Emulgowanie włosów. Jak zmywać olej z włosów?

26. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Emulgowanie włosów to zabieg pozwalający na usunięcie olejku z włosów i dokładne oczyszczenie kosmyków. Na czym polega? Dowiedz się więcej na ten temat!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Emulgowanie włosów. Jak zmywać olej z włosów?

Jeżeli próbowałaś kiedyś olejować włosy, pewnie wiesz, jak trudno jest zmyć olej z włosów. Żeby pozbyć się tłustej substancji w włosów, stosuje się technikę emulgowania. Co to oznacza? Emulgowanie włosów polega na nałożeniu odżywki lub maski, która pomoże dokładnie oddzielić olej od włosów. W ten sposób Twoje włosy pozostaną dobrze odżywione, nawilżone, a jednocześnie olej będzie dobrze domyty.

Jak zmyć olej z włosów?

Olejujesz włosy? To świetnie! Dzięki temu Twoje włosy pozostaną na dłużej zdrowe, dobrze nawilżone, a przede wszystkim lśniące i miękkie w dotyku. Pamiętaj, żeby zawsze dobrać odpowiedni olej do rodzaju swoich włosów. Włosy wysokoporowate będą lubiły oleje o dużych cząsteczkach. Tu sprawdzi się np. Etja naturalny olej, awokado. Z kolei te niskoporowate lepiej zareagują na oleje o mniejszych cząstkach, które potrafią w niknąć w zbitą strukturę włosa. Tu możesz spróbować mieszanki olejów Nuxe Huile Prodigieuse, olejek do pielęgnacja o wszechstronnym działaniu.  Do włosów średnioporowatych polecany jest np. olej z jojoba, który ma konsystencje rozpuszczonego wosku (do polecam Ci przede wszystkim Etja naturalny olej, jojoba gold).

Olejowanie włosów jest bardzo zdrowe. Zawsze jednak pozostaje pytanie: jak zmyć go z głowy, żeby włosy nie wyglądały na zaniedbane i przetłuszczone.

emulgowanie włosów

 

Niektórzy polecają domycie oleju szamponem z mocnym detergentem (czyli SLS lub SLES). Jasne – ta technika powinna zadziałać, dokładnie jak w przypadku mycia mocnym płynem do naczyń tłustej patelni − im więcej płynu, tym lepiej. Ale Twoje włosy jednak wymagają większej troski. Jeżeli wypłuczesz cały olej z włosów, jaki w ogóle był sens nakładania go w pierwszej kolejności?

Dlatego właśnie wiele włosomaniaczek poleca technikę emulgowania oleju odżywką do włosów lub maską. Na czym tak technika polega?

    Co to jest emulgowanie włosów?

    O zjawisku emulgowania mówi się wtedy, kiedy łączy się 2 substancje w jedną, spójną konsystencję. Emulgować można więc olej z wodą, np. przy uzyskaniu odpowiedniej konsystencji kremu. Do takiego procesu często wykorzystuje się emulgator, czyli składnik, który takie 2 substancje jest w stanie pomóc połączyć.

    jak emulgować włosy

     

    Właśnie efekt zemulgowania oleju z wodą (która olej z włosów ściągnie), chce się osiągnąć, żeby olej skutecznie zmyć. Do tego, żeby ściągnąć olej z włosów potrzebna jest odpowiedni emulgator. A nim jest właśnie odżywka lub maska.

    Jak emulgować włosy? Krok po kroku

    Jest kilka sposobów emulgowania włosów maską lub odżywką.

    Emulgowanie zaraz po oleju

    1.Nałóż olej na włosy.

    2.Po 15 minut nałóż na włosy lekką odżywkę, np. normalizującą lekką odżywkę do włosów Vianek.

    3.Całość spłucz z głowy po 1 godzinie od nałożenia oleju na włosy.

    4. Dla pewności, że olej zszedł z włosów, możesz umyć włosy 2 razy delikatnym szamponem bez SLS.

    Ta metoda sprawdza się najlepiej, kiedy nakładasz na głowę lekki olej i chcesz szybko się go pozbyć. Włosy wysokoporowate zazwyczaj dużo szybciej piją olej, dlatego można trzymać go na włosach krócej. W takim przypadku olej zmiesza się z odżywką, a włosy będą dobrze odżywione. Umycie ich lekkim szamponem sprawi, że nie zniwelujesz wypracowanego efektu olejowania.

    Emulgowanie przed myciem

    1. Nałóż olej na włosy.

    2.Maskę do włosów nałóż na naolejowane włosy na 15 minut przed planowanym myciem włosów.

    3.Włosy możesz umyć delikatnym szamponem.

    To chyba najbardziej klasyczna forma emulgowania oleju na włosach. Odżywka nałożona przed myciem włosów dobrze zmiesza się z olejem. Dzięki temu łatwiej zmyjesz go z głowy. Ten sposób sprawdzi się przede wszystkim, jeżeli trzymasz olej na włosach przez noc.

    emulgowanie włosów pod prysznicem

    Emulgowanie na mokre włosy przed myciem szamponem

    1.Nałóż olej na włosy.

    2. Kiedy będziesz gotowa do ściągnięcia oleju z włosów, zmocz je.

    3.Następnie nałóż na włosy odżywkę (np. Natura Siberica odżywka do suchych włosów - objętość i nawilżanie) lub maskę do włosów. Pozostaw ją na około 5 – 10 minut.

    4.Zmyj odżywkę z włosów i umyj włosy szamponem bez SLS.

    Ta metoda dość szybko emulguje włosy. Jest dość szybka i chroni włosy przed działaniem szamponu.

    jak zmyć olej z włosów

     

    Olejowanie włosów wymaga nieco czasu i poświęcenia. Czasem niedomycie oleju, zwłaszcza kiedy po ściągnięciu oleju z włosów chcesz je przygotować na wyjście, może być dość problematyczne. Jeżeli potrzebujesz szybkiego nawilżenia i odżywienia włosów i chcesz uzyskać efekt jak po olejowaniu włosów, polecam Ci L'Biotica BIOVAX, eliksir wygładzająco nawilżający. Dzięki niemu Twoje włosy nabiorą blasku i będą bardziej wygładzone.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora