Włosy niskoporowate − jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku?

29. 12. 2018 · 4 minuty czytania

Czym są włosy niskoporowate i jak je pielęgnować? Dlaczego należy unikać odżywek proteinowych? Jakie kosmetyki wybierać do codziennej pielęgnacji? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Włosy niskoporowate − jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku?

Rodzaj pielęgnacji włosów zależy o ich porowatości. Na ogół dzielimy włosy na wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Przyjrzyjmy się szczególnie tym ostatnim. Włosy niskoporowate uważane są za ogólnie zdrowe. Jak w takim razie pielęgnować takie włosy, żeby zachowały zdrowie i pełnię blasku na długo? Zobacz, jakie oleje do włosów niskoporowatych dobrać, jak często je myć i jakiego rodzaju odżywki i maski nakładać.

Jak już wspomniałam, włosy niskoporowate uważane są za ogólnie zdrowe. A co oznacza sam termin: „porowatość”? Odnosi się on do tego, w jaki sposób są ułożone względem siebie łuski na pojedynczym włosie. Najlepiej wyobraź sobie szyszkę. Bardzo podobny obraz pod mikroskopem ma każdy Twój włos. Włos niskoporowaty ma bardzo ściśle przylegające do siebie łuski. Jak chociażby podłużna, niedojrzała jeszcze szyszka sosny. Włos wysokoporowaty będzie natomiast przypominał bardzo dojrzałą szyszkę, z której wiewiórki już zdążyły wydziobać ziarenka.  

Sprawdź też kosmetyki do włosów.

Włosy niskoporowate co to oznacza

 

Ściśle przylegające do siebie łuski sprawiają, że do wnętrza włosa niewiele może przeniknąć. Włosy niskoporowate bardzo słabo absorbują wodę. Z drugiej strony, bardzo powoli schną. Są one mało podatne na jakąkolwiek stylizację − nie chcą się kręcić. Zazwyczaj są to ciężkie i proste włosy. Ich największą zaletą jest to, że mają naturalny połysk.

Włosy niskoporowate są też bardzo odporne na farbowanie. Zazwyczaj ich rozjaśnienie to wyzwanie, a każda koloryzacja raczej krótko się trzyma. Bardzo trudno wniknąć pigmentowi w głąb włosa o ściśle przylegających do siebie łuskach. Dlatego, jeżeli farbujesz włosy niskoporowate, zadbaj o to, żeby używać kosmetyków, które utrzymają kolor we włosach na dłużej. Pomoże Ci w tym np. Ziaja, szampon z olejem rycynowym intenswny kolor.

słaba absorpcja wody włosy niskoporowate

    Pielęgnacja włosów niskoporowatych

    Jak więc pielęgnować włosy porowate? Przede wszystkim unikaj ich obciążania. Włosy niskoporowate nie lubią preparatów keratynowych, a mówiąc ogólnie proteinowych. Obciążają one za bardzo włosy, mogą wtedy wydawać się przyklapnięte i tłuste.

    Włosy niskoporowate lubią delikatne ziołowe szampony, które delikatnie uniosą je u nasady. Twoje włosy bardzo dobrze będą reagowały na wszelkie szampony bez silikonów. Pamiętaj, że silikony, zwłaszcza te, które trudno zmyć z włosów, bardzo je obciążają. Staraj się też unikać szamponów z silnym detergentem. Choć jeżeli włosy są bardzo obciążone, dopiero silne SLS czy SLES pomogą Ci zmyć z powierzchni włosów obciążające emolienty czy silikony.

    Do włosów niskoporowatych polecane są szampony i odżywki na bazie aloesu. Więcej o aloesie możesz przeczytać w moim artykule: Aloes w kosmetyce − poznaj sekret pięknej skóry Kleopatry! Bardzo dobrze sprawdzają się także szampony, które mają w składzie delikatne wyciągi roślinne: rumianek, łopian czy pokrzywę. Bardzo dobrze włosy będą także reagowały na wszelkie odżywki i maski z olejem kokosowym, np. L'Biotica BIOVAX, eliksir wygładzająco nawilżający, który łączy w sobie siłę oleju kokosowego, oleju arganowego i makadamia.

    włosy niskoporowate pielęgnacja

    Oleje do włosów niskoporowatych

    Przy włosach niskoporowatych sprawdzą się przede wszystkim oleje o małych cząsteczkach, które dobrze przenikną przez małe przestrzenie między łuskami włosa. Hitem kosmetycznym na włosy niskoporowate jest olej kokosowy! Możesz nim olejować włosy 1 raz na 2 tygodnie. Taka pielęgnacja w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że włosy niskoporowate nie lubią zbyt intensywnej pielęgnacji. Jednak nie warto całkowicie je pomijać. Po oleju kokosowym Twoje włosy  będą sypkie, lekkie i będą lepiej się układać.

    oleje w pielęgnacji włosów niskoporowatych

     

    Inne oleje o małych cząsteczkach, które dobrze będą współgrały z włosami niskoporowatymi to olej arachidowy, babassu czy palmowy. Są to więc oleje o kwasach nasyconych. Unikaj natomiast olejowania włosów niskoporowatych olejami z pestek winogron, ze słodkich migdałów, z czarnuszki czy lniany.

    Efekt włosów niskoporowatych

    Jeżeli nie masz włosów niskoporowatych, ale chciałabyś uzyskać ich efekt, zadbaj o odpowiednie odżywienie i wzmocnienie włosów. Pomogą Ci w tym np. Regenerum, regeneracyjne serum do włosów, które wzmocni łuskę włosa i uzupełni ją. Efekt wygładzenia i połysku włosów niskoporowatych da Ci także Ziaja Cupuacu, suchy olejek do twarzy oraz ciała i włosów. Możesz stosować go na końcówki suchych włosów.

    Jeżeli masz wysokoporowate lub średnioporowate , suche włosy, możesz też wykorzystać balsam na bazie masła mangowego, odżywczy, włosy suche od Klorane. Po nim Twoje włosy będą ładnie dociążone i będą lśniły blaskiem. Pamiętaj jednak, że porowatość włosa to cecha struktury włosów i nie należy jej mylić z tym, czy włosy są zniszczone czy przeschnięte. Zazwyczaj włosy niskoporowate są bardziej odporne na niszczenie się. Z kolei włosy wysokoporowate, trudniej utrzymać w dobrej kondycji.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora