Naturalny, antybakteryjny spray do stóp – domowy przepis
Czy wiesz, ze stopy są nieustannie narażone na działanie bakterii i grzybów? Żeby temu zapobiec, warto używać dezodorantu do stóp. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać taki kosmetyk!
Spis treści
Antyperspiranty i dezodoranty stosuje się zazwyczaj pod pachami, czyli w miejscu, które narażone jest na dużą potliwość. Ale przecież to stopy słyną z tego, że wydzielają największą ilość potu ze wszystkich części ludzkiego ciała! Nie pozostawiaj ich bez ochrony przed przykrym zapachem i mnożącymi się w butach bakteriami. Zobacz, jak możesz przygotować domowy, antybakteryjny spray do stóp.
Dlaczego warto stosować spray do stóp?
Potliwość stóp dotyczy każdego, dlatego to żaden wstyd, tylko po prostu naturalna kolej rzeczy i ludzka biologia. Ta część ciała poci się i to bardzo, a po całym dniu pojawia się brzydki zapach stóp. W związku z tym stopy są codziennie narażone na rozwój i działanie milionów bakterii i grzybów. Przepocone buty, szczególnie w okresie zimowym, gdy w ogrzewanych pomieszczeniach spędzasz czasem więcej niż 10 godzin dziennie, są siedliskiem zarazków, które należy na bieżąco dezynfekować, żeby uniknąć m.in. grzybicy.
Sprawdź preparaty przeciwgrzybicze do stóp.
Stosowanie dezodorantu czy antyperspirantu do stóp powinno być powszechną praktyką, tak jak jest nią stosowanie dezodorantu pod pachami. Wciąż jednak środki te nie są wystarczająco popularne, a przede wszystkim są dość drogie i szybko się kończą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie w przygotowaniu antybakteryjnego sprayu do stóp w domu.
Jak działa domowy spray do stóp?
Hydrolat z róży zazwyczaj stosowany jest przy produktach do demakijażu i tonizacji twarzy. Zaproponowałam Ci go jednak jako bazę dla odświeżającego sprayu do stóp nie tylko ze względu na jego wspaniały zapach, ale także lekkie działanie antyseptyczne. Woda różana sprzyja także regeneracji skóry oraz nawilża przesuszony naskórek.
Napar z szałwii ma genialne działanie antyseptyczne. Od wielu lat stosuję szałwię, aby przyspieszyć gojenie się wszelkich skaleczeń czy małych ranek. Szałwia poradzi sobie z zarodkami bakterii i grzybów, które lubią wilgoć i ciepło. Poza tym pozostawi na stopach przyjemny, świeży zapach.
Dodatkowy aromat spray zyska dzięki mieszance olejków eterycznych z drzewa herbacianego oraz mięty pieprzowej. Olejek z drzewa herbacianego ma bardzo silny zapach, ale i równie silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Z kolei olejek z mięty pieprzowej złagodzi wszelkie podrażnienia, jakie powstały na Twoich stopach.
Sprayem możesz także odświeżyć wnętrze swojego obuwia.
Jak przygotować domowy, antybakteryjny spray do stóp?
Składniki:
- płatki z 3 - 4 kwiatów róży
- 1 gałązka szałwii
- wrzątek
- 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
- 10 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
- buteleczka z atomizerem
Przepis:
1. Najpierw przygotuj hydrolat z róży. Na środku garnka połóż odwróconą do góry dnem miseczkę z tworzywa żaroodpornego, a dookoła niej ułóż płatki róż.
2. Na odwróconą miseczkę postaw drugą miseczkę także z tworzywa żaroodpornego, tym razem ustawioną normalnie. Zalej róże wodą i zacznij gotować na wolnym ogniu.
3. Garnek przykryj odwróconą do góry dnem pokrywką i połóż na niej woreczek z lodem.
4. Gotuj hydrolat do momentu, aż woda z garnka znajdzie się w miseczce. Gotowy hydrolat z róży odstaw do ostygnięcia.
5. Liście szałwii włóż do szklanki, zalej wrzątkiem i poczekaj, aż napar ostygnie.
6. Wymieszaj hydrolat różany z naparem z szałwii, a następnie dodaj do mieszanki po 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego i olejku eterycznego z mięty pieprzowej.
7. Płyn przelej do buteleczki z atomizerem.
Spray nakładaj na stopy przed nałożeniem skarpet.