Zapalenie nerwu przedsionkowego. Leczenie przyczynowe nie istnieje?

24. 3. 2020 · 4 minuty czytania

Zapalenie nerwu przedsionkowego powoduje zawroty głowy, nudności, zaburzenia równowagi. Jak dochodzi do stanu zapalnego i na czym polega leczenie? Sprawdź!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Zapalenie nerwu przedsionkowego. Leczenie przyczynowe nie istnieje?

Zapalenie nerwu przedsionkowego objawia się nagłymi i silnymi zawrotami głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami i zaburzeniem równowagi. Nie wiadomo, jaka jest przyczyna choroby, ale za najczęściej mówi się, że wywołują ją wirusy. W jaki sposób leczyć schorzenie i jakie są rokowania? 

Nerw przedsionkowo-ślimakowy to 8. nerw czaszkowy. Odpowiada za unerwienie ucha wewnętrznego. Przedsionkowa część nerwu związana jest z narządem równowagi, natomiast część słuchowa przekazuje bodźce ze ślimaka.

 

Zapalenie nerwu przedsionkowego

Zapalenie nerwu przedsionkowego to schorzenie o niejasnym pochodzeniu. Jego przyczyny upatruje się w infekcji wirusowej, ale być może nie bez znaczenia pozostają także czynniki autoimmunologiczne czy naczyniowe.  Podczas choroby nerw przedsionkowy nie spełnia w prawidłowy sposób swojej funkcji.

Objawia się to nagłymi i bardzo silnymi zawrotami głowy, oczopląsem i zaburzeniem równowagi. Towarzyszą temu nudności i wymioty. Nie stwierdza się natomiast zaburzeń słuchu, ani innych objawów neurologicznych. Symptomy narastają gwałtownie − zwykle w ciągu paru godzin i nierzadko wzbudzają duży niepokój. Zawroty głowy są intensywne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Rokowanie jest jednak pomyślne i zawroty najczęściej samoistnie ustępują lub w przeciągu kilku dni stają się znacznie łagodniejsze.

Sprawdź też, o czym może świadczyć mrowienie uszu.

ból głowy u kobiety

Zapalenie nerwu przedsionkowego − leczenie

W związku z brakiem pewności co do przyczyny choroby − zapalenie neuronu przedsionkowego nie może być leczone przyczynowo. Jedyne co można zrobić, to łagodzić objawy i osłabiać dolegliwości. Żeby to zrobić, stosuje się leki przeciwhistaminowe, leki przeciwwymiotne czy leki uspokajające.

Na szczęście Twój organizm sam posiada pewne zdolności kompensacyjne i za pomocą innych zmysłów (np. wzroku czy czucia głębokiego) koryguje sobie zaburzone informacje z układu przedsionkowego. Mogą się jednak zdarzyć okresy, kiedy znowu poczujesz się gorzej, a zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi będą czasami powracać − może się tak zdarzyć, gdy będziesz zmęczony, zestresowany czy chory. Jeśli przejdziesz zapalenie nerwu przedsionkowego, warto byś pozostał w stałej kontroli u swojego lekarza.  

Sprawdź też, z czego mogą wynikać silne zawroty głowy.

zapalenie nerwu przedsionkowego

Zapalenie nerwu przedsionkowego − rehabilitacja

Zawroty głowy potrafią być bardzo uciążliwą i nieprzyjemną dolegliwością. Zaburzenia równowagi często uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności i obniżają sprawność fizyczną, a towarzyszące temu nudności i wymioty dodatkowo pogarszają samopoczucie i stan ogólny chorego. Trudności z utrzymaniem równowagi pociągają za sobą również zwiększone ryzyko upadków. Jeśli przeszedłeś zapalenie nerwu przedsionkowego − ćwiczenia mogą okazać się pomocne i ułatwić uruchomienie mechanizmów kompensacyjnych.

Mimo że objawy mają tendencje do samoistnego ustępowania, po zapaleniu nerwu przedsionkowego mogą rozwinąć się łagodne położeniowe zawroty głowy, co będzie wymagało zastosowania odpowiedniej rehabilitacji. Pamiętaj jednak, żeby nie wykonywać ćwiczeń w ostrej fazie choroby, a dopiero po ustąpieniu tych najcięższych objawów.

Istnieje wiele technik i możliwości treningowych. Ćwiczenia obejmują ruchy głowy i ciała, wodzenie wzrokiem, ćwiczenia kontroli postawy i chodu, ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej i inne.  

Sprawdź też ćwiczenia dla osób siedzących za biurkiem.

Zawroty głowy − inne przyczyny

Pamiętaj, że zawroty głowy to bardzo złożony problem, a jego źródła mogą być rozmaite. Inne przyczyny zawrotów głowy obejmują między innymi:

  • zapalenie błędnika
  • urazy ucha wewnętrznego
  • łagodne położeniowe zawroty głowy
  • zaburzenia o pochodzeniu naczyniowym
  • nowotwory i guzy
  • ogólnoustrojowe choroby
  • zatrucia
  • chorobę Meniere’a
  • urazy głowy
  • zapalenia mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych
  • migrenę
  • zaburzenia psychoemocjonalne
  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • i inne

Każde schorzenie może charakteryzować się swoim mniej lub bardziej typowym zespołem objawów, ale mimo to zawroty głowy często sprawiają trudności diagnostyczne. W związku z tym samodzielna próba postawienia diagnozy jest bardzo trudna, a może okazać się także niebezpieczna. Dlatego jeśli dokuczają Ci uciążliwe zawroty głowy połączone z zaburzeniem równowagi − skonsultuj problem ze swoim lekarzem.

zapalenie neuronu przedsionkowego

Zawroty głowy − co dalej?

Pamiętaj, że zapalenie nerwu przedsionkowego to tylko jeden z powodów zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, ale przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele. Jeśli więc cierpisz na ciężkie i uciążliwe zawroty głowy, w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza. Dokładny wywiad, badanie fizykalne czy badania dodatkowe pomogą prawidłowo zakwalifikować Twoje dolegliwości i znaleźć ich źródło. Dopiero wtedy lekarz zdecyduje o najlepszym możliwym leczeniu i skieruje Cię na ewentualne ćwiczenia i rehabilitację. Tych natomiast, warto nauczyć się poprawnie wykonywać pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

      Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

      · 5 minut czytania
      Zapalenie ucha u dzieci to częsta dolegliwość, ale żeby ją wyleczyć, niezbędne jest dobranie odpowiedniej kuracji. Czy antybiotyk to jedyna forma pomocy? Na co należy uważać, aby uniknąć powikłań?
    • Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie

      Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie

      · 5 minut czytania
      Objawy ucha pływaka mogą powodować duży dyskomfort. Pojawia się ból ucha, obrzęk stan zapalny i kłopoty ze słuchem. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia laryngologicznego.
    • Dziecięce zapalnie ucha to częsta dolegliwość. Niestety, czasem wiąże się z powikłaniami, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. O czym trzeba pamiętać? Sprawdź!
    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
    Przeczytaj więcej od tego autora