne ogniska. Więcej o bielactwie przeczytasz tu: Bielactwo nabyte. Czym są białe plamy na skórze?

białe plamki na skórze po opalaniu

Białe plamy po opalaniu − zaburzenia pigmentacji

W wyniku ekspozycji na słońce może dochodzić też do powstawania przebarwień. Jednym z najczęstszych powodów ich występowania są stosowane przez kobiety leki hormonalne. Doustne tabletki antykoncepcyjne czy hormonalna terapia zastępcza w połączeniu z ekspozycją na słońce najczęściej powoduje „plamy” na twarzy, grzbietach dłoni czy przedramionach.

zaburzenie pigmentacji na skórze twarzy

Pamiętaj o kremach z filtrem!

W lecie bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem! Bez względu na to, czy spędzasz czas nad morzem, czy w górach, pamiętaj, żeby codziennie, kilka razy dziennie, smarować całą skórę preparatem zawierającym filtr o wysokim faktorze ochrony zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora