Silne zawroty głowy – co mogą oznaczać?

19. 9. 2017 · 3 minuty czytania

Na co mogą wskazywać zawroty głowy? Kiedy trzeba się niezwłocznie skonsultować z lekarzem? Jak zminimalizować uciążliwe dolegliwości? Sprawdź porady lekarza!

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Silne zawroty głowy – co mogą oznaczać?

Zawroty głowy najczęściej pojawiają się, gdy kręcisz się na karuzeli, ale możesz odczuwać je również w czasie podróży samochodem czy statkiem. Są wówczas zupełnie niegroźne, a wynikają z przejściowego zaburzenia pracy układu równowagi. Natomiast problemem stają się silne zawroty głowy, które pojawiają się nagle, uniemożliwiając zwykłą, codzienną aktywność. Poznaj najczęstsze przyczyny zawrotów głowy i przede wszystkim ich nie bagatelizuj.

Co oznaczają zawroty głowy i kiedy się pojawiają?

Trudno ściśle zdefiniować pojęcie „zawroty głowy”. Najczęściej pod tym określeniem rozumie się dwa różne rodzaje dolegliwości. Po pierwsze, może to być złudzenie (iluzja) ruchu wirowania, kołysania, unoszenia otoczenia  w stosunku do ciała lub ciała w stosunku do otoczenia, bez zewnętrznej przyczyny ruchu. Są to klasyczne zawroty głowy zwane zawrotami układowymi. Pojawiają się nagle, często towarzyszą im nudności, niekiedy wymioty i chwiejność chodu.

Zobacz leki na nudności i wymioty.

W drugim rodzaju zawrotów głowy występuje złudzenie niestabilności, niepewności chodu, braku równowagi i obawy przed upadkiem. Mowa tu o zawrotach nieukładowych.

 

Od czego zawroty głowy? Najczęstsze przyczyny

Zawroty głowy mogą być spowodowane zarówno czynnikami chorobowymi, jak i być fizjologiczną odpowiedzią organizmu. Przyczyn tego typu dolegliwości jest wiele.

Zawroty głowy niezwiązane z chorobą mogą występować:

  • w przebiegu upojenia alkoholowego
  • w okresie ciąży czy menopauzy
  • przy gwałtownej zmianie pozycji ciała
  • szybkiej zmianie wysokości (np. podczas lotu samolotem)
  • w sytuacji stresu emocjonalnego.
Tego rodzaju zawroty są niegroźne, szybko przemijają i zazwyczaj nie wymagają konsultacji z lekarzem.

Zawroty głowy a choroby

Istnieje jednak szereg stanów chorobowych, których objawem mogą być częste zawroty głowy.

Najważniejsze z nich to:

1.Choroby zapalne ucha wewnętrznego. Zwykle przewlekłe, ale również takie, które mogą wykształcić się na skutek przebytych infekcji bakteryjnych, a także chorób wirusowych takich jak odra, świnka, czy różyczka) zapalenie nerwu przedsionkowego czy zapalenie błędnika

2. Zaburzenia krążenia w uchu wewnętrznym

3. Urazy ucha wewnętrznego: złamania piramidy kości skroniowej, uraz akustyczny narządu przedsionkowego, wstrząśnienie błędnika, barotrauma (uraz spowodowany różnicą ciśnień)

4. Choroba Méniere‘a – rzadka choroba, której istotą jest nadmierne gromadzenie się i wzrost ciśnienia płynu w uchu wewnętrznym

5. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, ropień mózgu

6. Urazy głowy: wstrząśnienie mózgu, stłuczenie mózgu

7. Zaburzenia krążenia krwi w ośrodkowym układzie nerwowym (także spowodowane chorobami układowymi, np. miażdżycą czy cukrzycą)

8. Guzy mózgu

9.Stwardnienie rozsiane

10. Choroby naczyniowe, w tym niewydolność i zaburzenia rytmu serca, nieleczone nadciśnienie, a także postępujący proces miażdżycowy u osób starszych

11. Niedokrwistość

Zobacz tabletki na ból głowy.

Zawroty głowy: kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zawroty dokuczają Ci sporadycznie, prawdopodobnie nie masz się czym martwić. Gorzej, jeśli są na tyle uciążliwe, że w znacznym stopniu upośledzają normalną, codzienną aktywność, ograniczają życie zawodowe i negatywnie wpływają na stan psychiczny.

Odwiedź lekarza jeśli zawroty głowy stały się bardziej nasilone, częstsze, nawracają kilka, a nawet kilkanaście razy w miesiącu.

Jeśli dodatkowo towarzyszą im zasłabnięcia i omdlenia, masz trudności z mówieniem, gorzej widzisz lub słyszysz i masz uczucie osłabienia lub drętwienia kończyn, nie bagatelizuj sprawy. Zaniepokoić Cię powinno również, jeśli masz wrażenie wirowania przestrzeni, kołysania, zapadania podłoża, problemy z utrzymaniem równowagi oraz trudności w poruszaniu się. Do tych objawów mogą dodatkowo dołączyć inne przykre dolegliwości: nudności, wymioty, szumy w uszach i pocenie.

Zobacz, co może być przyczyną częstych bólów głowy.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Stoczyńska
    Magdalena Stoczyńska
    Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Stoczyńska
    Magdalena Stoczyńska
    Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest...
    Przeczytaj więcej od tego autora