Zapalenie nerwu trójdzielnego: ból, który prowadzi na skraj szaleństwa!

8. 5. 2018 · 4 minuty czytania

Czym jest zapalenie nerwu trójdzielnego? Na czym polega jego diagnostyka i leczenie? Jakie powikłania wiążą się z tym schorzeniem? Przeczytaj nasze porady!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Zapalenie nerwu trójdzielnego: ból, który prowadzi na skraj szaleństwa!

Zapalenie nerwu trójdzielnego to dość rzadka choroba. Mimo to, pacjentom na długo zapadają w pamięć jej przykre objawy. Osoby, które doświadczyły tej dotkliwej choroby, opisują swoje dolegliwości jako „bóle nie do zniesienia”, „przeszywający, kłujący ból” czy „uczucie rażenia prądem”. Niektórzy mówią nawet, że nie da się tego porównać z żadnym innym bólem, nawet tym porodowym! Z czego wynika ból nerwu trójdzielnego? Jakie są objawy neuralgii nerwu trójdzielnego? Jak odróżnić go od zwykłego bólu głowy?

Nerw trójdzielny − kilka słów o anatomii

Żeby lepiej zrozumieć, dlaczego objawy zapalenia nerwu trójdzielnego są tak dotkliwe, najpierw trzeba uświadomić sobie, jak wielki obszar ten nerw zaopatruje!

Nerw trójdzielny (łac. nervus trigeminus) to piąty i zarazem największy z dwunastu symetrycznych nerwów czaszkowych. Jest nerwem o charakterze mieszanym − to znaczy takim, który posiada zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe. Zbudowany jest z trzech dużych gałęzi – nerwu ocznego, szczękowego i żuchwowego. Odpowiadają one za wrażenia zmysłowe, funkcje gruczołów i ruch niektórych mięśni w obrębie głowy.

Nerw ten swoimi włóknami zaopatruje między innymi: skórę twarzy, małżowinę uszną, oko, jamę nosową wraz z zatokami obocznymi nosa, jamę ustną z zębami i częścią języka, gruczoły łzowe oraz mięśnie odpowiadające za żucie pokarmów! To całkiem sporo, jak na jeden nerw, prawda?

Sprawdź też leki i suplementy na układ nerwowy.

Anatomia nerwu trójdzielnego

 

Neuralgia nerwu trójdzielnego − przyczyny

Czym jest neuralgia? Mówiąc w niezwykłym skrócie to nerwoból. Istnieje wiele przyczyn prowadzących do neuropatii (choroba nerwu) nerwu trójdzielnego, które najprościej podzielić można na czynniki infekcyjne i nieinfekcyjne.

Wśród przyczyn infekcyjnych wyróżnia się:

  • stany zapalne w obrębie zębów, jamy nosowej, zatok i gardła
  • neuroboreliozę,
  • neuropatię w przebiegu półpaśca,
  • trąd
  • błonicę

Do czynników nieinfekcyjnych należą między innymi:

  • mechaniczne uszkodzenie nerwu np. w wyniku urazu lub ucisku przez guz
  • choroby układu nerwowego np. stwardnienie rozsiane, zespół Guillain–Barré
  • niedobór witamin z grupy B
  • cukrzyca
  • niedoczynność tarczycy
  • porfiria
  • alkoholizm
  • zapalenie nerwu w wyniku radio- lub chemioterapii

Zapalenie nerwu trójdzielnego − objawy

Objawy towarzyszące neuralgii nerwu trójdzielnego są ściśle związane z obszarem unerwianym przez jedną, dwie lub wszystkie trzy gałęzie uszkodzonego nerwu.

Stan zapalny obejmuje najczęściej nerw szczękowy lub żuchwowy, bardzo rzadko natomiast nerw oczny.

Objawy zapalenia nerwu trójdzielnego

 

Ból nerwu trójdzielnego jest zwykle jednostronny, ma charakter napadowy. Występuje w formie powtarzających się, kilkusekundowych, niezwykle bolesnych ataków. Między atakami występują okresy bezobjawowe. Niestety wraz z postępem choroby stają się one coraz krótsze.

Jak często mogą dopadać Cię ataki bólu? To zależy − niektórzy pacjenci mają kilka, a inni nawet kilkadziesiąt takich napadów w ciągu doby!

Chorzy podają, że napad bólu pojawia się nagle, bez uchwytnej przyczyny. Wywołać go też mogą bodźce tak delikatne jak muśnięcie policzka przez wiatr lub pogłaskanie skóry twarzy.

Ból najczęściej przypomina uczucie dźgania nożem, rażenia prądem, przeszywania, uczucia pieczenia, palenia czy nawet miażdżenia w obrębie dotkniętych obszarów. Dodatkowo, nieprzyjemnie promieniuje wzdłuż całej długości zajętego nerwu.

Dolegliwości te całkowicie uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie. Pacjenci podkreślają, że żyją w ciągłym strachu i oczekiwaniu na kolejny atak bólu.

Sprawdź też tabletki przeciwbólowe.

Przyczyny zapalenia nerwu trójdzielnego

Chory nerw trójdzielny a ból głowy − jak je odróżnić?

Jeżeli cierpisz na migrenę lub napięciowy ból głowy, możesz zauważyć, że ból za każdym razem jest nieco inaczej umiejscowiony. Natomiast ból w przebiegu zapalenia nerwu jest bólem zlokalizowanym dokładnie w obszarze przez ten nerw zaopatrywanym.

Sprawdź też tabletki na migrenę.

Ból głowy a chory nerw trójdzielny

 

Dodatkowo, ból migrenowy w przeciwieństwie do neuralgii jest ciągły i towarzyszą mu również inne objawy, takie jak nudności czy światłowstręt.

Zapalenie nerwu trójdzielnego prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji takich jak:

  • trudności w utrzymaniu higieny − nawet delikatne mycie powoduje ból
  • problemów z jedzeniem
  • utraty masy ciała
  • problemów ze snem
  • obniżonego nastroju, depresji
  • zaburzeń lękowych
  • wycofanie się z życia społecznego
  • trudności z koncentracją
  • problemy w pracy czy szkole

Zapalenie nerwu trójdzielnego to poważny problem, który zawsze wymaga znalezienia przyczyny. Jeśli objawy tu opisane są Ci znajome − umów się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, który pokieruje Cię na dalszą diagnostykę do neurologa.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora